czipowanie kota

Czipowanie kota – po co, jak wygląda i ile kosztuje?

Posiadanie zwierzaka w domu to wiele przyjemności dla opiekuna, ale także sporo obowiązków. Będąc odpowiedzialnym za psa czy kota musimy zapewnić mu wszystko, co najlepsze – odpowiednią karmę, spełnianie potrzeb i troskę o zdrowie. Świadomy opiekun powinien zadbać również o bezpieczeństwo i uchronić psa czy kota przed ewentualną ucieczką i długą tułaczką. Jednym ze sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa jest czipowanie kota i psa. Jak działa taki czip u zwierzęcia i ile kosztuje zaczipowanie pupila? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w artykule.

Na czym polega czipowanie kota?

Od razu wyjaśnimy, że czipowanie kota czy psa jest niemalże bezbolesne i nieskomplikowane. Cały proces polega na umieszczeniu pod skórą zwierzęcia niewielkiego mikroprocesora. Czip wczepia się na karku między łopatkami zwierzaka. Urządzenie jest tak malutkie i sterylne, że w żaden sposób nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu ani nie zagraża zdrowiu czworonoga. Zaczipowany kot bądź pies nawet nie zdaje sobie sprawy, że ma cokolwiek pod skórą. Także nie mamy powodów do niepokoju, że nasz pupil będzie odczuwał dyskomfort związany z czipowaniem.

Samo czipowanie kota jest błyskawiczne. Weterynarz, przy pomocy specjalnej strzykawki, która jest wyposażona w jeden mikroczip, wprowadza czip pod skórę zwierzęcia. I to wszystko, od tej pory kot posiada czip. Natomiast to nie koniec naszego zadania, bowiem czip trzeba jeszcze zarejestrować do bazy.

Gdzie zarejestrować czip kota?

Sam czip dla kota nie zawiera żadnych informacji o zwierzęciu – to tylko numer identyfikacyjny. Dlatego też sam czip jest bezwartościowy, jeśli nie zostanie wprowadzony do specjalnego rejestru. W internecie znajdziemy bazy danych zaczipowanych zwierząt. Tam też powinien być numer kontaktowy do właściciela. Istnieje wiele baz, w których można zarejestrować czip, a do najbardziej znanych i największych takich portali należy SAFE-ANIMAL oraz Identyfikacja.pl. Zarejestrowanie w bazie na ogół jest płatne i wynosi około 40 zł, cena samego czipa zaś waha się w granicach 50 – 200 zł. Często jednak można skorzystać z akcji darmowego czipowania i rejestrowania. Zawsze warto więc dopytać o szczegóły u weterynarza lub w najbliższym schronisku dla zwierząt. Należy też pamiętać, by zaktualizować swoje dane w bazie w momencie przeprowadzki czy zmiany numeru telefonu.

czip dla kota

Czip dla kota jest maleńki i bezpieczny. 

Jak wygląda czip dla kota?

A jak w ogóle zbudowany jest czip dla kota? Jego budowa jest raczej prosta i składa się on z układu scalonego i anteny. Warstwa zewnętrzna czipa to specjalna kapsuła ochronna, która jest w pełni bezpieczna dla zwierzęcia i biologicznie zgodna z organizmem. Dzięki temu w żaden sposób nie wpływa na zdrowie i samopoczucie pupila. Wewnątrz mikrourządzenia znajduje się numer identyfikacyjny, na który składa się 15 cyfr. Do odczytania numeru potrzebne jest specjalne urządzenie. Znaleźć je można praktycznie w każdym gabinecie weterynaryjnym oraz w schronisku dla zwierząt. Tylko przy pomocy tego skanera można stwierdzić, czy zwierzę jest zaczipowane. Żeby lepiej sobie wyobrazić, jak malutki jest czip dla kota, to można go porównać do ziarenka ryżu.

Czip do działania nie potrzebuje żadnych zewnętrznych źródeł zasilania. Urządzenie aktywowane jest poprzez emitowane przez skaner fale radiowe. Czipy dla zwierząt nie psują się, działają sprawnie przez kilkanaście lat. Nie ma więc potrzeby ponownego czipowania kota – raz zaczipowane zwierzę posiada numer identyfikacyjny do końca swojego życia.

Czy czipowanie kota jest bezpieczne?

Nie ma powodów do obaw, że czip zaszkodzi zwierzęciu. Czipy są bezpieczne dla kota, a ich działanie w żaden sposób nie zakłóca funkcjonowania. Tak naprawdę zwierzak nie odczuwa żadnej różnicy po czipowaniu. Maleńkie rozmiary urządzenia sprawiają, że czip jest również niewidoczny i jego obecność można stwierdzić tylko przy użyciu specjalnego czytnika. Materiały, z których został wykonany czip, zostały sprawdzone i potwierdzono, że nie szkodzą nikomu, także nie ma co się bać, że czipowanie kota czy psa niesie jakieś negatywne konsekwencje. A korzyści z zaczipowania zwierzaka są wielkie.

Po co czipuje się koty?

Czipowanie kota czy psa ma na celu zapewnienie mu bezpieczeństwa na wypadek ucieczki. W takiej sytuacji, gdy ktoś znajdzie zwierzaka, można sprawdzić czip i skontaktować się z właścicielem. Nie ma co łudzić się, że jak kot zaginie to znajdzie się w najbliższej okolicy czy schronisku. Zdarza się bowiem, że zwierzaki znajdowane są kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset kilometrów od swojego domu. Wtedy czip umożliwia zwierzakowi powrót do domu. Schroniska dla bezdomnych zwierząt pełne są kotów czy psów z niezarejestrowanymi czipami, a to z kolei powoduje, że często te zwierzaki odchodzą za kratami bez ukochanych opiekunów, którzy tęsknią za swoimi pupilami, ale nie wiedzą, gdzie ich szukać.

Często słyszy się też głosy opiekunów kotów, że nie czipują swoich mruczków, ponieważ one nie wychodzą na dwór i są całkowicie domowymi zwierzakami. Nigdy jednak nie mamy pewności, że któregoś dnia kociak nie prześlizgnie się między nogami czy nie przestraszy się czegoś tak bardzo, że wybiegnie w panice z domu. Lepiej być zabezpieczonym na takie sytuacje i zainwestować parędziesiąt złotych w czip i jego rejestrację.

jak zarejestrować czip

Zarejestrowany czip może uchronić kota przed bezdomnością lub długim pobytem w schronisku. 

Czipowanie kota a czipowanie psa

Póki co czipowanie kota nie jest tak popularne jak czipowanie psa. Z racji tego, że psy są wyprowadzane na spacery, często bez smyczy, to ich opiekunowie bardziej martwią się ewentualną ucieczką zwierzaka. Samo czipowanie psa wygląda dokładnie tak samo jak czipowanie kota. Również jest w pełni bezpieczne, nieszkodliwe i nie przeszkadza w życiu psa. Zatem warto czipować swojego pupila bez względu na to, czy żyjemy z kotem czy z psem.

Czip a GPS dla psa i kota

Musimy podkreślić raz jeszcze, że czip to nie jest lokalizator, który powie nam, gdzie znajduje się zwierzak. Czip jest bezwartościowy, jeśli nie jest zarejestrowany i nie posiada aktualnych informacji o zwierzęciu i jego właścicielu. Ponadto czip nie wskaże nam miejsca pobytu kota, dopóki nie trafi do ludzi, którzy sprawdzą czip. Zatem prawidłowo zarejestrowany czip spełnia swoją funkcję w momencie, gdy zwierzę zostanie złapane i zbadane odpowiednim urządzeniem.

Lokalizator GPS z kolei ma za zadanie wskazać aktualne miejsce przebywania psa lub kota. Taki lokalizator przyczepia się zazwyczaj do obroży lub szelek. Takie urządzenie posiada wbudowaną baterię i czas jej działania zależy od klasy urządzenia. Jeśli już decydujemy się na zakup lokalizator GPS dla pupila, to lepiej wybrać urządzenie z wyższej półki. GPS dla kota czy psa wysyła na telefon opiekuna informację o aktualnym miejscu przebywania zwierzęcia. Dzięki temu poszukiwania można zawęzić do konkretnego obszaru.

Czy warto zainwestować w GPS dla psa i kota? Jeśli mamy uciekiniera lub obawiamy się, że zwierzak może przemknąć nam między nogami, to dla własnego spokoju i przede wszystkim dla bezpieczeństwa czworonoga, jak najbardziej warto. Zwierzak z zarejestrowanym czipem i dodatkowo lokalizatorem GPS ma dużo większe szanse na szczęśliwy i szybki powrót do domu.