drapak dla kota

Drapak dla kota – funkcje, rodzaje, jaki wybrać

Obok miski, posłania i kuwety drapak dla kota jest elementem obowiązkowym kociej wyprawki. W każdym domu, w którym mieszka kot, powinien znaleźć się drapak. Pozwala on nie tylko uchronić nasze meble przed kocimi pazurami, ale spełnia również wiele ważnych funkcji zdrowotnych i behawioralnych. Po co więc kotu drapak i jaki będzie najlepszy?

Drapak dla kota – funkcje

Każdy opiekun kota powinien zdawać sobie sprawę z tego, jakie potrzeby ma kot. Drapanie czy podgryzanie mebli to nie efekt robienia nam na złość przez kota, tylko normalne kocie zachowanie. Jeśli więc nie umożliwimy kotu spełniania tych potrzeb, może on zacząć niszczyć meble, ściany czy drzwi. Jednak wygląd kanapy i fotela to niejedyne powody, dla których powinnyśmy zapewnić kotu drapak.

Drapak dla kota pozwala mu na naturalne dla swojego gatunku zachowanie – drapanie i wskakiwanie na wysokości. Jednocześnie umożliwia ostrzenie i pozbywanie się martwych pazurków, poprawia krążenie oraz wzmacnia i rozciąga mięśnie grzbietu. Drapak jest zatem bardzo istotny z punktu widzenia zdrowia kota. Intensywne drapanie w drapak pozwala także na wyładowanie energii i emocji kłębiących się w kocie. Dzięki temu zaś kot nie czuje frustracji, a to nie prowadzi do zaburzeń zachowania.

Warto też wiedzieć, że drapanie uwalnia zapach z gruczołów feromonowych znajdujących się pod opuszkami. Takie zachowanie terytorialne wzmacnia pewność siebie kota i uspokaja go. Natomiast drapak z choć jedną półką umieszczoną wyżej sprawia, że kot może cieszyć się chwilami na podwyższeniu. A przypominamy, że skakanie i przebywanie na wysokości to bardzo lubiane przez koty czynności.

Po co kotu drapak?

 

  • ostrzenie pazurków i ścieranie martwych pazurków,
  • rozciąganie mięśni grzbietu,
  • poprawa krążenia,
  • spełnienie naturalnej kociej potrzeby drapania i skakania,
  • zaznaczanie swojego terytorium,
  • podnoszenie kociej pewności siebie,
  • uwalnianie emocji,
  • zapobieganie frustracji i nudzie,
  • zabawa,
  • zapobieganie kociej nadwadze dzięki aktywności,
  • przebywanie na wysokości i obserwowanie otoczenia,
  • ochrona pozostałych mebli przed zniszczeniem i zadrapaniem.

kot ostrzy pazury

Drapak dla kota pozwala ścierać pazury i rozciągać mięśnie całego ciała. 

Jak wybrać najlepszy drapak dla kota

Wiemy już, po co kotu drapak, pora więc zastanowić się, czym kierować się przy wyborze drapaka. Zanim przejdziemy do rodzajów drapaków, których jest naprawdę dużo, podpowiemy, co brać pod uwagę przy zakupie drapaka. Podstawowe czynniki to rozmiar drapaka, stabilność, kształt, materiał oraz liczba drapaków w domu.

Jaki rozmiar drapaka

Wielkość drapaka z całą pewnością będzie zależała od ilości miejsca w mieszkaniu oraz od finansów opiekuna. Im bowiem większy drapak, tym droższy. Do mieszkania z małym metrażem nie uda się też wstawić dużego drapaka i wtedy należy szukać pośród tych mniejszych. Nawet mały drapak dla kota będzie lepszy niż żaden i również może on świetnie spełnić swoją rolę. Dużych i wysokich drapaków nie poleca się dla małych kociaków, których mięśnie i układ kostny nie są jeszcze w pełni rozwinięte i mogłoby dochodzić do urazów. Takie drapaki nie sprawdzą się również przy starszych kotach, które mogą mieć już problemy z poruszaniem i wskakiwaniem na wysokości.

Stabilność drapaka

Aby zapewnić bezpieczeństwo kotu należy koniecznie zwrócić uwagę na to, czy drapak dla kota jest stabilny. Najważniejsza jest podstawa drapaka – musi ona być ciężka i solidnie wykonana, aby utrzymała całą konstrukcję i przetrwała szalone kocie harce. Drapak musi być bardzo wytrzymały zwłaszcza przy dużych i ciężkich kotach.

Kształt drapaka

Obecnie istnieje tak wiele przeróżnych drapaków, że trudno wybrać najlepszy. Z pewnością warto zastanowić się, co najbardziej lubi nasz kot. Jeśli jego największą pasją jest wskakiwanie na wysokości, to dobrze zainwestować w drapak z większą liczbą półek. Natomiast jeśli woli zabawy piłeczką czy sznurkami, sprawdzi się u niego drapak z doczepioną sporą liczbą zabawek. Kształt drapaka zależy też w dużej mierze od wielkości mieszkania. W małych wnętrzach często lepiej postawić na pionowy drapak w formie wieży. Gdy nie ogranicza nas przestrzeń, można pomyśleć o bardziej rozbudowanych drapakach. Wśród popularnych kształtów drapaków wyróżniamy: wieże, słupki, maty i drapaki z domkiem. Opcją do rozważenia są też drapaki mocowane do ściany.

Materiał drapaka – z czego najlepszy drapak dla kota

Bardzo ważne jest też to, z jakiego materiału powstał drapak. Nie może on być wyprodukowany z żadnego materiału, który mógłby być toksyczny dla kota. Zwierzak bowiem wylizuje potem swoje łapki, może także gryźć sam drapak. Musi on być zatem w pełni bezpieczny. Na ogół drapaki wykonuje się z drewna, sizalu (z krzewu agawy sizalowej), plecionych liści bananowca, konopnych sznurków bądź sprasowanej tektury. Półki drapaka często obite są miękką tkaniną pluszową lub sztucznym futrem.

drapak z futra

Na półkach drapaka dobrze sprawdza się miękki materiał imitujący futerko

Liczba drapaków w domu

Przy jednym kocie wystarczy najczęściej jeden drapak. Chyba że dom jest duży, to warto pomyśleć o dodatkowych drapakach w innych pomieszczeniach. Natomiast w przypadku większej liczby kotów zaleca się zwiększenie także liczby drapaków. Idealnie, by każdy kot miał swój drapak. Nawet jeśli koty się uwielbiają i często śpią wtulone w siebie na jednej półeczce, to lepiej dać im możliwość osobnej zabawy i odpoczynku. Pomoże to uchronić przed ewentualnymi problemami behawioralnymi.

Rodzaje drapaków

Na rynku istnieje mnóstwo rodzajów drapaków, które różnią się między innymi wielkością, kształtem i materiałem, z jakiego wykonano drapak. Przyjrzyjmy się bliżej kilku rodzajom drapaków.

Duży drapak dla kota czy mały?

Biorąc pod uwagę wielkość możemy wyróżnić drapak dla kota duży, średni i mały. Teoretycznie zawsze większy drapak wydaje się lepszym rozwiązaniem, bo daje więcej możliwości zabawy i realizacji swoich potrzeb kotu. Ale jednak sprawa nie jest taka prosta. Duży drapak dla kota, z oczywistych względów, nie sprawdzi się w małym mieszkaniu. Nie może bowiem stać na środku pokoju czy być zagracony gdzieś w za szafą.

Duży drapak dla kota nie nadaje się dla małego kociaka, ponieważ takie maluchy nie mają w pełni rozwiniętego układu kostno-mięśniowego i nie są tak zwinne jak dorosłe koty. Łatwo więc o uraz podczas wspinania się na wyższe półki. Zatem dla kociąt lepiej na początek wybrać mały drapak dla kota i dopiero z czasem wymienić go na większy. Duże drapaki nie są polecane również dla kotów starszych i schorowanych.

Warto też pamiętać, że duży drapak dla kota niekoniecznie musi być wysoki. Może on rozrastać się wszerz poprzez liczne półki, hamaki i skrytki. Taki drapak będzie bezpieczny nawet dla staruszków.

drapak dla małego kota

Dla kociąt lepsze będą małe drapaki. 

Wieże do drapania

Ciekawym rozwiązaniem są wieże do drapania dla kota. Przyjmują one postać – jakżeby inaczej – wieży z wydrążonymi otworami. Na samym szczycie wieży zaś jest półeczka, na której kot może się wylegiwać i podziwiać świat z wysokości. Taka wieża dla kota to bardzo prosty rodzaj drapaka i chętnie wybierany przez opiekunów mruczków. Łatwo go bowiem wkomponować we wnętrze, a w przypadku zniszczenia drapaka przez kota, można go prosto odświeżyć. Odnowienie drapaka dla kota to zadanie nawet dla początkujących majsterkowiczów.

Słupki do drapania dla kota

Jeszcze prostszą konstrukcją charakteryzują się drapaki w formie słupków. Wąski słupek posiada przynajmniej jedną górną półeczkę, na którą kot może wskoczyć oraz miejsce przeznaczone do ścierania pazurków. Słupki sprawdzą się zwłaszcza w małych mieszkaniach lub jako dodatkowy drapak dla kota do innego pokoju.

Drapak dla kota z hamakiem

Lubiane są również drapaki z hamakiem do leżenia. Taki hamak umożliwia kotu spokojny wypoczynek na podwyższeniu, a jednocześnie spełnia także inne role, jak miejsce do drapania i wskakiwania. Zamiast hamaku może być to też malutkie legowisko w formie gniazda – wówczas kot będzie czuł się bezpieczny. Hamaki występują w zarówno w drapakach dużych, jak i małych. Te największe drapaki posiadają czasem więcej niż jeden hamak.

Drapak dla kota ze skrytkami

W drapaku nie powinno zabraknąć też skrytki dla kota. Malutki domek lub dziupla umożliwiają kotu schowanie się i wypoczynek bez stresu, że ktoś będzie mu przeszkadzał. O takim drapaku z pewnością powinni pomyśleć opiekunowie lękliwych i niepewnych siebie kotów. Drapak z domkiem może się przydać także wtedy, gdy w domu mamy więcej niż jednego kota. Wówczas jeden kot będzie mógł bez przeszkód schować się prze drugim kotem.

Co ciekawe, nawet małe drapaki dla kota posiadają przynajmniej jedno miejsce do schowania się, więc nie ma potrzeby kupowania dużego drapaka, jeśli nie mamy na niego miejsca w domu. Sprawdźmy tylko wielkość skrytek i domków, aby mieć pewność, że nasz kot swobodnie się w nich zmieści i bez problemów z nich wyjdzie.

Maty do drapania dla kota

Potrzebę drapania i ścierania sobie pazurków świetnie zaspokoi też mata do drapania dla kota. Taka mata posiada przemyślany falowany kształt, dzięki czemu kot może ścierać pazurki, ale także wylegiwać się na niej. Maty do drapania na ogół są niskie, spodobają się więc starszym kotom, którym już nie w głowie harce na wysokościach.

Drapak dla kota z zabawkami

Większość kocich drapaków wyposażona jest też w przymocowane na sznurku zabawki. Najczęściej są to małe piłeczki wykonane z tej samej tkaniny, co drapak do ścierania pazurów. To sprawia, że kot nie może narzekać na nudę. Drapak dla kota może więc łączyć w sobie kilka funkcji – potrzebę drapania, wskakiwania, odpoczynku i zabawy.

drapak z zabawkami

Na drapaku można się też świetnie bawić. 

Drapak na ścianę

Intersującą opcją są również drapaki dla kota mocowane na ścianę. Zapewniają one stabilność i bezpieczeństwo, a jednocześnie nadają się nawet do małych wnętrz. Drapaki na ścianę mogą mieć formę np. słupka lub też pojedynczych i niepołączonych ze sobą elementów, jak drabinka, legowisko, drapak. To sprawia, że w małym pokoju można zapewnić kotu wszystko, czego potrzebuje do realizacji swoich potrzeb gatunkowych. Pamiętajmy tylko, by dobrze przymocować drapak do ściany.

Gdzie postawić drapak dla kota?

Równie istotne jak sam drapak jest miejsce, w którym go postawimy. Najlepiej wybrać kącik, w którym kot najchętniej przebywa. Ciekawym rozwiązaniem jest umiejscowienie drapaka w kącie przy oknie. Dzięki temu kot ma spokój, a jednocześnie z górnej półki może obserwować, co dzieje się za oknem lub wygrzewać się na słońcu. Nie polecamy ustawiania drapaka na środku pokoju i w przejściu, ponieważ może to potęgować stres u kota. Dobrze drapak sprawdza się w salonie, ponieważ kot może przybywać przy człowieku i mieć wszystko na oku. Nie powinno się drapaka stawiać blisko innych mebli, bo kot może łatwo przyjąć, że znajdująca się przy drapaku komoda czy puf to także jego teren do ścierania pazurków.

kot na drapaku

Czasem potrzeba czasu, by kot polubił swój drapak.

Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka?

Kiedy już wybierzemy i kupimy odpowiedni drapak, może nas spotkać rozczarowanie – kot nie będzie w ogóle zainteresowany drapakiem. No cóż, kocia natura nie jest łatwa i wie to każdy, kto choć raz w życiu miał kota i próbował podać kotu tabletkę. Nie ma co załamywać rąk ani też na siłę zmuszać kota do korzystania z drapaka. Czasem kot potrzebuje kilku dni, tygodni, a nawet miesięcy, by przekonać się do nowego sprzętu. Bywają sytuacje, że kot przez długi czas nie zbliża się nawet do drapaka, a potem drapak staje się jego ulubionym miejscem i prawdziwym centrum dowodzenia.

Nie wciskajmy więc kota na siłę na drapak, ale dajmy mu czas. Możemy spróbować go zachęcić poprzez zostawienie ulubionego smaczka koło drapaka albo ułożeniu kocyka przesiąkniętego zapachem kota na półeczce drapaka. Warto również wykorzystać przymocowane do drapaka sznurki i piłeczki i zaoferować kotu zabawę. Jeśli to jednak nie zadziała, dajmy mu po prostu czas.

Kot drapie meble – jak go tego oduczyć?

Jednym z powodów, dla których stawiamy drapak dla kota w domu, jest chęć ochrony mebli przed kocimi pazurami. Zdarza się jednak, że mimo posiadania drapaka, kot wciąż z zamiłowaniem ostrzy pazurki na kanapie czy szafce. Zamiast denerwować się na kota i posądzać go o złośliwość, spróbujmy znaleźć przyczynę takiego zachowania. Może to być bowiem efekt nudy i frustracji, może też wynikać z lęku przed jakimś zapachem. A może być też tak, że kot nie chce wskakiwać na drapak, ponieważ cierpi z powodu bólu. Wówczas konieczna jest wizyta u weterynarza, a jeśli problemy zdrowotne zostaną wykluczone, warto skonsultować się z kocim behawiorystą.