czkawka u psa

Czkawka u psa – przyczyny, leczenie

Czkawka to zmora nie tylko ludzi, ale i zwierząt. Nasze domowe pupile też mogą cierpieć z powodu czkawki, warto więc wiedzieć, czym właściwie jest czkawka u psa, jakie są przyczyny jej pojawiania się i przede wszystkim jak pomóc zwierzęciu się z nią uporać.

Czym jest czkawka u psa?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest czkawka. Są to rytmiczne i powtarzające się skurcze przepony i zlokalizowanych w pobliżu mięśni międzyżebrowych. Podczas skurczu zazwyczaj dochodzi do zamknięcia się głośni, a efektem tego jest charakterystyczny również dla ludzi bezgłos. Czkawka u psa, jak i u każdego innego organizmu, jest odruchem bezwarunkowym. Ma na celu chronić przed zachłyśnięciem lub pozbyć się ciała obcego z układu oddechowego.

Jak wygląda czkawka u psa

Objawy czkawki są niemalże takie same jak u ludzi, dlatego z łatwością rozpoznamy ją u czworonoga. Pies szybko i gwałtownie wdycha powietrze, w tym czasie krtań się zamyka i słyszymy głośne czkanie. Pojedyncze czknięcia pojawiają się w odstępach od kilku do kilkunastu sekund. Z racji tego, że krtań i głośnia pozostają zamknięte to w danej chwili pies nie może wydawać innych dźwięków. Charakterystycznemu czkaniu towarzyszy jakby podskakiwanie psa, jego klatka piersiowa intensywnie drga. Jest to efekt skurczu przepony. Następnie dochodzi do rozkurczu, otwiera się krtań, a pies wdycha powietrze.

Inne objawy czkawki u psa

U niektórych psów czkawce towarzyszą jeszcze inne symptomy. Jeśli poza czkaniem pies ma sine dziąsła, trudności w oddychaniu, duszności, odruch wymiotny oraz odczuwa niepokój, należy natychmiast udać się do weterynarza. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że pies czymś się zachłysnął, a to stanowi już ogromne niebezpieczeństwo dla jego życia i zdrowia.

Czkawka u szczeniaka czym się różni od dorosłego psa?

Na czkawkę cierpią zarówno psy dorosłe, jak i szczenięta. Faktycznie jednak znacznie częściej czkawka dopada szczeniaki i młode psy. Dzieje się tak, ponieważ maluchy często rzucają się na jedzenie i połykają je bardzo łapczywie. Z tego samego powodu czkawkę miewają też psy błąkające się i wygłodniałe, które błyskawicznie zajadają to, co uda im się znaleźć. U wszystkich psów czkawka ma bardzo podobny przebieg i niewiele się od siebie różni. Jedyną różnicą jest właśnie częstotliwość – szczeniaki czkawkę mogą mieć nawet kilka razy dziennie i jest to zjawisko normalne. Natomiast jeśli dorosły pies czka regularnie przynajmniej raz w tygodniu, należy udać się do weterynarza.

czkawka u szczeniaka

Szczenięce nawyki przy jedzeniu sprzyjają pojawianiu się czkawki. 

Dlaczego pies ma czkawkę – przyczyny

Skąd się bierze czkawka u psa? Przyczyn jest kilka, jedną z nich jest łapczywe spożywanie pokarmu. W skutek tego rozszerza się żołądek wypełniony treścią pokarmową, a to doprowadza do drażnienia nerwu błędnego. Czkawka pojawia się również z powodu zachłyśnięcia się wodą i jedzeniem lub dostania się ciała obcego do górnych dróg oddechowych.

Inną przyczyną psiej czkawki jest nagła zmiana temperatury otoczenia. Dzieje się tak zazwyczaj, gdy pies wyjdzie z klimatyzowanego auta na upał bądź też wróci z zimowego spaceru prosto do nagrzanego domu. Również zjedzenie bardzo zimnego lub gorącego pokarmu może skończyć się czkaniem.

Do czkawki może doprowadzić także silne pobudzenie emocjonalne psa oraz duży stres. Czasem za nieprzyjemne czkanie odpowiadają choroby układu oddechowego, w tym groźne zapalenie płuc i oskrzeli. Także pies z robaczycą płuc może mieć dodatkowo czkawkę z powody poruszających się nicieni, które drażnią nerw błędny.

Co robić kiedy pies ma czkawkę?

Często właściciele wpadają w panikę na widok czkającego psa i zapominają, że krótka czkawka, chociaż bardzo nieprzyjemna, jest zazwyczaj niegroźna. Czkawka u psa trwa najczęściej od kilkunastu sekund do nawet kilku minut i powinna samoistnie przejść. Najlepiej spróbować czkawce zapobiegać. Ciężko oczywiście upilnować szczeniaki, żeby nie połykały jedzenia, jest jednak dobra wiadomość – zazwyczaj psy z czasem uczą się spokojniejszego jedzenia.

Jeśli dorosły pies rzuca się na jedzenie, a potem cierpi na czkawkę, warto podzielić mu jedzenie na mniejsze porcje, by nie zjadał wszystkiego na raz. Dobrym rozwiązaniem przy takich łakomczuchach są miski spowalniające jedzenie, które przypominają labirynt. Równie ciekawe jest interaktywne karmienie, czyli ukrywanie psu karmy w zabawkach typu kong, matach węchowych czy nawet w wytłaczankach po jajkach. Pies uczy się dzięki temu znajdować jedzenie i jeść chociaż trochę spokojniej, a przy okazji zaspokaja naturalną potrzebę węszenia i zdobywania pożywienia. Metody te warto stosować nie tylko po to, by uniknąć czkawki, ale przede wszystkim, by nie doszło do niebezpiecznego skrętu żołądka. O sposobach karmienia psa pisaliśmy także w tekście Pies nie chce jeść.

Gdy pies zachłyśnie się przy jedzeniu, najlepiej zabrać mu miskę i odczekać chwilę aż pies się uspokoi. Następnie w małych porcjach karmimy zwierzaka z ręki, by nie dopuścić do ponownego zachłyśnięcia i czkawki. Jeśli zaś przyczyną czkawki jest silny stres, należy w pierwszej kolejności znaleźć źródło strachu psa i je wyeliminować. Często jest to długi i żmudny proces, warto więc skonsultować się z behawiorystą.

czkawka u psa przyczyny

Nauka spokojnego jedzenia to podstawa dla zdrowia fizycznego i psychicznego psa. 

Długotrwała czkawka u psa

Jeżeli czkawka u psa trwa dłużej niż 20 minut, należy jak najszybciej udać się do weterynarza. Istnieje bowiem duże ryzyko, że w układzie oddechowym psa utknął jakiś obcy przedmiot. W takiej sytuacji pies ma wyraźne trudności z oddychaniem. Długotrwała lub często pojawiająca się czkawka u psa seniora nie wróży niczego dobrego i trzeba koniecznie wybrać się do lekarza. Pies może cierpieć na inne dolegliwości układu oddechowego lub pokarmowego, a czkawka jest tylko jednym z objawów. Do takich chorób zaliczamy między innymi refluks żołądkowo-przełykowy i mocznicę.

Domowe sposoby na czkawkę u psa

Chociaż czkawka u psa ma praktycznie identyczny przebieg jak u człowieka, to absolutnie NIE WOLNO stosować domowych sposobów na czkawkę. Pomijając już kwestię tego, czy są one w ogóle skuteczne, to w przypadku psa mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Pamiętajmy więc – nie próbujemy psa przestraszyć, żeby przeszła mu czkawka. Może to bowiem doprowadzić do jeszcze większego stresu i nasilenia się czkawki. Psu nie podajemy również kostki cukru do przegryzienia (nigdy!) ani nie wlewamy do pyszczka na siłę żadnych płynów. Oczywiście nie ciągniemy też za język, nie klepiemy po plechach i nie sprawiamy psu bólu. Możemy co najwyżej spokojnie przemawiać do psa, delikatnie go głaskać i zachęcić do napicia się wody. Zachęcić, ale nie zmusić. Przez cały czas, kiedy pies ma czkawkę, pilnujemy go, bacznie obserwujemy i nie zostawiamy samego. Jeśli czkawka będzie się przedłużać lub u psa wystąpię inne niepokojące objawy, które opisaliśmy wyżej (m.in. sine dziąsła, duszności, odruch wymiotny) niezwłocznie pędzimy do weterynarza.