Nie każdy opiekun psa zdaje sobie sprawę, że wybór odpowiedniego legowiska to bardzo ważna decyzja. Posłanie dla pupila zapewnia mu nie tylko komfortowy sen, ale także dba o zdrowie – fizyczne i psychiczne. Brak właściwego miejsca do odpoczynku może wywołać bowiem liczne problemy zdrowotne i behawioralne. Zatem jak wybrać legowisko dla psa? Zapraszamy do naszego poradnika.
Dlaczego legowisko dla psa jest tak ważne?
Na początek zajmijmy się tym, po co psu legowisko i dlaczego wybór posłania jest tak istotny. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy mocno zmęczeni po całym dniu pracy i obowiązkach domowych. Jedyne, o czym marzymy, to odciąć się od świata, położyć w swoim łóżku i zasnąć jak najszybciej. I gdy już zaczynamy opadać w objęciach Morfeusza, ktoś potrząsa nas za ramię, by zadać arcyważne pytanie („gdzie jest chleb”) albo włącza obok telewizor, który błyskawicznie wybudza nas z drzemki. Czy w takiej sytuacji zregenerujemy się odpowiednio? Czy będziemy spokojni i wyciszeni, czy może będzie narastać w nas zmęczenie i frustracja? No właśnie – tak samo dzieje się w przypadku psów.
Spokojne miejsce do spania
Psy potrzebują znacznie więcej snu niż ludzie – przeciętnie pies powinien przesypiać około 16 godzin na dobę. Przy deficycie snu psy stają się drażliwe, apatyczne i sfrustrowane. Dlatego potrzebują swojego miejsca do spania, w którym nikt nie będzie im przeszkadzał. I tu właśnie wkracza legowisko dla psa, które jest niezbędnym elementem psiej wyprawki. Nawet jeśli pies większość czasu przesypia na kanapie czy fotelu, to musi mieć swoje posłanie, by w każdej chwili móc z niego skorzystać.
Legowisko dla psa jest szczególnie istotne w domu, w którym mieszkają dzieci. W tym miejscu bowiem pies może położyć się zawsze wtedy, gdy chce mieć święty spokój. I rolą rodzica jest nauczenie dziecka, że psu leżącemu w legowisku nie wolno przeszkadzać. To zagwarantuje psu zdrowy sen, a to z kolei wpłynie na ogólną kondycję organizmu. Pamiętajmy bowiem, że deficyt snu obniża odporność i sprzyja łapaniu infekcji.
Budowanie poczucia bezpieczeństwa psa
Posiadanie odpowiednio dobranego i mądrze ulokowanego legowiska sprzyja także budowaniu poczucia bezpieczeństwa psa. To niesamowicie ważne zwłaszcza przy psach lękowych, niepewnych siebie oraz przy psach adoptowanych ze schroniska. Możliwość spokojnego i bezpiecznego snu i odpoczynku podnosi pewność siebie psa, pozwala przywyknąć mu do domowej rutyny, a dzięki temu zapobiega pojawianiu się problemów behawioralnych. Jednocześnie pies ma możliwość skrycia się w swoim legowisku zawsze wtedy, gdy przytłaczają go bodźce, przestraszy się czegoś lub gorzej się czuje. Posłanie dla psa może być też świetnym sposobem na wyeliminowanie lęku separacyjnego.
Ulga w problemach zdrowotnych
Ale legowisko dla psa to nie tylko komfort i wygoda podczas snu – to także zapobieganie wielu dolegliwościom zdrowotnym. Podobnie jak z materacem do spania dla człowieka, tak i przy wyborze legowiska musimy pamiętać o tym, że niektóre psy potrzebują chociażby wsparcia dla stawów i kręgosłupa. Legowisko ortopedyczne dla psa świetnie sprawdzi się też przy psich staruszkach i psach ciężko chorych (np. na nowotwory), ponieważ przyniesie ulgę obolałemu ciału.
Pomoc w nauce komend
Jeśli zależy nam na nauczeniu psa przynajmniej kilku komend, to zdecydowanie przyda się do tego własne legowisko. Wówczas można uczyć psa komendy „na miejsce”, która jest jedną z bardziej przydatnych dla opiekuna komend. Może ona ułatwić życie np. przy odwiedzinach gości, ale też w momencie, gdy pies staje się za bardzo pobudzony i warto poprosić go o udanie się na posłanie i wyciszenie emocji. Oczywiście nigdy legowisko nie może być karą dla psa – to miejsce ma być azylem i oazą bezpieczeństwa. Jeśli dobrze przepracujemy komendę, wówczas tak się stanie i pies rzeczywiście uspokoi się w legowisku.
Łatwiejsze utrzymanie czystości w domu
I w końcu coś dla opiekuna – legowisko dla psa bez dwóch zdań ułatwia utrzymanie w domu czystości. Gdy pies pokocha swoje posłanie, nie będzie wylegiwał się w wielu innych miejscach, nie będzie zostawiał piachu na kanapie czy sierści na dywanie. Wystarczy co jakiś czas przeczyścić lub wyprać legowisko dla psa, by cieszyć się porządkiem w domu. Konieczne jest tylko wybranie legowiska z odpowiedniego materiału, ale o tym w dalszej części artykułu.
Tradycyjne kojo to jedno z powszechniejszych legowisk dla psa.
Co wziąć pod uwagę wybierając legowisko dla psa?
Szukając legowiska dla swojego czworonoga często popełniamy błąd i kierujemy się wyłącznie wyglądem. A żeby legowisko dla psa faktycznie spełniało swoją rolę, musimy uwzględnić znacznie więcej czynników. I przede wszystkim pamiętać, że posłanie jest dla psa, a nie dla nas i to nie dla siebie je wybieramy. Niby oczywista, a jednak tak często pomijana zasada. Wybierając legowisko warto zatem kierować się również takimi kryteriami jak: wielkość, kształt, rodzaj materiału i jego wytrzymałość, a także specjalne potrzeby danego psa.
Rozmiar legowiska ma znaczenie
Podstawowym kryterium doboru legowiska jest jego wielkość. Choć psy często leżą zwinięte w kłębuszek, to jednak w legowisku muszą mieć także możliwość swobodnego rozciągnięcia się. Łapki czy głowa nie powinny wystawać wtedy poza legowisko, ponieważ może to prowadzić do niebezpiecznych przeciążeń w ciele i dolegliwości związanych z układem ruchu. Dlatego konieczne jest dobranie rozmiaru do wielkości konkretnego psa. Można zmierzyć swojego psa od pyszczka po nasadę ogona oraz od czubka głowy po końce łapek. Do tego należy dodać jeszcze kilka centymetrów zapasu i wiemy już, jak duże legowisko jest nam (a raczej naszemu psu) potrzebne.
Nie musimy jednak mierzyć psa, ponieważ większość sklepów podaje, dla jakich ras dane legowisko będzie odpowiednie. I nawet jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami kundelka, to możemy z powodzeniem dopasować jego wielkość do odpowiedniej rasy.
Raczej wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że legowisko nie może być za małe, ale nie wszyscy wiedzą, że nie powinno być też za duże. Yorkshire terrier w legowisku przeznaczonym dla doga niemieckiego z pewnością będzie miał wygodnie, ale z drugiej strony straci oparcie i bezpieczeństwo w za dużym legowisku. Nie należy więc przesadzać i zawsze – chociaż orientacyjnie – dobierać rozmiar pod wielkość psa. Bądźmy także ostrożni przy kupowaniu legowiska dla szczeniaka, ponieważ maluch szybko rośnie i legowisko może stać się dla niego za małe. Poza tym szczenięta uwielbiają gryźć wszystko, co wpadnie im w oko, więc z całą pewnością nie oszczędzą również legowiska. Lepiej więc początkowo wybrać tanie legowisko dla psa, którego nie będzie nam szkoda.
Kształt legowiska dla psa
Równie istotny jest kształt posłania, tym bardziej, że na rynku dostępne są coraz to nowe produkty. Najbardziej tradycyjne legowisko dla psa składa się z tzw. kosza ze ściankami i wyjmowanej miękkiej poduchy. Takie kojo dla psa jest nie tylko wygodne, ale też łatwe w czyszczeniu, ponieważ poduszkę można wyjąć i szybko wyprać. Natomiast ścianki tego legowiska dają psu poczucie bezpieczeństwa, pies może wtulić się w nie w chwilach niepokoju.
Dość podobne jest legowisko ponton, czyli owalne posłanie ze ściankami i wgłębieniem w środku. Na ogół taki ponton nie posiada dodatkowej poduszki, ale z powodzeniem można położyć na nim kocyk lub poduchę. Ponton zazwyczaj ma też ściągany pokrowiec, który łatwo wyczyścić.
Ciekawym rozwiązaniem jest specjalna sofa dla psa. Do złudzenia przypomina miniaturową kanapę, ale jest na tyle niska, by każdy pies mógł na nią bez problemu wskoczyć. Legowisko w kształcie sofy to świetny pomysł, gdy mamy psa, który uwielbia wylegiwać się na kanapie. Wówczas zamiast walczyć o miejsce na wspólnej sofie, możemy zaoferować mu własną mini kanapę.
Dla minimalistów i psów, które lubią leżeć na bardziej płaskich powierzchniach, dobrym pomysłem będzie legowisko mata. Jest ono na ogół prostokątne i niezbyt grube. Nie dość, że spodoba się psu, to jeszcze łatwo takie legowisko zwinąć i zabrać ze sobą niemal wszędzie. Będzie to wielkie ułatwienie w podróży, bo dzięki swojemu legowisku pies szybciej zaaklimatyzuje się w nowym miejscu. Z kolei niektóre psy wolą miękkie poduchy dla psa, bez dodatkowych ścianek. Taka poducha dla psa zajmuje znacznie mniej miejsca, sprawdzi się więc zawsze wtedy, gdy mamy ograniczoną przestrzeń. Poduchę, podobnie jak matę, bez problemu zabierzemy ze sobą w podróż.
Nora lub buda dla psa natomiast to świetny pomysł przy psach z problemami behawioralnymi. Przede wszystkim skorzystają z tego psy lękowe, ale także te, które mają trudności z wyciszeniem się. Schowanie się do takiej miękkiej i pluszowej budy pozwoli psu odciąć się od bodźców, przez co wróci poczucie bezpieczeństwa. Warto tu podkreślić, że współczesne domowe budy dla psa to śliczne, przyjemne w dotyku i bardzo wygodne norki, a nie brzydkie i ponure budy. Ciekawą alternatywą jest także tipi dla psa, które osłonięte jest z trzech stron i stanowi świetną skrytkę dla psa.
Odpowiedni materiał na legowisko musi być naprawdę wytrzymały.
Jaki materiał na legowisko dla psa
Wiemy już, że rozmiar i kształt legowiska mają duże znaczenie, pora więc przyjrzeć się temu, jaki materiał nadaje się na legowisko dla psa. Tu pod rozwagę należy wziąć kilka czynników, między innymi wygodę psa, łatwość w utrzymaniu legowiska w czystości oraz wytrzymałość materiału. Psy nie są wybitnie wymagające, ale z całą pewnością nie polubią śliskiego czy szorstkiego materiału. Najważniejsze jednak jest to, czy taki materiał na legowisko da się wyczyścić. Nie oszukujmy się, nasi czworonożni pupile nie są czyścioszkami i regularnie znoszą do posłania piach i brud. Do tego dochodzi wszędobylska sierść, okruszki po jedzeniu oraz plamy z wilgoci czy nawet moczu.
Niezastąpiona Kodura na legowisko dla psa
Ważne więc, by materiał na legowisko był w stanie to przetrwać, bo chyba nikt nie chce co chwilę kupować nowego posłania. Dlatego legowisko musi być uszyte z materiału, który można prać. Jednocześnie mile widziane jest, by materiał był wodoodporny i wytrzymały. Właśnie z tego powodu na legowiskach króluje mocna i wodoszczelna Kodura. Najczęściej z Kodury powstają legowiska pontony i legowiska ortopedyczne dla psa.
Sama Kodura jest nieco sztywna, ale dzięki temu tak trudno ją zniszczyć, a jej ogromnym atutem jest odporność na wilgoć i wszelkie plamy. Nie są jej straszne także psie pazury. Bardzo często takie legowisko posiada zdejmowany pokrowiec zapinany na zamek. Wówczas wystarczy zdjąć pokrowiec i wyprać go w pralce. Można też regularnie przecierać legowisko morką ściereczką. Do Kodury nie przyczepia się również sierść, co znacząco ułatwia utrzymanie czystości. Potrafi przetrwać też drapanie psa i kokoszenie się w legowisku, poradzi sobie też z podgryzaniem. Żadna tkanina na legowisko nie jest jednak niezniszczalna, zatem w celu uchronienia legowiska warto położyć na nie kocyk.
Miękkie i efektowne tkaniny na posłanie
Na poduchy do legowiska dla psa i kocyki często wykorzystywana jest polarowa tkanina Minky. Nie jest ona tak wytrzymała jak Kodura, ale jej miękkość zdecydowanie uwielbiają psy. Łatwo też ją wyprać, więc nie ma problemu z utrzymaniem czystości w psim kąciku. Sporo legowisk w formie okrągłych i miękkich gniazd sięga po włochate sztuczne futro. Z całą pewnością wygląda ono efektownie i jest bardzo wygodne, jednak nadaje się tylko dla psów czyściochów. Trudniej bowiem zachować włosie w idealnym stanie.
Coraz częściej producenci legowisk stawiają także na wygląd i ciekawy design. W końcu takie posłanie leży w pokoju i rzuca się w oczy już na wejściu. Dlatego warto poszukać takiego legowiska, które będzie nam pasowało wizualnie. Pod warunkiem oczywiście, że przede wszystkim będzie spełniać psie wymogi. Na ładne legowiska dla psa świetnie nadaje się welurowy materiał na poduszki w oryginalne wzory. Świetnie sprawdzają się także tkaniny pikowane, które nie dość, że wyglądają bardzo atrakcyjnie, to do tego są wytrzymałe i odporne na pazury i zadrapania psów. Materiał na legowisko powinien być hipoalergiczny, ponieważ coraz więcej psów cierpi z powodu alergii skórnych.
Podsumujmy zatem, jakie cechy powinien mieć dobry materiał na legowisko dla psa:
- mocny i wytrzymały,
- odporny na wilgoć i zabrudzenia,
- łatwy w utrzymaniu czystości,
- miękki i wygodny,
- odporny na pazury i zęby,
- nie za śliski i nie za szorstki,
- bez widocznych nitek, które mogą się łatwo zaciągnąć,
- hipoalergiczny,
- miły dla ludzkiego oka.
Jaka pianka tapicerska do legowiska?
Materiał na legowisko dla psa jest bardzo ważny. Jednak nawet najbardziej wytrzymała czy miękka tkanina na niewiele się zda, jeśli nie będzie w środku odpowiedniego wypełnienia. To właśnie wypełnienie legowiska odpowiada za jego miękkość i wygodę. W zależności od rodzaju posłania, wypełnienia może być mniej lub więcej, ale nigdy nie może go zabraknąć. Jednym z najlepszych rozwiązań jako wypełnienie legowiska jest pianka tapicerska. Dostępne są różne rodzaje gąbki tapicerskiej, które można włożyć do środka legowiska, jednak najbardziej uniwersalna jest pianka tapicerska T30. Stanowi ona doskonałe połączenie pożądanej miękkości, ale i wytrzymałości. Ta pianka tapicerska lekko ugniata się pod ciężarem ciała, lecz nie jest za miękka. Pamiętajmy bowiem, że zbyt miękkie legowiska nie jest dobrym rozwiązaniem dla psich łap i kręgosłupa. Posłanie musi stanowić też pewną izolację od podłoża i być oparciem dla kręgosłupa.
Dobra gąbka tapicerska nie tylko zapewnia psu komfortowy wypoczynek, ale także chroni go od chłodu z podłogi. To również pianka pozwala nadawać legowiskom różne kształty. W legowiskach typu mata na ogół znajduje się pianka tapicerska w jednym kawałku. Zdarza się też, że jako wypełnienie służy pocięta na małe kawałki gąbka tapicerska – tak dzieje się np. w legowiskach typu ponton. Dużym atutem pianki T30 jest też fakt, iż jest ona elastyczna i łatwa w obróbce. Oznacza to więc, że nawet jeśli nasz pupil rozpruje legowisko, to można łatwo dołożyć potrzebną ilość pianki, a dziurę zaszyć. Z punktu widzenia zdrowotnego taka pianka jest również bezpieczna, ponieważ jest ona antybakteryjna, hipoalergiczna i nie uczula nawet największych psich alergików.
Klatka kennelowa dla psa jako posłanie
Sporo opiekunów uczy swoje psy korzystania z klatki kennelowej. Ma ona za zadanie ułatwić pracę z psem, stworzyć mu bezpieczny azyl i miejsce do przebywania zawsze wtedy, gdy czworonóg zostaje sam w domu. Po klatkę kennelową sięgają na ogół właściciele psów, które cierpią z powodu lęku separacyjnego. Pod nieobecność opiekuna psy takie wyją, szczekają, niszczą mieszkanie lub załatwiają się w domu. Wielu behawiorystów zaleca właśnie naukę korzystania z klatki, by pies poczuł się bezpieczniej. Nie zawsze jest to skuteczna metoda, na pewno jednak dobrze wprowadzona klatka, w której pies może sobie wypocząć, może pomóc. Pod warunkiem jednak, że pies nie będzie w niej zamykany i sam będzie mógł decydować, kiedy do niej wejdzie, a kiedy wyjdzie.
Do takiej klatki należy włożyć legowisko – najlepiej matę lub poduchę. Warto też przykryć klatkę z wierzchu tak, by dawała schronienie psu. Można do tego użyć zwykłego koca, ale można także przysłonić ją ładnym materiałem, który przy okazji ozdobi wnętrze pokoju. Ważne, by materiał dekoracyjny nie był za gruby i przepuszczał powietrze. Innym ciekawym rozwiązaniem jest przyczepienie do ścian klatki filcu, który przy okazji będzie dobrze izolował i wygłuszał klatkę.
Legowisko ortopedyczne dla psa
Bardzo ciekawą opcją jest legowisko ortopedyczne dla psa. Poleca się je przede wszystkim dla psów starszych, cierpiących na choroby układu ruchu oraz dla psów ras dużych i olbrzymich. Takie legowiska ortopedyczne dla psów mają za zadanie chronić stawy i kręgosłup czworonoga. Są niskie i wygodne, jednak nie tak miękkie jak tradycyjne legowiska. W środku takiego legowiska kryje się specjalistyczna gąbka, która zmniejsza nacisk i obciążenie stawów, a także sprzyja regeneracji.
Fakt, że takie posłanie nie jest za miękkie sprawia, że pies nie zapada się w nim, a dzięki temu ułożenie ciała jest zdrowsze dla organizmu. Tym samym legowisko ortopedyczne dla psa jest doskonałe przede wszystkim dla psów chorych na dysplazję stawów biodrowych i łokciowych, spondylozę czy nawracające modzele na łapach. To również świetny sposób na zapobieganie chorobom układu ruchu. Na ogół też psy lubią takie niskie i nie za miękkie legowiska ortopedyczne.
Co jeszcze warto uwzględnić przy wyborze legowiska dla psa?
Jeśli wiemy już, jakie legowisko dla psa będzie odpowiednie dla naszego pupila, pozostaje nam rozważyć jeszcze jedną istotną kwestię. Bardzo ważne jest bowiem nie tylko samo posłanie, ale także to, gdzie je ulokujemy. Pod żadnym pozorem legowisko nie powinno stać na środku pokoju, na korytarzu czy w kuchni. Unikajmy miejsc, które często są uczęszczane, ponieważ będziemy przeszkadzać psu i wcale nie poczuje się w legowisku bezpiecznie. Najlepiej znaleźć zaciszny kąt pod ścianą czy koło kanapy. Dzięki temu pies będzie miał święty spokój, a jednocześnie będzie mógł przebywać blisko człowieka.
Nie zapomnijmy też o tym, że nie wolno nam zawracać psu głowy, gdy leży na swoim posłaniu. To jakie święte miejsce, do którego nie powinniśmy się nawet zbliżać bez przyczyny. Zadbać o to powinniśmy szczególnie wtedy, gdy w domu przebywają też dzieci. Należy je uczulić, że nie wolno wchodzić psu do legowiska, a nawet głaskać go w momencie, kiedy wypoczywa na posłaniu. Dzięki temu pies faktycznie poczuje się bezpiecznie, a legowisko spełni swoją rolę.
Odpowiednie dobrane legowisko dla psa pozwoli wspomagać zdrowie psa – zwłaszcza układ ruchu. Zapobiegnie także tworzeniu się modzeli na łapach czy reakcji alergicznych na skórze. Ponadto legowisko umożliwia spełnienie jednej z podstawowych potrzeb psów, czyli zdrowego i nieprzerywanego snu. Wyspany pies z kolei nie będzie wykazywał licznych problemów behawioralnych. Dobre legowisko i do tego ustawione we właściwym miejscu może stanowić cenną pomoc w przypadku psów cierpiących na lęk separacyjny lub nadmierną lękliwość uogólnioną. Posłanie ułatwia także zachowanie czystości w domu, a jeśli wybierzemy jeszcze legowisko z atrakcyjnego materiału, to zyskamy ciekawą dekorację we wnętrzu. Jak widać więc warto poświęcić trochę czasu na wybór legowiska, ponieważ daje ono wiele korzyści zarówno dla psa, jak i opiekuna.