zabawki dla psa

Zabawki dla psa – jakie wybrać?

Zabawki dla psa to nie tylko przedmioty służące do zabawy, ale także ważny element zdrowego i szczęśliwego życia naszych czworonożnych towarzyszy. Wybór odpowiednich zabawek może być kluczowy dla osiągnięcia dobrostanu psów oraz może wpłynąć na zrównoważony rozwój fizyczny i psychiczny. Zatem jaka zabawka dla psów będzie najlepsza? W tym artykule omówimy najpopularniejsze dostępne na rynku psie zabawki i doradzimy, z której najbardziej ucieszy się psiak.

Jaką rolę pełnią zabawki dla psa?

Psy nie są zwierzętami wybitnie wymagającymi, ale mają kilka potrzeb, które muszą zostać spełnione. Psie potrzeby dzielimy na elastyczne i nieelastyczne. Do nieelastycznych potrzeb należą takie, które obowiązkowo muszą zostać spełnione – jak jedzenie, picie czy sen. Z kolei potrzeby elastyczne to takie, które nie są obligatoryjne, jednak zdecydowanie mogą uszczęśliwić psa. U dorosłych psów zabawa jest klasyfikowana jako potrzeba elastyczna, ponieważ psy mogą bez tego żyć. Co ciekawe, u szczeniaków i psich podrostków zabawa jest potrzebą nieelastyczną, ponieważ wpływa na rozwój organizmu i kompetencji społecznych.

Aktywność fizyczna i potrzeba ruchu

Zabawki dla psów pełnią kilka ważnych ról w życiu czworonogów. Jedną z najbardziej oczywistych jest możliwość wyładowania nagromadzonej w psie energii. Pogoń za zabawką, podgryzanie jej czy potrząsanie pozwala psu na zaspokojenie potrzeb ruchowych, a jednocześnie zapobiega nudzie i frustracji. Intensywna i regularna zabawa ułatwia także utrzymanie prawidłowej sylwetki i zapobiega psiej nadwadze.

jak wybrać zabawki dla psa

Zabawa pozwala na utrzymanie zdrowej sylwetki bez nadwagi.

Stymulacja umysłowa

Ale zabawki dla psów to nie tylko szalone harce i bieganie, to także rozwój psychiki czworonogów. Stymulacja umysłowa męczy psy jeszcze bardziej niż długie bieganie i jest to bardzo zdrowy rodzaj zmęczenia. Po takiej zabawie psy stają się wyciszone i spokojne, zapadają w regeneracyjny sen. Często dla psów z problemami behawioralnymi jednym z zaleceń jest rezygnacja z pobudzających zabaw na rzecz intelektualnych zabawek i łamigłówek dla psa.

Podnoszenie kompetencji społecznych i budowanie relacji

Z całą pewnością mądra zabawa między psami, ale także psa z człowiekiem, wpływa na rozwinięcie umiejętności społecznych. To właśnie w trakcie zabawy psy uczą się kontrolowania swoich emocji i uważności na sygnały wysyłane przez drugą stronę. Wspólne używanie zabawek buduje relację i pewność siebie psa. Jednocześnie pozwala na przyjemne spędzanie czasu wraz z opiekunem i nabieranie wzajemnego zaufania.

Zaspokojenie instynktu łowieckiego

Wiele ras psów na przestrzeni hodowli miało wzmacniane poszczególne etapy łańcucha łowieckiego, jak np. pogoń, chwycenie czy rozszarpanie. Mimo że mało który pies obecnie bierze realny udział w polowaniach, to jednak potrzeby wynikające z instynktu łowieckiego pozostały w psach. A brak możliwości spełnienia tych potrzeb może wywołać poważne problemy behawioralne – w tym te niebezpieczne dla człowieka i innych zwierząt. Dlatego warto postawić na odpowiednie zabawki dla psów i umiejętnie je wykorzystywać.

zabawa u psa

Zabawa uszczęśliwia psy.

Zabawki dla psa – rodzaje

Przedmiotów służących do psiej zabawy jest tak dużo, że nie sposób wymienić je wszystkie. Warto jednak wiedzieć, że nie każda zabawka dla psów jest bezpieczna i spełnia normy. Weźmy bowiem pod uwagę, że zbyt małe zabawki mogą zostać połknięte przez psy, a ostre brzegi zabawki mogą uszkodzić pysk i podniebienie. Dlatego też powinniśmy kupować wyłącznie certyfikowane i przeznaczone dla psów zabawki i jednocześnie brać pod uwagę upodobania konkretnego psa. Przyjrzyjmy się teraz kilku najbardziej znanym i powszechnym rodzajom zabawek dla czworonogów.

Piłki dla psa

Rzucanie psu piłki i jego pogoń za nią to chyba najczęstszy obraz, jaki maluje się w głowie człowieka, gdy myśli o zabawie z psem. Rzeczywiście wiele psów uwielbia zabawy z piłką. Bieg za piłką, złapanie jej i gryzienie realizuje kilka punktów łańcucha łowieckiego. Nieprzypadkowo takie zabawy preferują przede wszystkim owczarki niemieckie i border collie. Zabawa piłką może świetnie realizować psią potrzebę zabawy, ale należy pamiętać o kilku ważnych aspektach.

Po pierwsze rozmiar piłki musi być dopasowany do wielkości psa. Absolutnie duży pies nie może bawić się malutką piłeczką, ponieważ błyskawicznie może ją połknąć, co stanowi śmiertelne zagrożenie. Uważajmy także na materiał, z jakiego została wykonana piłka. Śliskie i gładkie piłki również mogą utknąć w przełyku psim. Lepiej, aby piłka miała wypustki lub sznurek, za który w kryzysowej sytuacji właściciel może pociągnąć, by wyjąć ją z pyska i uratować psu życie. Uwaga również na niezwykle popularne piłki tenisowe, ponieważ coraz więcej badań wskazuje na to, że mocno ścierają one szkliwo na zębach. Lepiej, gdy piłki są z mocnej i wytrzymałej gumy.

Zabawa z piłką może mieć również negatywny wpływ na psa. Mianowicie niektóre psy mają tendencję do uzależniania się od pogoni za piłką. Dużą rolę odgrywa w tym wydzielająca się w trakcie tej zabawy dopamina, która działa niejako jak narkotyk dla psa. Jeśli pies biega za piłką jak szalony, wymusza na opiekunie rzucanie piłki raz za razem i zamyka się na otoczenie – to znak, że nasz pies ma problem. Zdecydowanie lepiej rzucić kilka razy piłkę psu, a potem pozwolić mu dziamlać ją sobie w spokoju. Dobrym pomysłem jest także ukrywanie piłek w trawie, by pies mógł zabawić się w tropiciela i odszukać zabawki.

Na podobnej zasadzie jak piłki działają inne zabawki do aportowania dla psa, jak np. dyski czy frisbee.

piłka dla psa

Dla bezpieczeństwa piłka dla psa powinna mieć wypustki.

Szarpak dla psa

Ważną rolę w zabawie i psim rozwoju pełni szarpak dla psa. To zabawka dla psów, która ma za zadanie spełnić potrzeby narzucone przez łańcuch łowiecki, a jednocześnie budować relację z opiekunem lub innym psem. Szarpaki dla psów mogą przybierać różny kształt i wygląd. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że są na tyle długie, by mogły się nim bawić dwie istoty. Najczęściej pies trzyma zabawkę w pysku, a człowiek w ręku. Bardzo lubiane w ostatnich latach są szarpaki wykonane ze sztucznego futra. Imitują one bowiem prawdziwą zwierzynę (wiewiórkę, lisa itp.), przez co zachęcają psa do pogoni i zabawy. Uważajmy jednak, by takie zabawy były przeprowadzane z głową, ponieważ nieumiejętne nakręcanie psa do pogoni może przesadnie pobudzić jego instynkt łowiecki. Szczególną ostrożność należy zachować przy rasach psów o wyjątkowo silnym popędzie łowieckim, jak np. chart polski.

szarpak dla psa

Zabawa szarpakiem buduje relacje i podnosi kompetencje społeczne psa.

Sznurek dla psa

Formą szarpaka jest też sznurek dla psa, który powstaje z mocno splecionych ze sobą nitek. Pełni on bardzo zbliżoną rolę jak szarpak i również służy przede wszystkim do wspólnej zabawy psa z człowiekiem, ewentualnie z drugim psem. Ważne, by podczas zabawy człowiek nie szarpał za mocno sznurkiem, nie wykonywał gwałtownych ruchów, bo może sprawić psu ból i zniechęcić do dalszej zabawy. Przy sznurkach należy również zachować czujność, ponieważ sporo psów z zamiłowaniem wyskubuje nitki i połyka je. Nitki te potem zalegają w żołądku lub jelitach i utrudniają wypróżnianie, a czasem nawet wymagają chirurgicznego usunięcia.

Zabawki typu kong

Świetnym sposobem na rozładowanie emocji psa i spełnienie psich potrzeb są zabawki typu kong. Sam kong to gumowa zabawka w kształcie gruszki z małym otworem na smaczki. Do środka można władować ulubione smaczki czy pasztet dla psa. Dzięki temu pies ma rozrywkę na dłuższą chwilę, wylizuje bowiem uporczywie pyszności z konga. Taka zabawka dla psów doskonale realizuje potrzebę żucia i wylizywania, a jednocześnie pobudza umysłowo. Istotne, by kong był wykonany z mocnej gumy i był wystarczająco duży dla psa. Dog niemiecki nie może dostać konga w rozmiarze S, ponieważ z łatwością może połknąć go w całości.

Obok kongów istnieją jeszcze inne zabawki spełniające taką samą funkcję. To między innymi kula smakula, gumowy wąż na smaczki i każda inna zabawka, w której można ukryć jedzenie.

Interaktywne zabawki dla psa

Coraz popularniejsze robią się też zabawki na inteligencję, czyli tak zwane interaktywne zabawki dla psa. Polegają one na ukryciu smaczków w otworach, a pies ma zadanie odkryć, gdzie jest smaczek. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ zabawki interaktywne składają się z wielu skrytek i klocków, które pies nosem lub łapą musi najpierw przesunąć. Takie zabawki mają za zadanie przede wszystkim zmęczyć psychiczne psa i uczyć go myślenia. Na rynku dostępne są różne rodzaje takich zabawek i różne poziomy trudności – od najprostszych po bardzo skomplikowane.

Mata węchowa dla psa

Jednym z najlepszym wynalazków dla psów jest z pewnością mata węchowa. Niezwykle prosta, a zarazem idealna dla psów mata składa się z gumowej wycieraczki i powiązanych skrawków materiału – najczęściej pluszu, polaru lub Minky. Między kawałkami materiału ukrywa się smaczki, a pies ma za zadanie je odszukać. Fantastycznie angażuje to psa i rozwija umiejętności węchowe, które z kolei wpływają na wyciszenie psa i zbudowanie pewności siebie. Dla psów łapczywych, które wręcz połykają pokarm, mata węchowa jest wybawieniem. Wówczas bowiem można podawać suchą karmę właśnie w macie. Uchroni to psa przed skrętem żołądka, zakrztuszeniem i innymi problemami układu pokarmowego.

Mata węchowa dla psa występuje w różnych wielkościach i kształtach, można nabyć nawet matę w kształcie pizzy czy opakowania frytek. Taką matę łatwo też zrobić samodzielnie – wystarczy gumowa wycieraczka z dziurami i trochę skrawków tkanin.

Pluszowe zabawki dla psa

Wiele psów wciąż uwielbia pluszowe maskotki i z zamiłowaniem je dziamla, miętosi i gryzie. Prawie zawsze na pierwszy ogień idą plastikowe oczy i nos maskotki, co może być niebezpieczne dla psa. Dlatego też lepiej postawić na pluszowe zabawki produkowane specjalnie dla psów. Nie posiadają one plastikowych elementów, a oczy czy nos są wyszywane. Bądźmy także ostrożni, bo sporo psów błyskawicznie rozszarpuje takiego pluszaka i zjada watę stanowiącą wypełnienie zabawki. Jeśli nasz pies należy do tego typu niszczycieli, albo zrezygnujemy z takich zabawek albo pozwalajmy mu na zabawę wyłącznie pod naszym nadzorem.

Takie miękkie zabawki z pluszu rewelacyjnie sprawdzają się u psów delikatnych, starszych i mających problemy z uzębieniem.

pluszowa zabawka dla psów

Pluszowe zabawki dla psów uwielbiają praktycznie wszystkie czworonogi.

Piszczące zabawki dla psa

Zmora opiekunów, a jednocześnie bardzo lubiana przez psy zabawka to przedmioty z piszczałką w środku. Przy gryzieniu czy ściskaniu zabawka wydaje głośny dźwięk, który po kilku razach wpędza opiekuna w ból głowy i czarną rozpacz. Zwłaszcza, gdy pupil za zabawę zabiera się w środku nocy. Na szczęście takie piszczałki nie są zbyt trwałe i psy szybko kończą ich żywot. Takie piszczące zabawki nie są polecane dla wszystkich psów. Lękowe psy mogą jeszcze bardziej się przestraszyć takiej zabawki, a psy reaktywne będą za bardzo się pobudzać przy takim dźwięku. Zrezygnujmy też z takich zabawek, gdy mamy w domu małe dziecko, ponieważ pies może je co chwilę budzić przez piszczenie.

Coraz więcej producentów psich zabawek odchodzi od umieszczania piszczałek w środku. Jeszcze inni sięgają po piszczałki wydające nietypowe odgłosy, jak chrumkanie, pianie koguta czy muczenie krowy.

Pies nie chce się bawić zabawkami

Często opiekunowie psów skarżą się, że ich psy nie chcą się bawić i zastanawiają się, jak mogą im pomóc. Najważniejsze to znaleźć przyczynę tej niechęci do zabawy. Może ona wynikać z zabawek, które nie trafiają w psi gust. Ale może to być też wina człowieka i jego zbyt natarczywego zachowania podczas zabawy. Czasem ludzie za bardzo pobudzają się w zabawie, czasem wykonują gwałtowne ruchy, które niepokoją psa, a czasem szarpią zabawką zbyt energicznie, przez co zniechęcają zwierzę.

Równie ważne jest uzmysłowienie sobie, że nie każdy pies musi lubić zabawę. Psy różnią się od siebie tak jak ludzie. Są osobniki, które nie wyobrażają sobie dnia bez zabawy, a są takie, których nie interesuje żadna piłka, kong czy szarpak. I nie ma w tym nic złego. Nie zmuszajmy psa na siłę do zabawy i uszanujmy jego indywidualność. Możemy oczywiście spróbować zachęcić zwierzaka do wspólnej zabawy np. poprzez upychanie ulubionych smakołyków w zabawce czy delikatną zachętę do zabawy w momencie, gdy nasz pies ma dobry humor. Jednak nic na siłę – jeśli pies nie chce się bawić, ma do tego prawo.