Pies w domu to ogromna radość, ale i odpowiedzialność. Pupilowi trzeba wpoić zasady panujące w domu i na dworze. Jednym z pierwszym wyzwań, jakie staje przed właścicielem jest to, jak oduczyć psa sikania w domu. Sposobów na to jest kilka – przedstawimy je w naszym artykule.
Jak oduczyć psa sikania w domu, czyli dlaczego pies brudzi
Na początek trzeba wyjaśnić, że problem załatwiania się psa w domu należy rozdzielić. Z innych powodów będzie robił to szczeniak, a z innych dorosły pies. Szczeniaki przede wszystkim mają mniejszy pęcherz moczowy, więc fizjologicznie nie są w stanie wytrzymać kilku godzin bez załatwiania się. Ponadto nie rozumieją jeszcze zasad panujących w domu i dla nich posikiwanie na dywanie nie jest niczym złym. To opiekun szczeniaka musi go wszystkiego nauczyć. Nauka czystości szczeniaka wymaga czasu i dużo cierpliwości.
Dorosły pies sika w domu – przyczyny
Inaczej wygląda sytuacja, kiedy dorosły pies sika w domu. Podłoża tego zachowania mogą być różne i właśnie od zdiagnozowania przyczyny powinno się zacząć pracę z psem. Jeśli dorosły pies do tej pory załatwiał się na dworze i nagle zaczyna robić to w domu, mamy do czynienia prawdopodobnie z problemem zdrowotnym. Przyczyną może być na przykład zapalenie pęcherza czy groźna niewydolność nerek. Bezwzględnie należy udać się do weterynarza i wykonać odpowiednie badania. Powodem zdrowotnym może być także starość i pies z wiekiem może mieć trudności z zatrzymaniem moczu do czasu spaceru. Podsikiwanie w domu może być także skutkiem kastracji – mamy wtedy do czynienia z pokastracyjnym nietrzymaniem moczu.
Pies może brudzić w domu także z powodu problemów behawioralnych. Jest to dużo bardziej złożone zagadnienie i do prawidłowego zdiagnozowania, w czym leży problem, konieczna jest wnikliwa obserwacja psa. Być może pies ma zaburzenia na tle lękowym, cierpi na lęk separacyjny lub doznał jakiegoś traumatycznego przeżycia. Ważne, by przypomnieć sobie, od kiedy zaczęły się kłopoty psa z zachowaniem czystości. Inną przyczyną behawioralną może być niezaspokojenie psich potrzeb i związana z tym frustracja.
Dorosły pies może załatwiać się w domu również z powodu zmiany rutyny. Jeśli do tej pory wychodził na dwór 5 razy dziennie, a teraz liczba spacerów została zredukowana do 3, normalne jest, że psiak musi na nowo przyzwyczaić się do harmonogramu dnia. Czas musimy też dać psu adoptowanemu ze schroniska. Taki psiak, poza możliwymi zaburzeniami behawioralnym, może mieć początkowo problem ze zrozumieniem, że należy załatwiać się poza domem. Do tej pory pies musiał załatwiać się w kojcu i może potrzebować trochę czasu na naukę nowej rzeczywistości.
Nauka czystości szczeniaka
Kiedy do domu trafia mała puchata kulka należy bezzwłocznie rozpocząć naukę czystości. Przede wszystkim dobrze, żeby w domu cały czas ktoś był, by móc wyprowadzić malucha na dwór. Szczeniaki sikają nawet co półtorej godziny, dlatego trzeba być przygotowanym na naprawdę częste wychodzenie z domu. Młodego psiaka wyprowadzamy po wszystkich czynnościach, które pobudzają metabolizm, a więc po każdym jedzeniu, piciu, po każdej drzemce i zabawie oraz po każdej sytuacji dla szczeniaka ekscytującej, jak na przykład dzwonek do drzwi i wizyta gości.
Zabieramy psiaka na spacerek, jeśli zauważymy, że się niespokojnie kręci, węszy lub szuka sobie miejsca. Odwróćmy wtedy jego uwagę i błyskawicznie wyprowadźmy na zewnątrz. Chwalimy szczeniaka za każdym razem, gdy załatwi się na dworze. Warto też nagrodzić go za to jakimś pysznym smakołykiem, by zbudować pozytywne skojarzenia. Pamiętajmy, by maluszka zabierać na różne powierzchnie, nie tylko na trawę. Psiak musi bowiem się nauczyć, że sikać może także na piasku czy innej nawierzchni.
Jak nauczyć psa sikać na matę
Dla niektórych opiekunów psich maluchów sporym ułatwieniem są specjalne maty higieniczne, na których szczeniak może się załatwić. Zatem jak rozpocząć trening czystości szczeniaka i nauczyć psa sikać na matę? Wystarczy zaopatrzyć w odpowiednie maty i rozłożyć je w wielu miejscach. Następnie należy obserwować, gdzie najchętniej szczeniak sika i stopniowo usuwać nieużywane maty, a psiaka próbować nakierowywać na konkretny podkład. Ważne, by mata była dość duża, aby szczenię miało wystarczająco miejsca na załatwienie swoich potrzeb. Nie zastępujmy maty gazetami, ponieważ zwykłe gazety nie wchłaniają zapachu i przepuszczają mocz, co może zniszczyć podłogę pod spodem. Później ciężko będzie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, a pies będzie sikał właśnie tam, gdzie czuje już swój zapach.
Każdego szczeniaczka czeka nauka czystości.
Jak nauczyć szczeniaka czystości – czego nigdy nie robimy szczeniakowi
Nigdy nie wolno karać szczeniaka, jeśli zdarzy mu się wpadka i załatwi się w domu. Jeśli przyłapiemy psiaka na gorącym uczynku jak szuka sobie miejsca, szybko zabierzmy psiaka na spacer. Pod żadnym pozorem nie krzyczymy czy nie karcimy psa, ponieważ możemy go wystraszyć lub wywołać poważne problemy lękowe w przyszłości. Jeśli natomiast wróciliśmy do domu i zastaliśmy mokrą kałużę na podłodze, udajemy, że nic się nie stało i bez słowa sprzątamy po psie. Nasz pupil i tak nie zrozumie, dlaczego jesteśmy źli, więc nie ma najmniejszego sensu go upominać za coś, co zrobił jakiś czas temu. On już to dawno wymazał z pamięci.
Być może obiło się komuś o uszy, że sposobem na to, jak oduczyć psa sikania w domu, jest przyciągnięcie siłą psa w miejsce „zbrodni” i ostra reprymenda bądź nawet wytarzanie pyszczka w kałuży moczu. Natychmiast zapomnij o tym, a jeśli usłyszysz, że ktoś o tym wspomina, karz puknąć mu się w czoło. Takie zachowanie nie tylko nie nauczy psa czystości, ale także zestresuje go i znacząco naruszy jego zaufanie do człowieka. Nigdy tak nie robimy!
Nauka czystości szczeniaka może trwać około 6 miesięcy, a u niektórych psiaków nawet 10 miesięcy. Zależy to od wielkości zwierzaka (małe psy mają mniejsze pęcherze, a więc logicznie mogą krócej wytrzymać bez spaceru), ale także od indywidualnych predyspozycji oraz pochodzenia. Jeśli szczeniak pochodzi z profesjonalnej hodowli, mamy pewność, że naukę czystość zacząć z nim hodowca. Natomiast szczeniak z pseudohodowli czy ze schroniska może (ale nie musi) wykazywać początkowo większe problemy z przyswojeniem sikania na dworze, gdyż nikt wcześniej go tego nie uczył. Tak czy siak – potrzeba dużo cierpliwości i wyrozumiałości.
Jak oduczyć dorosłego psa sikania w domu
Sytuacja z dorosłym psem jest bardziej skomplikowana, ponieważ różne mogą być przyczyny załatwiania się w domu. Na szczęście zazwyczaj problem daje się szybciej rozwiązać niż w przypadku szczeniąt. Chociaż oczywiście nie zawsze, bo jeśli pies załatwia się w domu z powodu podeszłego wieku, to nic z tym nie da się zrobić. Pod okiem weterynarza można wtedy psa wzmacniać odpowiednio dobranymi lekami, ale nie ma co liczyć na cud. Po prostu należy wtedy częściej wyprowadzać psa na spacer, a jeśli to niemożliwe, można rozważyć stworzeniu psu kącika w domu, w którym w kryzysowej sytuacji będzie mógł się załatwić. Można wtedy wyłożyć tam specjalną matę lub podkład higieniczny. O tym, jak nauczyć psa sikać na matę pisaliśmy już wyżej. Pamiętajmy jednak, że wieku psa nie da się oszukać i pozostaje nam po prostu zaakceptować naturalną kolej rzeczy.
Jeśli pies załatwia się w domu z powodów zdrowotnych, konieczna jest interwencja weterynarza, który postawi diagnozę i dobierze właściwe leczenie. Zapalenie pęcherza dość szybko przechodzi dzięki odpowiedniej kuracji. Trudniejsza jest sprawa z chorobami nerek, ponieważ część z nich jest schorzeniami przewlekłymi i nieuleczalnymi. Z pewnością jednak specjalistyczne badania pozwolą ukierunkować działania i jeśli nie wyleczą całkiem, to mogą znacząco ograniczyć problem sikania w domu i przede wszystkim podnieść komfort życia psa.
Adoptowany pies sika w domu
Coraz więcej osób decyduje się na przygarnięcie psa ze schroniska. Trzeba się jednak liczyć z tym, że początki wspólnego życia nie zawsze będą łatwe. Psiaki ze schroniska często były wcześniej krzywdzone i traumy te mogły pozostawić ślad w psychice zwierzaka. Podobnie jak tryb dnia psa schroniskowego nie sprzyja nauce czystości – ze względu na rzadkie spacery psy, nawet te nauczone czystości, muszą przyzwyczaić się do załatwiania w kojcu. Z tego powodu po adopcji mogą mieć przez chwilę problem ze zrozumieniem, co wolno, a co nie, ale to już od nas zależy, jak szybko psiak nauczy się nowej rutyny. Zazwyczaj dorosłe psy błyskawiczne uczą się, że w domu nie wolno się załatwiać, czasem trzeba im trochę pomóc.
Na początku psiak może być zdezorientowany i zestresowany nową sytuacją.
W pierwszych dniach psa w nowym domu wychodzimy na spacery częściej niż 3 razy dziennie. Pies musi zrozumieć, że będzie wychodził regularnie na spacery i przez to nauczy się też wytrzymywać z załatwianiem do czasu powrotu właściciela. Niektóre psy początkowo są tak zestresowane, że boją się załatwiać na dworze – musimy im dać czas, wychodzić jak najczęściej na spacer i nagradzać za każde wypróżnienie się poza domem. Czworonóg w końcu zrozumie, że nic mu nie grozi.
Jak oduczyć psa sikania w domu – znakowanie moczem samców
Zdarza się też, że psy, zwłaszcza samce, obsikują mieszkanie w celu oznaczenia. Jak rozpoznać, że pies załatwia się, bo chce oznaczyć dane miejsce, a nie ponieważ fizjologia nie pozwala mu dłużej się powstrzymać? Znaczenie moczem objawia się obsikiwaniem wszystkich wystających przedmiotów, mebli i rogów ścian. Moczu wcale nie musi być dużo, pies może zostawić zaledwie kilka kropel. Natomiast jeśli zauważymy na podłodze sporą kałużę moczu, znaczy to, że pies nie był w stanie dłużej się powstrzymać. Jednym ze sposobów zniwelowania znaczenia moczem przez samca jest kastracja. Nie zawsze jednak eliminuje problem całkowicie. W pierwszych dniach pobytu psa w domu uważnie go obserwujemy i jeśli tylko zaczyna się podejrzanie kręcić lub interesować danym miejscem, odwracamy jego uwagę. Możemy go zawołać albo wydać z siebie jakiś dźwięk, ale nigdy nie krzyczymy ani nie karcimy psa. Od razu też zabieramy psa chociaż na chwilę na dwór.
Warto zaopatrzyć się w specjalne środki mające na celu odstraszenie psa przed sikaniem w danym miejscu. Takie produkty mają dla psa nieprzyjemną woń i zdecydowanie nie zachęcają do zbliżania się. Spryskujemy więc nimi newralgiczne miejsca w domu. Można też obsikane powierzchnie wyszorować środkami czyszczącymi do domu lub octem zmieszanym z kwaskiem cytrynowym. Przede wszystkim jednak dajemy psu czas i cierpliwie, bez nerwów, uczymy go nowych zasad.
Pies sika w domu na tle lękowym
Dorosły pies może załatwiać się w domu również z powodu problemów behawioralnych. Zazwyczaj dotyczy to psów lękowych, a jednym z najczęstszych powodów są zaburzenia separacyjne, do których należy lęk separacyjny. Zaburzenia te są bardzo złożonym zagadnieniem i nie ma jednego sposobu na pozbycie się ich. Lęk separacyjny ma też różne oblicza – podczas rozłąki z właścicielem pies może nadmiernie wokalizować, może niszczyć przedmioty, może także załatwiać się w domu. Przyczyny lęku też bywają różne – od zbyt silnego przywiązania się do opiekuna, poprzez reagowanie na bodźce płynące z zewnątrz (hałas na klatce schodowej czy dźwięk domofonu), na zwyczajnej nudzie kończąc. Aby uporać się z problemem należy więc najpierw zdiagnozować źródło zachowania psa. Przydają się do tego kamerki zainstalowane w domu, ale także zwykła obserwacja psa, podczas gdy właściciel szykuje się do wyjścia oraz rozmowa z sąsiadami.
Znając przyczynę możemy zacząć pracować nad korygowaniem zachowania. Być może trzeba zwiększyć ilość lub intensywność spacerów, a może trzeba wprowadzić trening spokojnego zostawania psa w domu poprzez stopniowe wydłużanie czasu rozłąki. Jeśli problemem jest dzwoniący telefon czy domofon, należy popracować nad odwrażliwianiem psa na dany hałas. Pupilowi można też zostawiać zabawki typu kong, w którym ukryjemy pyszne jedzenie, a pies będzie musiał się namęczyć, by wydobyć smakołyki ze środka. Zajmie to psa na jakiś czas, uspokoi i nauczy, że również gdy zostaje sam dzieją się przyjemne rzeczy. Pamiętajmy jednak, że jest to długotrwały proces i nie oczekujmy cudów po jednym dniu.
Zabawki, zwłaszcza te wypełnione psimi łakociami, to dobry sposób na uspokojenie psa.
Jak oduczyć psa sikania w domu – podsumowanie
Załatwianie się psa w domu to złożone zagadnienie. Z innych powodów w domu sika szczeniak, a z innych dorosły pies. Szczeniak musi przejść naukę czystości, by nie brudzić w domu i jest to całkowicie normalne. Każdy, kto decyduje się na słodkiego szczeniaczka, musi się z tym liczyć. Natomiast brudzenie w domu przez dorosłego psa zawsze jest sygnałem ostrzegawczym. Psy bowiem mogą cierpieć na jakąś chorobę i konieczna jest konsultacja z weterynarzem i odpowiednie badania.
Problemy mogą leżeć też w psychice psa, może być wystraszony, zestresowany lub sfrustrowany zbyt małą ilością spacerów bądź pozytywnych bodźców. Kiedy adoptujemy dorosłego psa, którego nikt wcześniej nie nauczył czystości, musimy nadrobić z nim stracony czas i pokazać panujące zasady. W razie problemów zawsze można poprosić o radę doświadczonego behawiorystę zwierząt. Pamiętajmy też, że psy nigdy nie sikają w domu, żeby zrobić nam na złość! Bez względu na powody sikania psa w domu, zawsze musimy uzbroić się w cierpliwość i konsekwentnie uczyć psa pożądanych zachowań. Ten trud z pewnością się opłaci.