Jedną z częstszych psich dolegliwości są problemy z oczami. Zamglone oczy, mętny wzrok czy wyraźne pogorszenie widzenia to objawy, które powinny wzmóc naszą czujność. Jeśli zauważymy u naszego pupila problemy ze wzrokiem, musimy udać się do weterynarza na niezbędne badania. Im szybciej zaćma u psa zostanie zdiagnozowana, tym szybciej będzie można rozpocząć odpowiednie leczenie. Jakie są objawy zaćmy i co powinno wzbudzić niepokój właściciela? Odpowiadamy.
Czym jest zaćma u psa i jakie są objawy
Czy te oczy mogą kłamać? Chyba nie. I faktycznie, z psich oczu wyczytać można naprawdę dużo. Obserwacja wzroku psa może na przykład nam powiedzieć, czy zwierzę jest zestresowane lub przestraszone. Widoczne są wtedy białka oczu, a pies odwraca wzrok. Oczy psa mówią także wiele w kwestii zdrowia. Mogą sygnalizować nawet problemy niezwiązane bezpośrednio ze wzrokiem – na przykład zażółcenie twardówki oka ujawnia kłopoty w funkcjonowaniu wątroby. W tym artykule jednak skupimy się na chorobie dotykającej narząd wzroku, a więc na zaćmie. Jest to patologia prowadząca do zmętnienia soczewki lub jej torebki. Zaćma u psa może doprowadzić do całkowitej ślepoty.
Jak rozpoznać zaćmę u psa?
Najbardziej oczywistym objawem zaćmy jest zmętnienie soczewki oka. Psie spojrzenie staje się pozbawione blasku, a właściciele często określają oczy swoich pupili jako mleczne. Poza zmianami w wyglądzie oka bądź obu oczu, dochodzą jeszcze objawy behawioralne. Gorszy wzrok sprawia, że pies zaczyna mieć trudności z prawidłowym poruszaniem i omijaniem przeszkód. Może wpadać w przedmioty lub potykać się o nie. W związku z tym psy często ograniczają ruch, robią się apatyczne i mało ruchliwe. Niechęć do aktywności pogłębia się zwłaszcza po zmroku. Opiekunowie psa mówią często, że ich pies stał się smutny. Ponadto pies może nadmiernie pocierać łapą oczy, które dodatkowo mogą łzawić i wykazywać symptomy czerwonego oka.
Czasem zaćma u psa rozwija się nagle, często jednak jest to długotrwały proces. Dlatego też powinno się regularnie obserwować psa i skonsultować z weterynarzem nawet najdrobniejsze zmiany w wyglądzie czy zachowaniu zwierzęcia.
Fascynujące i piękne psie oko z bliska.
Zaćma u psa – rodzaje
Nie do końca znane są przyczyny powstawania zaćmy. Z pewnością natomiast można wyróżnić cztery rodzaje tej choroby: zaćma wrodzona, nabyta, cukrzycowa oraz starcza.
Zaćma wrodzona, inaczej pierwotna, dotyka zwłaszcza psy młode lub w średnim wieku (3-5 lat). Warto zaznaczyć, że nie każda zaćma wrodzona jest chorobą dziedziczną.
Nabyta zaćma u psa może powstać na skutek urazu mechanicznego. W wyniku uszkodzenia soczewki ciecz wodnista przenika do włókien soczewkowych, w konsekwencji prowadząc do puchnięcia i przezierności soczewki. Za zaćmę nabytą odpowiedzialna może być też radioterapia lub stosowanie leków takich jak ketokonazol (popularny lek na grzybicę). Do nabytej odmiany zaćmy mogą przyczynić się również błędy żywieniowe, takie jak źle zbilansowana dieta pozbawiona niezbędnych aminokwasów.
Zaćma cukrzycowa jest następstwem wysokiego stężenia glukozy we krwi. W takiej sytuacji glukoza przenika z krwi do cieczy wodnistej oka. Z kolei tam przekształca się w inny cukier, sorbitol, który kumuluje się w soczewce i podnosi w niej ciśnienie osomatyczne. W przypadku psów chorych na hiperglikemię zaćma jest jednym z wielu objawów. Nieleczona zaćma cukrzycowa może prowadzić do jaskry.
Istnieje jeszcze jeden rodzaj zaćmy u psa – zaćma starcza. Jest to naturalny element procesu starzenia się zwierzęcia.
Jak wygląda leczenie zaćmy u psa
Każdy niepokojący objaw u psa należy skonsultować z weterynarzem. Postawienie prawidłowej diagnozy jest trudne, ponieważ wiele schorzeń ma symptomy zbliżone do zaćmy. Dlatego tak ważny jest dokładny wywiad w gabinecie weterynaryjnym. Zaleca się nie tylko badanie samego wzroku, ale również ogólnej kondycji psa. Badanie krwi da podpowiedź, czy na przykład w organizmie zwierzęcia nie toczy się jakiś stan zapalny. Również niektóre nowotwory mogą dawać objawy zaćmy. Jeśli po szczegółowych badaniach lekarz stwierdzi, że rzeczywiście mamy do czynienia z zaćmą, należy ustalić odpowiednie leczenie zaćmy u psa. Należy pamiętać, że im bardziej zaawansowana zmiana w soczewce oka, tym niestety rokowania są gorsze.
Operacja na zaćmę u psa
Operacyjne leczenie zaćmy jest najskuteczniejszą metodą walki z chorobą. Zabieg zwany fakoemulsyfikacją polega na małym nacięciu rogówki i odessaniu zmętniałej soczewki przy pomocy narzędzia (fakoemulsyfikatora), które wykorzystuje do tego ultradźwięki. Następnie wprowadza się do oka sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Zabieg ten jest skomplikowany i podejmuje się go tylko weterynarz ze specjalizacją w okulistyce. Operacja wymaga dużego doświadczenia lekarza, ale też specjalistycznego sprzętu. Ponadto pies podczas zabiegu musi być znieczulony, a to wyklucza już sporą ilość pacjentów. Starsze psy mogą nie przeżyć narkozy, w takich przypadkach nie powinno się przeprowadzać operacji.
Zamglone oczy psa zawsze wymagają kontroli w gabinecie weterynaryjnym.
Koszta operacji i inne sposoby leczenia zaćmy u psa
Niestety, operacja na zaćmę jest kosztowa, cena takiego zabiegu waha się od 2000 do 4000 zł. Nie ma też stuprocentowej pewności, że zwierzę odzyska wzrok. W wyniku operacji u psów dochodzi do zapalenia błony naczyniowej, która wynika z niezgodności immunologicznej sztucznej soczewki i resztą gałki ocznej. Leczenie tego zapalenie zajmuje około 2 miesiące. Szacuje się, że u 5% psów zapalenie jest na tyle duże, że nie udaje się przywrócić wzroku. Każdy organizm psa jest inny i inaczej może zareagować na taką inwazyjną operację. Brak efektu po zabiegu nie wynika więc z błędu weterynarza i źle przeprowadzonej operacji. Po prostu trzeba się liczyć, że nie u każdego czworonoga operacyjne leczenie zaćmy przyniesie pożądany skutek. Dlatego też zaleca się przeprowadzenie operacji, gdy patologia obejmie obie soczewki. Na szczęście większość psów po zabiegu i odpowiedniej rekonwalescencji widzi znacznie lepiej i poprawia się ich komfort życia.
Inne metody leczenia zaćmy u psa
Do tej pory nie udało się opracować skutecznego farmakologicznego leczenia zaćmy. Większość właścicieli psów boi się operacji i kosztów z nią związanych, dlatego szuka mniej inwazyjnych sposobów leczenia. Nie dajmy się jednak omamić – obecnie jedynym efektywnym leczeniem zaćmy u psa jest operacja. W przypadku jednak starszych i słabszych psów odradza się przeprowadzanie zabiegu ze względu na spore ryzyko efektów ubocznych. Wbrew pozorom domowe psy potrafią sobie świetnie radzić bez wzroku, znacznie ważniejszym zmysłem jest dla nich węch i słuch. Dla ciekawskich przygotowaliśmy równie obszerny artykuł na temat wścieklizny u psa, na który zapraszamy. Wracając, jeśli po badaniach weterynarz nie zaleca operacji, nie załamujmy rąk, tylko przygotujmy się na życie z niewidomym psem.