Psy coraz częściej traktowane są jak członkowie rodziny i towarzyszą opiekunom niemal na każdym kroku. Coraz chętniej więc czworonożni pupile zabierani są na wakacje czy odwiedziny u znajomych. To wiąże się zaś z koniecznością podróżowania samochodem. Jak bezpiecznie przewozić psa w samochodzie i jak ochronić tapicerkę? Zapraszamy do naszego artykułu, w którym opowiemy, jak sprawić, aby pies w aucie czuł się dobrze i podróż minęła bez komplikacji.
Pies w aucie – na co zwrócić uwagę
Najważniejszą kwestią przy planowaniu podróży z psem jest zapewnienie bezpieczeństwa. I to zarówno przewożonemu psu, jak i wszystkim pasażerom. Psy bowiem również mogą ogromnie ucierpieć podczas ewentualnego wypadku. U niezabezpieczonego psa w aucie wiele z pozoru niegroźnych kolizji drogowych kończy się tragicznie. Pies może wypaść przez przednią szybę, spać głową na podłogę pojazdu i uszkodzić sobie kręgosłup lub doznać krwotoku bądź złamania kończyny. Dlatego obowiązkiem każdego opiekuna, który chce podróżować z psem, jest uchronienie pupila przed możliwymi urazami.
Niezabezpieczony odpowiednio pies w aucie może również stanowić zagrożenie dla pasażerów i kierowcy samochodu. Czworonóg może bowiem przemieszczać się po pojeździe, skoczyć nagle w kierunku człowieka czy odwracać uwagę. Wystarczy, że pies wykona nagły i niespodziewany ruch, aby kierowca automatycznie odwrócił się do psa, a przez to stracił koncentrację i doprowadził do wypadku.
Mimo że wielu właścicieli psów cieszy się, gdy ich futrzaści ulubieńcy są blisko, to jednak na ogół nie powinno się przewozić psów na przednim siedzeniu. Może to niepotrzebnie odwracać uwagę kierowcy od drogi, a jednocześnie pobudzać psa, który będzie się kręcił i popiskiwał. Oczywiście należy wziąć pod uwagę fakt, że każdy pies jest inny i niektóre osobniki rzeczywiście dużo spokojniejsze będą blisko kierowcy. Nawet wtedy należy je zabezpieczyć odpowiednio i absolutnie nie pozwalać na siedzenie psa na kolanach kierowcy.
Pamiętajmy też, że pies w aucie nie może w żaden sposób ograniczać widoczności kierowcy. Nie może więc zasłaniać tylnej szyby czy lusterek.
Jak przewozić psa – co mówią przepisy?
W kodeksie drogowym brak jednoznacznych zapisów o tym, w jaki sposób należy przewozić psa. Co ciekawe jednak, jeśli przy rutynowej kontroli policjant uzna, że zwierzę jest transportowane w sposób zagrażający bezpieczeństwu, to może wystawić kierowcy mandat w wysokości nawet kilkuset złotych.
W samochodzie pies powinien być przypięty pasami bezpieczeństwa.
Pies w aucie – pasy bezpieczeństwa dla psa
Zwierzęta, tak samo jak ludzie, powinni jeździć samochodem przypięte pasami. Bez problemu można kupić specjalne pasy dla psa i jest to zdecydowanie najczęstszy sposób przewożenia czworonoga. Taki pas wpina się w samochodzie w blokadę pasów, czyli dokładnie tam, gdzie standardowe pasy dla ludzi. Pas zaczepia się z drugiej strony o psie szelki. Istnieje także opcja zakupu specjalnych szelek już połączonych z pasem. Zdecydowanie odradzamy przypinanie pasów do obroży psa, ponieważ może się to skończyć tragicznie. Szyja psów jest równie delikatna jak u ludzi, zatem nagłe szarpnięcie podczas mocnego hamowania może trwale uszkodzić szyję, krtań lub kręgosłup zwierzęcia.
Klatka kennelowa w samochodzie
Jedną z opcji przewożenia psa jest zastosowanie klatki kennelowej. Taką klatkę przeznaczoną dla psa wstawia się do bagażnika, a następnie wprowadza do niej zwierzaka. Klatka jednak najlepiej sprawdza się u psów, które są wcześniej przyzwyczajone do korzystania z niej. Odpowiednio wprowadzona klatka może stanowić idealny azyl dla psa w domu, a tym samym także podczas podróży pies w aucie będzie czuł się komfortowo. Rodzajów klatek jest sporo i jest w czym wybierać.
Kluczowe, aby klatka była wygodna dla psa. Podstawowa zasada mówi o tym, że pies musi być w stanie stanąć w klatce i obrócić się. Nie chcemy przecież, by nasz pupil męczył się w za ciasnej klatce przez całą podróż. Jednocześnie klatka nie może być za duża, żeby pies nie biegał po niej ani też nie miotał się za bardzo podczas jazdy, ponieważ również może to doprowadzić do groźnego urazu.
Nie wystarczy tylko zapakować psa do klatki i wierzyć, że będzie on w pełni bezpieczny. Także psa w klatce kennelowej powinno się stosownie przypiąć pasami, jeśli jest taka możliwość. Ważne także, aby psu w klatce było wygodnie. Dlatego też spód klatki należy wyłożyć miękkim kocem lub legowiskiem. Niektóre psy czują duży niepokój podczas jazdy i zdecydowanie lepiej będą się czuły z ograniczoną widocznością. Można więc przykryć klatkę kocem lub wcześniej osłonić ochronnym filcem. Uważajmy tylko, aby nie ograniczyć tym samym psu dostępu do świeżego powietrzu ani też nie podnieść przesadnie temperatury. Może to bowiem doprowadzić do przegrzania i udaru cieplnego.
Klatka lub transporterek to bezpieczna opcja przewożenia psów.
Pies w aucie – transporter do samochodu
Bardzo podobnie do klatki kennelowej funkcjonuje transporter. Jest on bardziej zabudowany, a pies jest bardziej osłonięty. Podłogę transportera również warto wyłożyć przytulnym kocykiem. W transporterach znacznie częściej przewozi się mniejsze psy, choć z powodzeniem można również znaleźć odpowiedni transporter dla dużych zwierzaków. Pamiętajmy jednak, że transporter – tak jak klatka kennelowa – musi zmieścić się w samochodzie. Małe transporterki można wozić na tylnym siedzeniu po uprzednim ich przypięciu. Nie można dopuścić do tego, żeby transporter latał luzem po aucie.
Uwaga! Nigdy nie wolno ustawiać transportera między siedzeniami, ponieważ w razie gwałtownego hamowania może on zostać zgnieciony ogromną siłą nacisku.
Torba dla psa
Małe pieski można również przewozić w specjalnych psich torbach. Rodzajów toreb jest mnóstwo – część z nich przypomina zwykłe transportery, tyle że znacznie bardziej miękkie i wygodne. Część toreb zaś wygląda jak tradycyjna duża torba z wyciętą dziurą na głowę psa. Model torby należy wybrać pod konkretnego psa i ocenić, w jakiej torbie czuje się najlepiej. Torba dla psa powstaje z różnych materiałów, ale najbardziej cenione są wytrzymałe i wodoszczelne tkaniny, które nie zniszczą się po jednorazowym użyciu. Podczas jazdy torbę z psem również trzeba odpowiednio przymocować.
Torba sprawdzi się wyłącznie przy małych i spokojnych psach.
Pies w aucie – na siedzeniu czy w bagażniku?
To, gdzie będziemy przewozić psa, zależy w głównej mierze od konkretnego psa. Są zwierzaki, które zamknięte w bagażniku, z dala od opiekuna, będą panikować, piszczeć i szczekać. Nie ma sensu wówczas dokładać im stresu i zmuszać do jazdy w takich warunkach. Oczywiście jeśli możemy zapewnić im bezpieczną podróż w innym miejscu. Należy bowiem zawsze pamiętać, że zdrowie i życie jest na pierwszym miejscu.
Jeśli pies spokojnie znosi podróż i nie ma problemu z oddzieleniem od opiekuna, to można mu przygotować miejsce w bagażniku. Sprawdza się to raczej przy dużych psach, małe mogą czuć się tam zagubione. Większość psów raczej woli jednak podróżować na kanapie samochodu. Wtedy to pasy bezpieczeństwa są niezbędne.
Mata samochodowa dla psa
Jeśli pies w aucie podróż spędza na tylnym siedzeniu, dobrze jest wyłożyć je kocem, a jeszcze lepiej specjalną matą samochodową. Psie pazury bowiem mogą mocno zniszczyć tapicerkę, pies może nanieść piach i błoto, a w niektórych przypadkach pies może również zaślinić lub obsikać siedzenie. Do tego dochodzi mnóstwo sierści, którą potem trudno usunąć z tapicerki.
Znacznie łatwiej o czystość w samochodzie przy wyłożeniu siedzenia matą. Taka mata powstaje z mocnej i wodoodpornej tkaniny, jak np. Kodura lub Sycylia. Tego rodzaju tkaniny świetnie radzą sobie z pazurami psa, a do tego bardzo prosto utrzymać je w czystości. Piasek i sierść wystarczy strzepnąć z powierzchni, a tkaninę można przetrzeć wilgotną ściereczką. W razie potrzeby matę można wyprać w pralce. Warto też podkreślić, że odpowiednia mata samochodowa dla psa jest także wodoszczelna, zatem nawet mokry pies nie zamoczy siedzenia. Mata stanowi również zabezpieczenie dla tapicerki samochodowej przed ewentualnym podsikaniem psa czy silnym ślinieniem. O ochronę tapicerki trzeba zadbać zwłaszcza wtedy, gdy mamy siedzenia ze skóry.
Wiele psów uwielbia podróże samochodem.
Rampa dla psa do samochodu
Zwłaszcza przy starszych i schorowanych psach warto zainwestować także w rampę do pojazdu. Pies nie będzie musiał wskakiwać do auta i nadwyrężać układu ruchu, a opiekun nie będzie musiał dźwigać psa na rękach. To istotne również dlatego, że wiele psów nie przepada za braniem na ręce. Ponadto psy cierpiące na choroby, takie jak spondyloza czy dysplazja, powinny mieć znacząco ograniczone niektóre ruchy – w tym właśnie wskakiwanie do samochodu i wyskakiwanie z niego. Taką rampę łatwo można zaś przewozić złożoną w bagażniku, a w razie potrzeby podstawiać psu, żeby wszedł po niej do pojazdu. Początkowo wiele psów może nie chcieć korzystać z rampy – wtedy warto ćwiczyć z nimi każdy krok dokładnie tak, jak przy oswajaniu auta. Można więc najpierw odczarować rampę z dala od samochodu i przy pomocy smakołyków stopniowo pokazywać psu, jak z niej korzystać.
Kiedy pies źle znosi podróż – choroba lokomocyjna u psa
Warto też wiedzieć, że psy mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną, tak samo jak ludzie. Objawia się to między innymi dużym niepokojem podczas jazdy, nudnościami, wymiotami i nadmiernym ślinieniem. Niektóre psy cierpiące na chorobę lokomocyjną mogą również załatwiać się pod siebie. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio osłonić siedzenie w aucie. Tapicerka samochodowa może bowiem solidnie oberwać i będzie wymagała wymiany. Natomiast jeśli osłonimy ją wodoodporną i wytrzymałą matą samochodową, to podróż przetrwa bez szwanku. Można również pomyśleć o położeniu na macie chłonnych podkładów.
Ochrona siedzenia to jedno, ale znacznie ważniejsze jest, aby zapewnić psu komfort podczas jazdy. Jeśli wiemy, że nasz zwierzak cierpi na chorobę lokomocyjną, zasięgnijmy wcześniej porady u weterynarza. Istnieją bowiem leki, które doskonale radzą sobie z nudnościami u psa. Mogą więc uchronić go przed mdłościami i wymiotami. A to przełoży się na lepsze samopoczucie zwierzęcia. Nie powinno się także karmić psa tuż przed podróżą, ponieważ nawet zdrowy pies może źle zareagować podczas jazdy.
Jak przygotować psa do jazdy
To, jak będzie czuł się nasz pies w aucie, w dużej mierze zależy od nas. Oswajanie z autem należy rozpocząć jak najwcześniej. Początkowo poleca się ćwiczenia z psem w pobliżu auta, a z czasem dodawanie kolejnych etapów – otwieranie drzwi samochodu, wskakiwanie do auta, odpalenie silnika z psem w samochodzie, a następnie krótkie przejażdżki. Niektóre psy nie mają najmniejszych problemów z wchodzeniem do samochodu, z innymi trzeba będzie sporo nad tym popracować. Zdecydowanie jednak warto, ponieważ mniej zestresowany w aucie pies będzie lepszym kompanem w podróży i nie będzie problemów z zabieraniem go ze sobą na wakacje.
Ważne też, żeby przed jazdą nie karmić psa. Jeśli pies nie wykazuje objawów choroby lokomocyjnej, wystarczy nakarmić psa odpowiednio wcześnie przed podróżą. U psów, które podczas jazdy cierpią na silne mdłości, lepiej zrezygnować całkowicie z posiłku. Warto też skonsultować się z weterynarzem i pod jego kontrolą podać zwierzęciu leki, które złagodzą symptomy choroby.