Opiekunowie psów mają coraz większy wybór przeróżnych rzeczy do kupienia dla swoich pupilów. Na popularności przybierają także wszelkie ubrania dla psa. Jedni właściciele wyznaczają już specjalną szafę na ubrania dla psa, inni zaś pukają się w głowę widząc odzianego psa. Czy ubranko dla psa to rzeczywiście tylko kaprys, czy może istnieje uzasadnienie do zakładania psu kurtek i bluz?
Kiedy ubranko dla psa jest potrzebne?
Choć wielu osobom może się wydawać, że ubranko dla psa to zwykłe widzimisię opiekuna, to istnieją sytuacje, kiedy zdecydowanie warto ubrać psa. Główny powodem, dla którego ubiera się psa, jest oczywiście niska temperatura. Ubranko dla psa na zimę pełni przede wszystkim funkcję zatrzymywania ciepła i chronienia przed wyziębieniem. Również jesienią niskie temperatury mogą być nieprzyjemne dla wielu psów.
Ubranka na zimę potrzebują przede wszystkim psy pozbawione sierści, jak grzywacz chiński lub psy bez podszerstka – np. charcik włoski. Sporo psów wprawdzie posiada podszerstek, ale jest on bardzo skromny i nie chroni wystarczająco podczas mrozów. Do ras ze skąpym podszerstkiem należą popularne maltańczyki czy yorki. Dlaczego podszerstek jest tak ważny? To głównie on pełni rolę zabezpieczającą psa przed nadmierną utratą ciepła. Im gęstszy i obfitszy podszerstek, tym pies lepiej radzi sobie w trudnych warunkach atmosferycznych. Do szczęśliwców z takim futrem należą chociażby husky czy berneńskie psy pasterskie. Z całą pewnością nie potrzebują one ubranka na zimę.
O ubraniu dla psa warto pomyśleć również przy szczeniakach i psich seniorach. Zarówno maluchy, jak i staruszki mają obniżoną odporność, większą podatność na infekcję oraz gorzej przystosowują się do niskich temperatur. Gorzej z mrozach radzą sobie również psy chore i po operacjach, dlatego one także powinny nosić ubranko. Weźmy pod uwagę, że np. niedoczynność tarczycy u psa powoduje problemy z utrzymaniem odpowiedniej temperatury ciała.
Niektóre psy wymagają regularnego strzyżenia przez cały rok. Z całą pewnością zimą nie należy mocno skracać sierści psa, jednak są sytuacje, kiedy jest to konieczne. Pies może mieć bowiem skłonność do problemów skórnych czy innych dolegliwości. Po wizycie u psiego fryzjera dobrze jest zakładać ubranko dla psa.
Ubranko dla psa po operacji
Osobną kwestią są specjalne ubrania dla psa, które zakłada się po zabiegach chirurgicznych. Takie kubraczki noszą prawie zawsze tylko suczki, co wynika z budowy anatomicznej. Rolą ubranka jest ochrona szwów i rany pooperacyjnej przed lizaniem przez psa i gmeraniem. W takiej sytuacji nie ma znaczenia temperatura czy ilość podszerstka u psa. Takie ubranko jest koniecznością. Samcom w takich sytuacjach pozostają mniej wygodne kołnierze.
Ubranko chroni psa przed chłodem i przemoczeniem sierści.
Kiedy ubranko dla psa jest zbędne?
Jeśli jedynym powodem, dla którego pies ma nosić ubranie, jest chęć zrobienia psu zdjęcia lub zadowolenie właściciela, to na pewno nie jest to dobra motywacja. Zdrowe psy z gęstym podszerskiem nie wymagają noszenia ubrań. Mało tego, ubranie może im przeszkadzać i prowadzić do przegrzania. Jeśli pies podczas spaceru jest bardzo aktywny, ubranie tylko go niepotrzebnie zagrzeje i zaparzy. A od tego tylko krok do podrażnienia skóry czy złapania paskudnej infekcji.
Pamiętajmy też, że psy mają wyższą temperaturę ciała niż ludzie, znacznie lepiej też znoszą niskie temperatury. Lekki mrozik nie jest straszny dla większości zdrowych i sprawnych psów. Nie próbujmy ich więc uszczęśliwiać na siłę. Dużo lepszym rozwiązaniem jest obserwowanie, jak pies radzi sobie podczas mrozów. Jeśli nie chce chodzić na spacery zimą, widać że się trzęsie z zimna, można pomyśleć o ubraniu ogrzewającym.
Jak wybrać ubranko dla psa?
Kiedy ustalimy już, że nasz pies naprawdę potrzebuje ubrania, pozostaje kwestia dobrania odpowiedniej psiej odzieży. I tu już na wstępie musimy zaznaczyć, żeby nie kierować się samym wyglądem. Ubranko ma być wygodne dla psa i spełniać swoją rolę grzewczą, a nie wyłącznie cieszyć oczy opiekuna. Zatem najpierw przyjrzyjmy się fasonowi psich ubrań.
Do wyboru mamy między innymi ubrania w formie peleryny (bez zakładania na łapy), z kapturem lub bez czy bardziej zabudowane kombinezony, które chronią również kończyny. I choć może nam się wydawać, że skoro ubranie ma być ciepłe, to powinno być jak najbardziej zabudowane, to weźmy pod uwagę preferencje psa. Kaptur może i jest praktyczny, ale pies może źle czuć się z czymś narzuconym na głowę. Podobnie wiele psów nie lubi zakładania ubrań na łapy. Warto o tym pamiętać.
Kluczowe jest odpowiednie dobranie rozmiaru ubranka dla psa. Na ogół producent poszczególnych ubrań podaje, jakie wymiary są potrzebne i jak prawidłowo zmierzyć psa. Nie polecamy zamawiać na oko, ponieważ każdy krój może nieco inaczej leżeć na psie. Poza tym każdy pies jest nieco inny, jeden ma szeroką klatkę piersiową, inny wąską talię, jeszcze inny długą szyję. Wszystkie te parametry należy wziąć pod uwagę przy wyborze ubrania dla psa.
Jaki materiał na ubranko dla psa?
Bardzo ważne jest również to, z jakiego materiału uszyto ubranie dla psa. Nie każdy materiał bowiem spełni swoją rolę. Jeśli potrzebujemy ubranka na krótkie spacerki, można rozważyć ubranko z polaru, które przypomina sweterek dla psa. Od razu jednak musimy zaznaczyć, że polar z czasem zaczyna chłonąć wilgoć, co prowadzi do wychłodzenia psa, a tym samym ubranie przestaje spełniać swoją rolę i bardziej szkodzi niż pomaga. Zatem swetry dla psa to raczej chwilowe rozwiązanie.
Zdecydowanie najlepiej sprawdzają się ubrania uszyte z dwóch rodzajów tkaniny. Warstwa zewnętrzna powstaje z tkaniny wodoodpornej – jak ortalion czy Sycylia. Dzięki temu ubranko dla psa jest odporne na wilgoć i wiatr, przez co świetnie chroni przed zimowymi warunkami. Także padający śnieg czy deszcz nie robią wrażenia na tkaninach zewnętrznych ubranka. Tego rodzaju materiały są nieco sztywne, przez co wymagają podszewki z bardziej miękkiego materiału. Wtedy świetnie sprawdza się wspomniany polar. Jest bardzo przyjemny w dotyku, nie podrażnia więc skóry zwierzęcia. A do tego doskonale chroni przed utratą ciepła. Zatem najlepsze ubranko dla psa na zimę to składające się dwóch warstw.
Jeśli zależy nam ubraniu przeciwdeszczowym, wówczas można zrezygnować z dwuwarstwowego kubraczka. Jesienią bowiem ubranie posiadające polarowe podszycie może być za ciepłe. Do ochrony psa przed deszczem wystarczy ubranie z lekkiego ortalionu lub dość elastycznej tkaniny Oxford. Ubrania z tkanin wodoodpornych mają jeszcze jedną zaletę – błyskawicznie schną po spacerze, a do tego łatwo się je czyści.
Przy ubraniach dla psów najlepszy jest minimalizm. Lepiej więc unikać ubrań z doczepianymi cekinami czy innymi drobiazgami. Mogą one bowiem za bardzo zainteresować psa, który połknie taki cekin i koniecznie trzeba będzie pędzić na sygnale do weterynarza. Kiepskim pomysłem są także elementy ze sztucznego futra. Wprawdzie ubranko obszyte takim futerkiem wygląda ślicznie, to jednak jest mało praktyczne. Sztuczne futro szybko namaka i przestaje spełniać swoje zadanie. Nie jest to materiał odporny na warunki atmosferyczne.
Bardzo ważne, aby wybrać ubranko z odpowiedniego materiału.
Ubranie dla psa na zamek czy rzepy?
Przed zakupem ubrania dla psa należy rozważyć jeszcze jedną kwestię. Możemy bowiem wybrać ubranie zapinane na zamek na grzbiecie lub zapinane na rzepy pod brzuchem. Z pewnością dużo szybciej i łatwiej zamocować na psie ubranie z rzepami, ale mają one też większą tendencję do zużywania się i odczepiania. Najlepiej dobrać rodzaj zapięcia indywidualnie pod psa.
Ubierać psy czy nie ubierać – oto jest pytanie
Kwestii tego, czy ubranko dla psa jest potrzebne czy nie, nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć. Wszystko bowiem zależy od konkretnego psa i jego potrzeb. Na pewno są psy, które potrzebują ubrania na zimę i pozbawienie ich tego jest nie w porządku. Jednak ubieranie psów wyłącznie dla własnej satysfakcji również nie jest dobrym rozwiązaniem. Pies nie jest zabawką, którą można przebierać niczym lalkę. Po ubrania dla psa sięgajmy zatem wyłącznie wtedy, kiedy dany pies tego potrzebuje. Przemarznięty pies jest podatny na choroby, podobnie jak przemoczony pies, który potem schnie godzinami, a jego mokra sierść stanowi doskonałe siedlisko dla bakterii.
Jeśli już ustalimy, że ubranie pomoże psu, dobierzmy takie, w którym będzie czuł się swobodnie. Dla psa nie ma znaczenia, czy kubraczek będzie różowy czy złoty. Ma znaczenie za to, czy będzie miękki dla skóry, wygodny i pozwoli psu na normalne poruszanie.