Zatrucie pokarmowe u psa to niestety dość częsta przypadłość. Niektóre zatrucia są niegroźne i szybko przechodzą, inne zaś mogą w krótkim czasie doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Zaszkodzić psu może nie tylko zjedzone zatrute jedzenie, ale także podane w dobrej wierze smakołyki z ludzkiego stołu. Przy zatruciu pokarmowym należy działać szybko. Poznaj więc objawy zatrucia u psa i dowiedz się, jak pomóc pupilowi w takiej sytuacji.
Czym jest zatrucie pokarmowe u psa?
Zatrucie pokarmowe u psa, tak samo jak u człowieka, to choroba układu pokarmowego o ostrym przebiegu. Wywołana jest zjedzeniem substancji zawierającej bakterie lub ich toksyny. Najczęściej zatrucie powoduje dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w tym biegunkę i wymioty. Problemy żołądkowe mogą minąć po kilku godzinach, a mogą utrzymywać się przez wiele dni i stopniowo wykańczać organizm psa. Dlatego rozpoznanie zatrucia w porę jest tak ważne.
Objawy zatrucia pokarmowego u psa
Do najczęstszych i najbardziej oczywistych oznak świadczących o zatruciu pokarmowym należą nudności, wzdęcia, wymioty, biegunka lub zaparcia. Wymioty i kupa psa mogą wyglądać przeróżnie, a najgroźniejsze są te zawierające krew, mogą bowiem oznaczać krwotok wewnętrzny. U psa widoczny jest ból brzucha, pies może przyjmować charakterystyczne pozy, w tym z podkasanym brzuchem. Może również mieć trudności z przybraniem dogodnej pozycji, przez co będzie się nadmiernie kręcił. Dolegliwości pokarmowe i bólowe przekładają się na brak apetytu, a w konsekwencji postępujące odwodnienie i osłabienie psa. Poważne zatrucie pokarmowe u psa może prowadzić nawet do drgawek, utraty przytomności i śpiączki.
Warto pamiętać, że za usuwanie toksyn z organizmu odpowiedzialne są również nerki. Zatem gdy dochodzi do zatrucia, widoczne mogą być także dolegliwości ze strony układu moczowego. Pies może bardzo dużo sikać lub mieć problem z oddaniem moczu.
Jak wygląda zatrucie pokarmowe u psa:
- biegunka (również krwista),
- wymioty,
- nadmierne ślinienie się,
- mdłości i nudności,
- wzdęcia,
- przelewanie się w brzuchu,
- ból brzucha (tkliwy brzuch),
- przyjmowanie pozycji bólowych,
- niepokój, kręcenie się z miejsca na miejsce,
- osłabienie i apatia,
- kaszel (także z krwią),
- ciężkie dyszenie, duszności,
- blade i przesuszone błony śluzowe,
- częste sikanie lub przeciwnie – problem z oddaniem moczu,
- utrata elastyczności skóry na skutek odwodnienia,
- specyficzny zapach z pyska (przy zatruciach niektórymi substancjami),
- drgawki,
- oczopląs,
- niezborność ruchowa,
- utrata przytomności,
- śpiączka.
Zatrucie pokarmowe u psa – jakie są przyczyny
Głównym winowajcą zatrucia pokarmowego jest zjedzenie nieświeżego pokarmu. Jedzenie, w którym zagnieździły się już bakterie, jest bardzo niebezpieczne. Podawanie wątpliwej świeżości produktów z ludzkiego stołu (wędliny, mięso, sery itp.) to prosta droga do problemów żołądkowych. Należy także zwrócić uwagę na sposób przechowywania psiego jedzenia. Sucha karma nie powinna stać otwarta zbyt długo. Natomiast puszki z karmą muszą być odpowiednio przechowywane w nie za wysokiej temperaturze. Po otwarciu puszki trzeba trzymać w lodówce i spożyć w ciągu najbliższych dni – dokładne informacje zawarte są zawsze na opakowaniu.
Jednak nawet nasze sumienne pilnowanie właściwych warunków przetrzymywania psiego jedzenia może nie wystarczyć. Zdarza się bowiem, że puszka zostanie uszkodzona w transporcie. Nie będzie po niej widać wyraźnego uszczerbku, ale wystarczy maleńka dziurka, aby dostało się do niej powietrze. A to stanowi doskonałe siedlisko dla bakterii. Zatem za każdym razem otwieraną karmę należy powąchać i ocenić jej wygląd i konsystencję. Jeśli coś nas zaniepokoi, nie podawajmy jej psu.
Psy mogą zatruć się również licznymi substancjami, które otaczają nas niemal na każdym kroku. Opryski na trawę, opryski na komary, trutki na ślimaki, trutki na szczury, detergenty i środki czystości – to wszystko śmiertelne zagrożenia dla psów.
Wiele roślin może wywołać ciężkie zatrucie pokarmowe u psa.
Rośliny trujące dla psa
Uważajmy też na trujące rośliny dla psa. Jest ich całe mnóstwo, a należą do nich:
- cis pospolity,
- hortensja ogrodowa,
- ligustr pospolity,
- ostrokrzew,
- azalia (rododendron),
- wawrzynek wilczełyko,
- czarny bez,
- jarzębina,
- kasztan,
- pokrzywa zwyczajna,
- wilczomlecz pstry,
- hiacynt,
- krokus,
- narcyz,
- szafran.
Trujące jedzenie dla psa
Istnieje także cała lista produktów trujących dla psa, których spożycie wywoła zatrucie pokarmowe u psa. Wiele z tych substancji może doprowadzić do poważnych konsekwencji, w tym także do śmierci. Co jeszcze groźniejsze, większość z tych substancji wielu z nas posiada w domu. Zdecydowanie warto wiedzieć więc, czego nie może jeść pies.
Niebezpieczne produkty dla psa:
- czekolada,
- winogrona i rodzynki,
- pestki jabłek (i innych owoców),
- awokado,
- ksylitol,
- orzechy makadamia,
- drożdże,
- cebula i szczypiorek,
- czosnek,
- surowe jajka,
- kiełkujące ziemniaki i obierki,
- warzywa strączkowe,
- surowe ryby,
- zielone części pomidorów,
- nabiał,
- liście szczawiu i rabarbaru,
- kości,
- grzyby,
- alkohol.
Niektóre z wymienionych substancji mogą wywołać biegunkę i wymioty, a jeszcze inne nawet śmierć. Jeśli podejrzewamy, że zwierzak zjadł którąś z toksycznych substancji, pilnie pędźmy do weterynarza. O życiu psa mogą bowiem zadecydować minuty, a szybki czas reakcji działa na naszą korzyść. Weźmy też pod uwagę, że chociażby ksylitol znajduje się w wielu ciastach. Wystarczy więc, że pies zje kawałek ciastka z ksylitolem, aby poczuł się bardzo źle.
Ile trwa zatrucie pokarmowe u psa?
Zazwyczaj zatrucie wynikające ze zjedzenie kawałka nieświeżego pokarmu przechodzi po kilku godzinach. Wiele z nich nie będzie wymagało leczenia, ale zawsze wymaga kontroli. Pogorszenie stanu psa może bowiem nadejść po czasie. Jeśli nasz pies wymiotuje kilka razy intensywnie lub występuje ostra biegunka, a z psa się wręcz leje – nie ma na co czekać. Pies w takim stanie błyskawicznie się odwadnia. Może więc wymagać podania leku na biegunkę, przeciwwymiotnego lub zastosowania kroplówek.
Jeśli zatrucie pokarmowe u psa trwa dłużej niż jeden dzień, również jedźmy do weterynarza. Sam ból brzucha jest męczący i mocno doskwiera psu. Nigdy nie wolno dopuścić, aby pies z zatruciem nie otrzymał pomocy przez kilka dni.
Gdy mamy do czynienia z lekkim zatruciem, pies powinien dojść do siebie maksymalnie do dwóch dni. Są oczywiście psy bardziej wrażliwe, które bardziej apatyczne i osłabione będą nieco dłużej. Po silnym zatruciu i leczeniu pies może dochodzić do siebie nawet tydzień bądź dłużej.
Leczenie zatrucia pokarmowego
Kluczowe jest poinformowanie weterynarza o tym, czym mógł zatruć się pies. Czy zastaliśmy w domu otwartą czekoladę, strącony i nadgryziony kwiat, a może rozsypane rodzynki. Zastanówmy się, czy nasz zwierzak niczego nie dziabnął podczas spaceru (spleśniała bułka, kości, zdechła mysz). Świadomość tego, czym zatruł się pies, pozwoli dobrać skuteczne metody leczenia. Czasem bardzo pomocne będzie wywołanie wymiotów (np. po zjedzeniu czekolady), czasem zaś będzie to zabronione (po spożyciu substancji żrącej).
Na niektóre toksyny weterynarz może podać odtrutkę, która zatrzyma wchłanianie się substancji. Możliwe że konieczne będzie płukanie żołądka. Często zaleca się kroplówki, które mają za zadanie przywrócić równowagę elektrolitową i wzmocnić psa. Ważne jest również ocenienie ogólnego stanu pacjenta – czy nie doszło do niewydolności nerek, wątroby czy trzustki. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to konieczne będzie podanie odpowiednich leków.
Istotne jest także, aby złagodzić objawy bólowe, pozbyć się mdłości i wymiotów czy zredukować biegunkę. Mocno bowiem odwadniają i osłabiają psa. Każdy przypadek jednak musi być rozpatrywany indywidualnie przez weterynarza, ponieważ niekiedy wskazane jest, aby organizm sam pozbył się toksycznej substancji. W trakcie leczenia i rekonwalescencji należy monitorować stan psa, obserwować, czy ma apetyt i czy pije wodę. Dieta po zatruciu powinna być lekkostrawna, a posiłki podawane początkowo w małych ilościach.
Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe u psa
Jednym z częstszych sposób na zatrucie u psa jest podawanie węgla aktywnego. Ma on właściwości wiązania toksyn. Warto spytać weterynarza, jaką dokładnie dawkę podać psu. Węgiel jednak nie sprawdzi się przy spożyciu szybko wchłaniającej się toksyny. Przy dolegliwościach bólowych psu można podać np. No-Spę (również po konsultacji z weterynarzem). Na biegunkę zaś sprawdza się chociażby Dia Dog.
Przy lekkich zatruciach, w których występują wymioty, dobrze robi jednodniowa głodówka. Takiego postu jednak nie powinno się robić chociażby szczeniakom. Najlepiej spytać lekarza weterynarii, co robić w konkretnej sytuacji.