apteczka dla psa

Apteczka dla psa na wakacje – co powinna zawierać?

Sezon wakacyjny sprzyja wyjazdom i coraz częściej w podróż zabieramy swoich czworonożnych przyjaciół. Aby taka wycieczka była bezpieczna dla wszystkich, trzeba się do niej odpowiednio przygotować. W każdy wyjazd warto z pewnością zabrać ze sobą środki, które przydadzą się w nagłych wypadkach. Co powinna zawierać apteczka dla psa na wakacje?

Po co apteczka dla psa – czyli co grozi psu na wakacjach?

Posiadanie dobrze wyposażonej apteczki pierwszej pomocy dla psa jest istotne nie tylko podczas podróży. Zawsze bowiem podczas spaceru może zdarzyć się wypadek lub pies może się poczuć gorzej i będzie wymagał szybkiej pomocy. W domu jednak mamy możliwość kontaktu ze swoim weterynarzem, a podczas wakacji czasem znalezienie gabinetu weterynaryjnego jest mocno utrudnione. A apteczka dla psa może uratować zwierzakowi życie.

A jakie zagrożenia czekają na psa podczas wyjazdu? Lista jest długa, dlatego też apteczka dla psa powinna zawierać leki i narzędzia potrzebne w przeróżnych sytuacjach.

Skaleczenie i rany

Do częstych problemów podczas wyjazdów należą wszelkie skaleczenia, zadrapania i rany u psa. Najbardziej narażone na otarcia i skaleczenia są przede wszystkim psie łapy. Ryzyko jest większe zwłaszcza podczas górskich wycieczek, ale także spacerując plażą czy miejskim chodnikiem możemy trafić na szkło czy inny ostry przedmiot. Drobne rany wystarczy odkazić i opatrzyć i z powodzeniem może zrobić to opiekun psa. Głębsze rany wymagają interwencji weterynarza, jednak również przed wizytą należy zatamować krwawienie i zabezpieczyć ranę.

Podczas wypraw po górskich szlakach zagrożeniem dla psich opuszków są również kamienie. Im bardziej kamienista trasa, tym większe ryzyko przetarcia opuszków, które potem uniemożliwia normalne chodzenie.

Urazy kończyn

Psy – tak samo jak ludzie – narażone są na różnego rodzaju urazy kończyn, jak np. zwichnięcia, naderwania czy złamania. Poważne urazy wymagają oczywiście wizyty u weterynarza, ale odpowiednio przeprowadzona pierwsza pomoc może uśmierzyć nieco ból i uchronić przed komplikacjami.

Biegunka i wymioty u psa

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego to zdecydowanie najczęściej zgłaszane problemy zdrowotne u psów podczas wakacyjnych wojaży. Podróż i zmiana codziennej rutyny w połączeniu ze stresem wywołanym nowym miejscem sprawiają, że w psim żołądku dochodzi do rewolucji. A jak jeszcze dodamy do tego zmianę diety i podkarmianie lokalnymi specjałami, to przepis to biegunkę lub wymioty gotowy. Pamiętajmy, że ból brzucha i rozwolnienie – poza tym, że mocno komplikują opiekunom wyjazd – są bardzo niekomfortowe dla psa i mogą być niebezpieczne. Szybko bowiem powodują odwodnienie, tak groźne dla czworonoga zwłaszcza latem podczas wysokich temperatur.

Ukąszenia i użądlenia

Spacery na łonie natury wiążą się niestety również z ryzykiem napotkania licznych owadów. Psom również zagrażają osy, szerszenie i pszczoły i uwaga! – psy mogą mieć alergię tak samo jak ludzie. Może zatem błyskawicznie dojść do wstrząsu anafilaktycznego i tu niezbędna będzie jak najszybsza pierwsza pomoc. Szybka reakcja jest też konieczna, gdy zauważymy, że nasz pies ma kleszcza.

Pamiętajmy także, że na łonie natury w zaroślach czaić się mogą żmije zygzakowate, a ich ukąszenie jest śmiertelnie niebezpieczne dla psa. Żmija występuje wprawdzie na terenie całego kraju, ale zdecydowanie najwięcej jej w Bieszczadach, Beskidach i Karkonoszach.

Udar cieplny

Wysokie letnie temperatury w połączeniu z dużą aktywnością fizyczną stanowią spore ryzyko przegrzania i udaru cieplnego u psa. Najlepiej oczywiście nie dopuścić do udaru, ale czasem niepokojące objawy zauważamy dopiero, gdy doszło już do silnego przegrzania. Wówczas każda minuta jest cenna i bardzo przydaje się dobrze wyposażona apteczka dla psa.

Uwaga! Poza przegrzaniem psu grozi również wychłodzenie i warto o tym pamiętać.

Choroba lokomocyjna u psa

Choć może to być zaskoczeniem dla niektórych, to psy także cierpią na chorobę lokomocyjną. A długie, często kilkugodzinne wycieczki wakacyjne mogą stać się koszmarem zarówno dla czworonoga, jak i opiekuna. Choroba lokomocyjna u psa objawia się najczęściej wymiotami, nadmiernym ślinieniem, dyszeniem oraz zmianą zachowania – pies jest albo bardzo pobudzony, albo apatyczny. Na szczęście istnieją preparaty, które pomogą psu komfortowo przebyć drogę.

Apteczka dla psa na wakacje – co zabrać ze sobą?

To, jak duża i jak bardzo wypełniona będzie apteczka dla psa, zależy od stanu naszego zwierzaka oraz od miejsca, do którego się wybieramy. Starsze i schorowane psiaki wymagają większej opieki, wiele z nich z pewnością przyjmuje leki na stałe, które bezwzględnie należy zabrać ze sobą. Wakacje to bowiem nie odpoczynek od leczenia, a w wielu miejscach trudno znaleźć weterynarza. Może być również kłopot z dostępnością niektórych leków, dlatego najlepiej przed wyjazdem zrobić zapas.

Jeśli nasz pupil ma problemy zdrowotne, to warto zabrać ze sobą ostatnie wyniki badań krwi, co w razie nagłego wypadku będzie pomocne dla weterynarza. Nie zapomnijmy też o książeczce zdrowia i zaświadczeniu o szczepieniu przeciw wściekliźnie. Natomiast jeśli wyjeżdżamy za granicę, koniecznie weźmy ze sobą paszport dla psa.

Apteczka dla psa – lista

Całe wyposażenie apteczki jest kwestią indywidualną, są jednak środki, które obowiązkowo muszą się w niej znaleźć. Oto lista sprzętów i leków, bez której nie może obejść się apteczka dla psa.

Apteczka dla psa – narzędzia

  • książeczka zdrowia, paszport psa, ostatnie badania krwi,
  • nożyczki (najlepiej o zaokrąglonych końcach, by nie skaleczyć psa),
  • pęseta,
  • kleszczołapki, lasso na kleszcze bądź inny przyrząd do wyciągania kleszczy,
  • kaganiec,
  • rękawiczki jednorazowe,
  • termometr z elastyczną końcówką,
  • strzykawka.

Wiele osób może zastanawiać się, po co brać kaganiec, skoro ich pies jest łagodny i nigdy nie potrzebuje kagańca. Należy więc pamiętać, że ból może wywołać u psa reakcję agresywną, może też nie pozwalać na dotyk rannej łapy. Dlatego warto mieć pod ręką kaganiec na wszelki wypadek. Rękawiczki pozwolą zachować higienę i bezpieczeństwo, a pęsetą można wyjąć np. wbity kłos, malutki przedmiot lub żądło owada.

bandaż samoprzylepny dla psa

Bandaż kohezyjny świetnie sprawdza się przy opatrywaniu ran u psa. 

Apteczka dla psa – materiały opatrunkowe

  • sterylne gazy w różnych rozmiarach,
  • bandaże bawełniane, elastyczne, kohezyjne (samoprzylepne),
  • plaster samoprzylepny w rolce,
  • lignina (wata celulozowa),
  • folia NRC,
  • tkanina bawełniana (kawałek).

Poza standardowymi bandażami w przypadku psów niezastąpione są bandaże kohezyjne, które świetnie trzymają się psich łapek. Do tego warto zastosować plaster samoprzylepny, który dodatkowo umocuje opatrunek i zapobiegnie przesuwaniu się gazy i bandaża. Folia NRC z kolei świetnie sprawdza się w przypadku udaru lub wychłodzenia psa. Zapamiętajmy podstawową zasadę – stroną srebrną na zewnątrz układamy folię, by nie dopuścić do przegrzania, a stroną złotą na zewnątrz, by uchronić przed wychłodzeniem. Natomiast kawałek bawełny przyda się do stworzenia prowizorycznej skarpetki lub buta chroniące zranione psie łapki.

Leki do apteczki

  • leki przyjmowane na stałe przez psa (np. na tarczycę czy serce),
  • środek odkażający – np. Octenisept, Polisept Vet,
  • lek na zatrzymanie biegunki – np. Dia Dog & Cat, Carobin Pet Forte, węgiel aktywowany,
  • No-Spa – lek rozkurczowy,
  • Espumisan – lek na wzdęcia,
  • maść zapobiegająca zakażeniom bakteryjnym – np. Tribiotic,
  • sól fizjologiczna w ampułkach do przemywania oczu i ran,
  • Clevor – lek wywołujący wymioty (wyłącznie na receptę),
  • lek na chorobę lokomocyjną, jeśli pies na nią cierpi – np. Cerenia.

Podanie każdego leku – nawet Espumisanu lub No-Spy – należy wcześniej skonsultować z weterynarzem. Nie trzeba oczywiście dzwonić za każdym razem, gdy chcemy podać taki lek, ale warto przed wyjazdem poradzić się lekarza weterynarii. Pomoże on również dobrać odpowiednią dawkę leku. Jeśli nasz pies ma alergię na ukąszenia np. os i pszczół, koniecznie uzgodnijmy z weterynarzem, jaki lek mieć zawsze przy sobie. Szybka reakcja może bowiem uratować zwierzęciu życie.

Podobnie w przypadku zatrucia szkodliwą substancją czy połknięcia niektórych przedmiotów (nie ostrych!) – wówczas błyskawiczne wywołanie wymiotów może uratować psu życie. Kiedyś wymioty wywoływano wodą utlenioną, udowodniono jednak, że za bardzo podrażnia ona układ pokarmowy. Obecnie jedynym lekiem wywołującym wymioty u psa jest Clevor. Lek ten ma postać kropli do oczu i zawiera ropinirol. Kupić go można wyłącznie na receptę. Koniecznie też należy dopytać weterynarza, kiedy można wywoływać wymioty, a kiedy jest to zabronione.