paszport dla psa

Paszport dla psa – cena, jak wyrobić

Zwierzęta domowe coraz częściej traktowane są jak członkowie rodziny i wiele osób nie wyobraża sobie wakacji bez pupila. Łatwe przemieszczanie się po świecie sprawia, że popularne stają się wyjazdy za granicę z psem. Do takiego wypadu trzeba jednak odpowiednio przygotować i siebie, i psa. Podstawą w takiej sytuacji jest paszport dla psa. O tym, jak wygląda procedura wywoływania psiego paszportu przeczytacie w naszym wpisie.

Co to jest paszport dla psa?

Wielu osobom może wydawać się dziwne, że czworonóg potrzebuje paszportu. Jest to jednak obowiązkowy wymóg w momencie, gdy przekraczamy polską granicę. Taki psi paszport zawiera wszystkie najważniejsze dane o zwierzęciu i pozwala zidentyfikować psa oraz jego właściciela. Idea paszportu to jednak nie tylko garść wiadomości o psie, a przede wszystkim informacje o statusie zdrowotnym. Paszport dla psa powstał właśnie po to, by zamieszczać w nim wpisy o aktualnych szczepieniach. Z tego też powodu paszport dla zwierzęcia wydaje wyłącznie weterynarz.

Paszport psa to zatem dokument identyfikacyjny wystawiany w celu przemieszczania się czworonoga między państwami Unii Europejskiej. Wymagany jest również w: Szwajcarii, Norwegii, Monako, Wielkiej Brytanii, Watykanie, Andorze, Liechtensteinie i Islandii. Paszport za to nie jest potrzebny, jeśli zamierzamy podróżować wyłącznie po Polsce. Zalecamy jednak czujność chociażby w przypadku wojaży po górach – tam granice łatwo przekroczyć nieświadomie i zejść np. po czeskiej stronie Karkonoszy czy słowackich Tatr. Oczywiście możemy mieć szczęście i nikt nie skontroluje psa, ale lepiej nie podejmować takiego ryzyka i narażać psa chociażby na kwarantannę.

Konsekwencje braku psiego paszportu

Zdecydowanie odradzamy ryzyko w myśl zasady „a może się uda”. Rzeczywiście – może się udać wjazd ze zwierzęciem, ale w przypadku kontroli konsekwencje będą bardzo nieprzyjemne. W zależności od kraju, do jakiego próbujemy wjechać z psem, możemy być cofnięci na granicy lub zmuszeni do oddania psa na kwarantannę. Taka kwarantanna trwa 21 dni i w tym czasie pies musi przebywać w odosobnionym kojcu. Kosztami – i to nie małymi – kwarantanny zostanie obarczony właściciel. Do tego dochodzi ogromny stres pozostawionego zwierzęcia. W niektórych krajach może zostać wydany nakaz eutanazji psa. Jak widać więc nie warto ryzykować i lepiej przed podróżą zadbać o paszport dla psa.

Jakie dane zawiera paszport dla psa

W każdym psim paszporcie znajdziemy dokładnie te same informacje, które mają na celu zidentyfikowanie zwierzęcia oraz potwierdzenie stanu zdrowia i odbytych obowiązkowych szczepień. Paszport dla psa zawiera zatem następujące dane:

  • imię psa, rasę, podaną przez opiekuna datę urodzenia psa, jego umaszczenie oraz ewentualne znaki szczególne;
  • lokalizacja mikroczipa lub tatuażu identyfikującego, data ich powstania (lub odczytu) i kod alfanumeryczny czipa bądź tatuażu;
  • imię i nazwisko właściciela psa, dane kontaktowe oraz jego podpis;
  • informacje o odbytych szczepieniach psa przeciwko wściekliźnie;
  • inne informacje o stanie zdrowia psa – np. data pobrania próbki krwi do badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania;
  • imię i nazwisko lekarza weterynarii upoważnionego do wystawienia paszportu oraz jego dane kontaktowe.

Jak wyrobić paszport dla psa?

Wyrobienie paszportu dla czworonoga jest bardzo proste. Nie trzeba składać żadnych wniosków jak w przypadku ludzi, nie trzeba też oczywiście wyrabiać psu zdjęcia. Wystarczy zgłosić się do swojego weterynarza i zapytać o możliwość wystawienia psiego paszportu. Trzeba wiedzieć, że nie każdy lekarz weterynarii ma uprawnienia do wyrobienia paszportu, choć z roku na roku na szczęście jest ich coraz więcej. W większych miastach niemal każdy weterynarz się tym zajmuje. W razie, gdyby nasz weterynarz nie mógł tego zrobić, wystarczy popytać w innych przychodniach. Z pewnością szybko znajdzie się ktoś, kto paszport dla psa wyrobi.

Czasem udaje się wystawić paszport już na jednej wizycie, czasem trzeba odczekać kilka dni. Kiedyś czas oczekiwania był dłuższy, obecnie bardzo szybko można odebrać dowód tożsamości czworonoga. Zanim weterynarz będzie mógł przejść do oficjalnej procedury paszportowej, musi zbadać zwierzaka. Koniecznie trzeba zweryfikować, czy pies ma czip. Jeśli brakuje zarejestrowanego czipa, to należy zwierzę zaczipować. Bez tego nie można wystawić paszportu.

Ponadto lekarz weterynarii ma obowiązek ocenić ogólną kondycję zdrowotną psa i przede wszystkim zweryfikować aktualne szczepienia. Jeśli pies był szczepiony na wściekliznę wcześniej, to na ogół można takie szczepienie przepisać do paszportu. Warunkiem koniecznym jest jednak wpisanej prawidłowo daty szczepienia oraz nazwy i numeru serii użytego preparatu. Prościej, gdy o paszport ubiegamy się od razu przy szczepieniu.

Kiedy szczeniakowi można wyrobić paszport?

Paszport nie jest żadnym dokumentem psiej dojrzałości i można go wyrobić również kilkutygodniowemu szczeniakowi. W tym przypadku sprawa jest jednak bardziej skomplikowana. Kalendarz szczepień bowiem zakłada, że szczepienie przeciwko wściekliźnie wykonuje się dopiero w czwartym miesiącu życia psa. Zatem wyjazd młodszego zwierzaka za granicę będzie wymagał – oprócz paszportu – dodatkowej zgody otrzymanej z Urzędu ds. Rolnictwa.

paszport dla psa cena

Nie można zapomnieć o datach kolejnego szczepienia. 

Paszport dla psa cena

Niemal we wszystkich klinikach weterynaryjnych w Polsce cena paszportu jest taka sama i wynosi 100 zł. W skład tej opłaty wchodzi 30 zł wydatków, jakie ponosi Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna (m.in. druk dokumentu) oraz 70 zł wynagrodzenia weterynarza. Cena ta nie obejmuje dodatkowych kosztów, takich jak sama konsultacja, szczepienie czy zaczipowanie.

Termin ważności paszportu psa

Paszport psa nie ma daty ważności, może starczyć na całe życie zwierzaka. Problemem zaś jest ograniczona ilość rubryczek na kolejne szczepienia przeciwko wściekliźnie w paszporcie. Zatem jeśli skończy się miejsce na to przeznaczone, nie można dopisywać szczepień w innych rubrykach. W takiej sytuacji należy wyrobić nowy paszport dla psa. Ale uwaga, zanim wyrobimy nowy, należy unieważnić poprzedni paszport. Wszystko to zrobi za nas weterynarz.

Podróżowanie z psem – o czym jeszcze należy pamiętać

Paszport dla psa i jego aktualizowanie to podstawa przy planowaniu zagranicznych podróży. Ale często sam paszport nie wystarczy, zwłaszcza gdy chcemy wyjechać poza Europę. Do krajów spoza Unii Europejskiej potrzebne są dodatkowe formalności. Trzeba wówczas zalegalizować wyjazd poza Unię Europejską w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii. Nie jest to skomplikowany proces – wystarczy przedstawić w urzędzie aktualny paszport psa, wniosek o legalizację i dokument potwierdzający dobry stan zdrowia psa. Warto też dowiedzieć się, jakie choroby grasują w kraju, do którego się udamy. Czasem dodatkowe szczepienia na inne choroby jest wymagane prawnie, czasem warto to zrobić po prostu dla bezpieczeństwa psa.

Przy niekomercyjnym przemieszczaniu zwierząt (psów, kotów, fretek) w Unii Europejskiej zaś potrzebne będzie dodatkowe zaświadczenie o stanie zdrowia, jeśli liczna przewożonych zwierząt przekracza pięć sztuk.

Warto też na bieżąco sprawdzać, czy nagle – tuż przed naszym wyjazdem – nie zmieniły się przepisy w danym kraju. Od jakiegoś czasu na przykład utrudniony jest przewóz zwierząt do Wielkiej Brytanii. Z kolei w momencie wybuchu wojny w Ukrainie prawo o przekraczaniu granicy przez psy stało się łagodniejsze. Sytuacja zmienia się jednak dość dynamicznie, dlatego ważne jest obserwowanie komunikatów Głównego Inspektoratu Weterynarii i w razie potrzeby poproszenia o radę swojego zaufanego weterynarza.