Zdarza się, że nasz pupil zje coś, co zdecydowanie nie powinno znaleźć się w psim żołądku. Niektóre substancje mogą siać spustoszenie w organizmie i należy jak najszybciej się ich pozbyć. Bardzo przydatna jest wówczas wiedza o tym, jak wywołać wymioty u psa oraz kiedy można to robić. Warto bowiem wiedzieć, że czasem wywołanie wymiotów może obrócić się przeciwko nam i jeszcze bardziej zaszkodzić czworonogowi. W naszym artykule znajdziecie więc przydatne informacje, jak bezpiecznie i skutecznie pomóc psu.
Kiedy wywołać wymioty u psa
Zanim odpowiemy na pytanie, jak wywołać wymioty u psa, musi określić, kiedy jest to w ogóle bezpieczne i sensowne. Czasem bowiem – mimo dobrych chęci – wywołanie wymiotów tylko pogorszy stan zwierzęcia. Jeśli więc nie wiemy, co połknął pies lub nie mamy pewności, czy w danej sytuacji sprowokowanie zwrócenia treści pokarmowej jest uzasadnione, lepiej skontaktujmy się z weterynarzem.
W niektórych przypadkach natomiast szybkie wywołanie wymiotów może uratować psu życie. Chodzi tu o takie sytuacje, jak zjedzenie niejadalnego przedmiotu – np. skarpetki, kawałka zabawki lub woreczka foliowego. Jeśli pozostawimy te przedmioty w przewodzie pokarmowym psa, może dojść do stanu zapalnego, zadławienia, a nawet uduszenia. Mogą one zablokować jelita i wywołać ogromne problemy, a wówczas konieczny jest już zabieg chirurgiczny ratujący życie. Dlatego szybkie wywołanie wymiotów może uratować psa przed cierpieniem i przed poważną operacją.
Również w przypadku niektórych trucizn błyskawiczna reakcja opiekuna i skuteczne wywołanie wymiotów ma sens. Niektóre toksyny bowiem mają dłuższy czas uwalniania, jak np. teobromina z czekolady, trutka na szczury i substancje znajdujące się w winogronach i rodzynkach. Te toksyny stopniowo przez kilka godzin uwalniane są do organizmu, dlatego sprowokowanie wymiotów może znacząco ograniczyć ilość przyjętej trucizny.
Kiedy nie wolno wywoływać wymiotów
Tak, jak czasem umiejętne wywołanie wymiotów może uratować psu życie, tak czasem mogą one doprowadzić do znaczącego pogorszenia stanu. Są bowiem sytuacje, w których wywołanie wymiotów jest absolutnie zabronione.
Nie wolno wywoływać wymiotów u psa, który połknął przedmiot z ostrymi krawędziami, igłami czy haczykami. Mogą one bowiem uszkodzić przewód pokarmowy psa przy cofaniu treści z żołądka i doprowadzić do silnego krwotoku. Przy wymiotach nawet niepozorna igła może utkwić np. w gardle psa i spowodować ogromne problemy.
Kategorycznie zakazane jest również wywoływanie wymiotów u psa w przypadku połknięcia substancji oleistych i drażniących. Zatem jeśli nasz pies zjadł np. kostkę do toalety lub wypił środek czyszczący do kuchni, nie możemy prowokować wymiotów. Przy cofaniu się treści bowiem może dojść do silnego podrażnienia układu pokarmowego. Wszelkie wybielaczy czy inne substancje żrące nie mogą być zwymiotowane.
Jak wywołać wymioty u psa – co wziąć pod uwagę
Kluczowym aspektem do rozważenia przed próbą wywołania wymiotów u psa jest zatem rozszyfrowanie, co pies połknął. Jeśli nie wiemy, co znajduje się w żołądku psa, nie możemy prowokować wymiotów, bo możemy jeszcze bardziej zagrozić zwierzęciu. Następnie musimy ocenić, ile czasu minęło od spożyciu szkodliwej substancji. Czas reakcji ma duże znaczenie. Ogólnie przyjmuje się, że wywołanie wymiotów u psa jest skuteczne w pierwszej godzinie od spożycia. Przy zjedzeniu czekolady przez psa wywołanie wymiotów ma sens nawet do 6 godzin później. Ale ksylitol czy trutka na ślimaki błyskawicznie wnikają do krwiobiegu i nie ma już sensu zmuszanie psa do wymiotów.
Trzeba również umiejętnie ocenić stan psa po zjedzeniu szkodliwej substancji. Jeśli pies czuje się dobrze, możemy spróbować wywołać wymioty. Jednak jeśli zwierzę traci przytomność lub dostaje drgawek, nie wolno wywoływać wymiotów. Pies może bowiem w trakcie się zachłysnąć, a nawet udusić, gdy substancja dostanie się do płuc. Przeciwwskazaniem jest także niewydolność układu krążenia i poważne schorzenia neurologiczne.
Z wywoływaniem wymiotów należy być także bardzo ostrożnym przy psach ras brachycefalicznych, jak buldog francuski i mops. Ich specyficzna budowa utrudnia bezpieczne opróżnienie żołądka, a próby wymiotów mogą skończyć się bardzo źle.
- rodzaj połkniętej substancji lub przedmiotu,
- czas od spożycia toksyny,
- aktualny stan psa,
- ewentualne choroby towarzyszące,
- budowa anatomiczna (u ras brachycefalicznych).
Jak wywołać wymioty u psa – szkodliwe mity
Przez lata na każdym kroku opowiadało się, że najlepszym sposobem na wywołanie wymiotów u psa jest woda utleniona. Roztwór wody utlenionej wstrzykuje się do pyska psa i po chwili pies zaczyna wymiotować. Nie można odebrać wodzie utlenionej skuteczności, jest jedno bardzo duże ale – woda utleniona mocno podrażnia żołądek, jelita i przełyk. Może zatem doprowadzić do silnego stanu zapalnego układu pokarmowego. Coraz więcej weterynarzy zdecydowanie odradza wodę utlenioną na wymioty.
Absolutnie niezalecane jest także wywoływanie wymiotów poprzez podanie soli kuchennej i sody oczyszczonej. Mocno podrażniają układ pokarmowy, doprowadzają do krwistych wymiotów, a do tego same w sobie mogą stać się przyczyną zatrucia organizmu i niewydolności nerek i wątroby.
Innym szkodliwym przeświadczeniem jest to o konieczności włożenia palców lub – o zgrozo – jakiegoś przedmiotu do pyszczka psa na tyle głęboko, żeby sprowokować u niego odruch wymiotny. Nie dość, że ma to bardzo niską skuteczność, to jeszcze może wywołać traumę u psa lub doprowadzić do pogryzienia ręki opiekuna.
Jak wywołać wymioty u psa – bezpieczny sposób
W Polsce obecnie dostępny jest jeden lek, który skutecznie i bezpiecznie wywołuje wymioty. Środek ten nazywa się Clevor i ma postać kropli do oczu. Clevor zawiera ropinirol, który już po ok. 30 minutach wywołuje u psa mdłości prowadzące do wymiotów. Lek ten dostępny jest wyłącznie u weterynarza, dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej się z nim skontaktować. Możemy również wcześniej zakupić u weterynarza lek na wymioty i mieć profilaktycznie w apteczce. Wcześniej jednak weterynarz dokładnie wyjaśni sposób aplikacji i sytuacje, w których można podać ten lek. Nigdy nie wolno podawać psu leków bez konsultacji.
W gabinecie weterynaryjnym lekarz może podać psu także zastrzyk z apomorfiną, która skutecznie wywołuje wymioty. Do opróżnienia żołądka dochodzi już w ciągu kilku minut po iniekcji. Co ważne, kiedy weterynarz uzna, że pies pozbył się już toksyny, może podać potem lek przeciwwymiotny. Oczywiście jeśli stan psa na to pozwala.
Wizyta u weterynarz jest konieczna, ponieważ nawet jeśli pies zwymiotuje szkodliwą substancję, trzeba sprawdzić, czy nie zdążyła ona wywołać już poważnych szkód w organizmie. Lekarz wykona badania krwi, aby sprawdzić funkcjonowanie nerek i wątroby. Warto zrobić także USG, a w przypadku połknięcia przedmiotu – RTG. Dowiemy się wówczas, czy pies zwrócił wszystko i czy nie został przy okazji uszkodzony któryś z fragmentów układu pokarmowego.
Po ciężkim zatruciu pies będzie musiał dostawać wzmacniające kroplówki. W niektórych przypadkach niezbędne jest także podanie odpowiedniej odtrutki. Niech więc nikt nie rezygnuje z wizyty u weterynarza – nawet jeśli pies wygląda już nieco lepiej.
Jak przygotować się do wywołania wymiotów
Jeśli samodzielnie próbujemy wywołać wymioty u psa w domu, dobrze jest odpowiednio się do tego przygotować. Choć w takich sytuacjach czas jest na wagę złota, to niektóre rzeczy można wykonywać automatycznie. Po podaniu psu środka na wymioty mamy kilka minut na zorganizowanie ręcznika papierowego, ściereczki czy koca. Warto położyć je obok psa, aby zwymiotował na podstawiony ręcznik czy koc, a nie na kanapę, którą potem ciężko będzie doczyścić. Jeśli nasz pies ma legowisko z wodoodpornej tkaniny typu kodura, to możemy zostawić go tam w spokoju. Tkaninę tę bowiem bardzo prosto wyczyścić.
Oczywiście czystość jest ważna, ale nie przenośmy psa na siłę w inne miejsce czy nie każmy mu zejść z kanapy na siłę, jeśli nie ma na to ochoty. Jego zdrowie i komfort są w tej chwili najważniejsze.