czkawka u kota

Czkawka u kota – przyczyny i leczenie

Chyba nikt nie lubi momentów, gdy ma czkawkę. Na to nieprzyjemne zjawisko cierpią nie tylko ludzie, ale także nasze domowe pupile. Pisaliśmy już o tym, jak przebiega czkawka u psa i jak sobie z nią radzić. Dziś prezentujemy garść porad o tym, jak wygląda czkawka u kota i jak pomóc mruczkowi w takiej sytuacji.

Jak wygląda czkawka u kota

Na początek warto wyjaśnić, czym jest czkawka u kota. Podobnie jak u ludzi i psów, także u kotów o czkawce mówimy wtedy, gdy dochodzi do częstych, rytmicznych i krótkich skurczów przepony i mięśni oddechowych. Skurcze te wywołują z kolei gwałtowne wdechy z równoczesnym zamykaniem się głośni. Na skutek tego wydawany jest charakterystyczny dźwięk. Tak zwane czkanie słyszymy właśnie, kiedy głośnia zamyka się przy wdechu. Znamienne dla czkawki jest to, że jest ona mimowolna i nie podlega kontroli świadomości. Oznacza to, że człowiek czy zwierzę, cierpiąc na czkawkę, nie może zatrzymać czkania, gdy już się ono pojawi.

Rodzaje czkawki u kota

W większości przypadków kocia czkawka jest krótkotrwała i epizodyczna. Ma ona zazwyczaj gwałtowny przebieg, ale też zanika samoistnie po kilku bądź kilkunastu minutach. Taka czkawka nie stanowi zagrożenia dla zdrowia kota.

Czkawka u kota może mieć również postać przewlekłą i od krótkotrwałej odróżnia ją przede wszystkim długość trwania. Ta czkawka może bowiem męczyć zwierzaka kilkadziesiąt godzin, a nawet kilka dni. Przewlekła czkawka wywołuje duży dyskomfort w życiu zwierzęcia, utrudnia normalne funkcjonowanie i przyjmowanie pokarmów. Może też wywołać groźne konsekwencje zdrowotne.

czkawka u kota przyczyny

To właśnie kocie maluszki najczęściej cierpią na czkawkę. 

Jaka jest przyczyna czkawki u kota?

Na czkawkę cierpią zazwyczaj kocięta i młode koty, u dorosłych i starszych mruczków dolegliwość ta zazwyczaj już nie występuje. Najczęstszą przyczyną kociej czkawki jest łapczywe jedzenie, stąd też właśnie przede wszystkim dotyka maluszki, które nie potrafią jeszcze jeść spokojnie. Przy takim zbyt zachłannym przyjmowaniu jedzenia zwierzak połyka dużo powietrza, które z kolei rozdyma żołądek. Prowadzi to dalej to podrażnienia nerwu przeponowego i do powstawania odruchu czkania.

Również zbyt obfity posiłek może wywołać czkawkę. Winowajcą czkawki u kota może być także gwałtowna zmiana temperatury powietrza oraz jeszcze nie w pełni rozwinięty układ pokarmowy lub nerwowy u najmłodszych kociaków. Zwierzę może też zacząć czkać gdy mocno się wystraszy.

Przewlekła czkawka u kota ma bardziej poważne przyczyny występowania. Powodem mogą być zatem groźne schorzenia metaboliczne i choroby, takie jak cukrzyca czy mocznica. Czkawka może też powstać na skutek dolegliwości podrażniających nerw błędny, przy zapaleniu uszu, chorobach szyi i klatki piersiowej, schorzeniach jamy brzusznej, np. wodobrzusza bądź niedrożności jelit.

Inną przyczyną przewlekłej czkawki u kota, o której rzadko się mówi, jest zatrucie lekami albo toksynami. W takiej sytuacji może bowiem dojść do wzrostu ciśnienia śródczaszkowego. Uporczywe czkanie może być wywołane także przez utknięcie ciała obcego w przełyku lub układzie oddechowym.

czkawka u kota po jedzeniu

Do czkawki zazwyczaj dochodzi na skutek zbyt łapczywego jedzenia. 

Co oznacza częsta czkawka u kota po jedzeniu?

Pojawiająca się co jakiś czas czkawka po jedzeniu nie jest powodem do niepokoju. Najlepiej przyjrzeć się kotu podczas spożywania posiłku i określić, czy zwierzę je łapczywie i połyka pokarm bez gryzienia. Wtedy wystarczy dzielić porcje na mniejsze lub zakupić specjalne miski spowalniające jedzenie. Jeśli kot podczas jedzenie jest spłoszony i zestresowany, warto przenieść miski w cichsze i spokojniejsze miejsce, gdzie nic nie będzie kota niepokoić. Natomiast jeśli żadne sposoby nie pomagają, a zwierzę cierpi na bardzo częste czkawki, należy skonsultować się z weterynarzem.

Co robić kiedy kot ma czkawkę?

Gdy zauważymy, że nasz kot czka, zazwyczaj najlepiej po prostu dać mu chwilę spokoju. Taka czkawka, podobnie jak u człowieka, powinna przejść samoistnie po maksymalnie kilku minutach. Przedłużająca się czkawka przewlekła jest bezwzględnym wskazaniem do wizyty u lekarza weterynarii. Długotrwała czkawka zagraża bowiem życiu kota, zwłaszcza jeśli powstała na skutek zatrucia toksynami lub zakrztuszenia się ciałem obcym. Weterynarz przeprowadzi dokładną diagnostykę i zweryfikuje, czy kot nie cierpi na żadną groźną przewlekłą chorobę.

Pamiętajmy, że trwająca godzinami czkawka u kota jest niebezpieczna oraz mocno utrudnia zwierzakowi funkcjonowanie i naraża go na silny stres. Lepiej więc nie zwlekać i zabrać pupila do specjalisty. Pod żadnym pozorem nie wolno stosować domowych sposobów na czkawkę, takich jak u człowieka. Czyli nie próbujemy kota przestraszyć (zwłaszcza, że może to być pierwotna przyczyna czkawki!), nie podajemy cukru, nie klepiemy po grzbiecie ani nie próbujemy wymusić u kota wstrzymania oddechu. Żaden z tych dziwacznych sposobów nie zadziała, może tylko jeszcze bardziej zaszkodzić zwierzęciu.