U psów dość często mamy do czynienia z problemami dotykającymi uszu. Zapalenie ucha u psa może być bardzo uciążliwe i bolesne, a do tego prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Jak dbać o psie uszy i jak wyleczyć zapalenie uszu, jeśli już dojdzie do zapalenia? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.
Czym jest zapalenie ucha u psa?
Zapalenie ucha to występujący w jednym lub obu uszach stan zapalny o różnym podłożu. Wyróżnić można zapalenie ucha zewnętrznego, środkowego i wewnętrznego. Z racji tego, że problemy z uszami są bolesne i mocno swędzące, bardzo utrudniają psu normalne funkcjonowanie. Dlatego też opiekun psa szybko może zauważyć, że coś psu dolega. A w przypadku zapalenia ucha im szybciej rozpoczniemy stosowne leczenie, tym szybciej pies odczuje ulgę, a proces dochodzenia do siebie będzie krótszy. Należy także pamiętać, że nieleczone zapalenie ucha może doprowadzić do poważnych konsekwencji, w tym utraty słuchu.
Jakie są przyczyny zapalenia ucha?
Przyczyn zapalenia ucha może być wiele. Jedną z najczęstszych przyczyn jest z pewnością wilgoć w uchu. Takie wilgotne środowisko w uchu staje się bowiem doskonałym siedliskiem dla bakterii i drożdżaków. Dzieje się tak na skutek przemoczenia na spacerze lub kąpieli – w jeziorze lub u groomera. Nawet latem, gdy temperatury są wysokie, psie ucho może potrzebować dużo czasu na porządne wyschnięcie. Czas ten może wystarczyć do tego, aby w uchu rozwinął się stan zapalny. Częste kąpiele pielęgnacyjne – zarówno w domu, jak i u psiego fryzjera – również mogą doprowadzić do zapalenia ucha. Gdy do zmoczonego ucha dojdzie jeszcze niska temperatura, zapalenie gotowe.
Kąpiele są szczególnie niebezpieczne dla psów o obwisłych i długich uszach. Utrzymanie takich uszu w dobrej kondycji na co dzień jest już kłopotliwe, a co dopiero po takich harcach w wodzie lub zmoknięciu na deszczu. W takich sytuacjach w lepszej sytuacji są psy o stojących uszach (np. owczarki niemieckie i husky), znacznie gorzej zaś mają bassety i cocker spaniele.
Predyspozycje genetyczne i specyficzna budowa uszu dają o sobie znać nie tylko podczas kąpieli i spacerów w deszczu czy śniegu. Ze względu na gorszą wentylację uszu wywołaną budową, trudnej zachować czystość w takich uszach. U psów z obwisłymi uszami bowiem małżowina uszna niemal całkowicie zamyka światło przewodu słuchowego i blokuje skuteczne odparowywanie wody. Liczne fałdy u rasy shar pei także utrudniają naturalną pielęgnację. Jeśli u takich psów opiekun nie zadba o regularne czyszczenie, to zapalenie ucha będzie nawracającym problemem.
Za zapalenie ucha u psa odpowiadać mogą także pasożyty lub ciała obce w uchu, takie jak źdźbła trawy i niebezpieczne kłosy. Do stanów zapalnych uszu przyczyniają się także alergie, choroby skóry oraz niedoczynność tarczycy. Kłopoty z uszami mogą wystąpić również na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji, użyciu niewłaściwych środków do kąpieli, zbyt częstych kąpieli lub braku czyszczenia uszu.
Podsumujmy więc, jakie mogą być przyczyny zapalenia ucha:
- infekcje bakterii i drożdżaków,
- wilgotne uszy,
- brak czyszczenia uszu,
- niewłaściwa pielęgnacja,
- specyficzna budowa uszu u niektórych ras (shar pei, basset, cavalier king charles spaniel, cocker spaniel),
- pasożyty (np. świerzbowiec, nużeniec),
- choroby skóry,
- alergia,
- niedoczynność tarczycy,
- obecność ciała obcego w uchu (np. kłosy lub źdźbła trawy).
Objawy zapalenia ucha u psa
Gdy u psa rozwinie się stan zapalny ucha, dość szybko zauważymy, że coś jest nie tak. Pies zaczyna się drapać, trzepać uszami, może mieć przechyloną głowę. Nierzadko zdarza się, że pies nagle nie pozwala na dotyk w okolicy uszu, może nawet ugryźć. Wszystko dlatego, że zapalenie ucha jest bardzo bolesne. W środku uszy stają się mocno zaczerwienione, może pojawić się także ropna wydzielina z ucha. Od uporczywego drapania na powierzchni uszu tworzą się ranki i strupy. Same uszy zaś mogą być obrzęknięte i opuchnięte.
Zapalenie ucha może powodować również ogólny spadek nastroju psa, brak chęci do zabaw i spacerów, rozdrażnienie, a nawet problemy z poruszaniem się. Pamiętajmy bowiem, że za utrzymanie równowagi i koordynację w dużej mierze odpowiada znajdujący się w uchu wewnętrznym błędnik.
Jak rozpoznać zapalenie ucha u psa:
- zaczerwienione i obrzęknięte uszy,
- świąd i drapanie uszu,
- potrząsanie głową,
- apatia, pogorszenie nastroju,
- nagła agresja lub niepozwalanie na dotyk w okolicy uszu,
- rany, strupy w uszach,
- wydzielina z uszu,
- problemy z koordynacją i utrzymaniem równowagi,
- przełysienia na uszach,
- spadek aktywności u psa,
- pogorszenie słuchu.
Domowe sposoby na zapalenie ucha nie wystarczą – konieczna jest wizyta u weterynarza.
Rozpoznanie i leczenie zapalenia uszu u psa
Szybka diagnoza i podjęcie leczenia są kluczowe przy stanie zapalnym uszu. Nie dość bowiem, że pies bardzo cierpi, to jeszcze może dojść do poważnych powikłań, jak utrata słuchu, zwapnienie chrząstki małżowiny usznej, oczopląs czy przerwanie błony bębenkowej.
Lekarz weterynarii bez większego problem rozpozna, że mamy do czynienia z zapaleniem ucha. Objawy są charakterystyczne i bardzo specyficzne. Trudności mogą dotyczyć określenia źródła zapalenia, a od tego zależy, jakie leczenie zostanie podjęte. Bez względu na podłoże choroby podaje się psu leki przeciwbólowe, które przyniosą natychmiastową ulgę psu.
Aby ocenić, z jaką genezą zapalenia się mierzymy, weterynarz pobiera wymaz z ucha i zeskrobinę. Jeśli widoczne będą tam pasożyty, to konieczne będzie wdrożenie leków przeciwpasożytniczych. Natomiast przy infekcjach bakteryjnych lub grzybiczych niezbędne będą antybiotyki.
Zdarza się także, że problemy z uszami są wynikiem choroby endokrynologicznej (niedoczynność tarczycy). Dlatego ważne jest także, żeby wykonać badania krwi, w tym profil tarczycowy. Podawanie leków na tarczycę powinno rozwiązać problem z nawracającym zapaleniem uszu. Więcej zachodu potrzeba, gdy za infekcje uszu odpowiedzialna jest alergia. Może być ona środowiskowa lub pokarmowa. Wyeliminowanie czynnika alergizującego z jedzenia to długi proces i wymaga dużej dyscypliny od opiekuna. Natomiast na alergię środowiskową (np. pyłki, trawy) na ogół podaje się leki na alergię.
Jak uchronić psa przed zapaleniem uszu
Z racji tego, że zapalenie ucha wywołuje duży dyskomfort i ból u psa, a leczenie może trwać tygodniami, znacznie lepiej i prościej zapobiegać chorobie. Należy regularnie sprawdzać stan uszu i w razie potrzeby czyścić je specjalnym środkiem do psich uszu. Warto również przy każdej wizycie u weterynarza poprosić o weryfikację kondycji uszu. O pielęgnację uszu zadbać szczególnie powinni właściciele psów o długich, oklapniętych i zwisających uszach. Więcej troski wymagają także uszy psów z licznymi fałdami w tej okolicy.
Trzeba również unikać przeciągów i przewiania. Nie należy więc ustawiać wiatraka naprzeciwko psa, jego legowisko nie może leżeć pod klimatyzacją. W samochodzie zaś nie pies nie powinien podróżować z głową wystawioną przez okno. Nie dość, że jest to niebezpieczne, jeśli dojdzie do gwałtownego hamowania, to jeszcze może doprowadzić do choroby uszu. Po kąpieli w jeziorze powinniśmy dobrze wysuszyć psa i zwrócić szczególną uwagę na uszy. Podczas spacerów w deszczu pupilowi można założyć nieprzemakalne ubranko z kapturem dla psa. Uchroni ono wrażliwe uszy zwierzaka przed przemoczeniem i wychłodzeniem.