łupież u psa

Łupież u psa – przyczyny i leczenie

U naszych czworonożnych pupili na skórze można czasem dostrzec białe łuski lub biały nalot. Psy również mogą mieć łupież i problemy skórne, dlatego warto wiedzieć, jakie są tego przyczyny, a przede wszystkim jak leczyć łupież u psa. Zapraszamy do naszego wpisu.

Czy psy mogą mieć łupież?

Jak najbardziej pies może mieć łupież i nie jest to rzadkie zjawisko. Łupież u psa to martwe i zrogowaciałe komórki naskórka, które pojawiają się na powierzchni skóry. Najczęściej występuje pod postacią białych płatków lub łusek. Mogą one być pojedyncze albo skupione w większych grupach i tworzące połacie łupieżu. Dużo bardziej łupież widać u psów czarnych i u tych z krótką sierścią. Białe pozostałości po łupieżu mogą znajdować się też na kanapie, dywanie czy legowisku psa. Ślady łupieżu można zauważyć też na naszych dłoniach po kontakcie z psem – zwłaszcza po intensywnej zabawie i głaskaniu.

Obecność łupieżu na skórze psa oznacza, że jego skóra łuszczy się w nadmiarze, co wynika z zaburzonego cyklu podziału komórek naskórka. Cykl ten jest wówczas znacznie krótszy niż normalnie, komórki naskórka szybciej obumierają i powstają nowe. Rodzajów łupieżu u psa jest sporo, podobnie jak przyczyn tej dolegliwości. Przyjrzymy się im pokrótce.

Rodzaje łupieżu u psa

Najczęściej stosuje się podział na łupież suchy i tłusty. W przypadku łupieżu suchego, zwanego też zwyczajnym, płatki martwego i zrogowaciałego naskórka są białe, suche i sypkie. Zazwyczaj z suchym łupieżem w parze idzie także świąd. Natomiast łupież tłusty charakteryzuje się znacznie większymi i tłustymi płatkami naskórka. Mogą one mieć żółty kolor, a do tego często zlepiają się ze sobą i tworzą nieprzyjemne strupy.

Łupież u psa można również podzielić ze względu na lokalizację. Może występować zatem łupież miejscowy – ulokowany tylko w jednym miejscu lub łupież uogólniony, czyli pojawiający się na całym ciele psa.

Łupież u psa – przyczyny

Chociaż łupież jest częstym zjawiskiem, to nigdy nie pojawia się bez powodu – zawsze istnieje jakaś jego przyczyna. Im szybciej znajdziemy powód łupieżu i odpowiednio zareagujemy, tym łatwiej przyjdzie nam pozbycie się łupieżu. Przyczyn łupieżu u psa jest mnóstwo:

  • ogólne osłabienie organizmu,
  • choroby autoimmunologiczne (pęcherzyca liściasta),
  • choroby endokrynologiczne (niedoczynność tarczycy, choroba Cushinga),
  • pasożyty zewnętrzne lub wewnętrzne (świerzbowiec, pchły, nużeniec, roztocza),
  • alergia,
  • grzybica,
  • zła pielęgnacja skóry i sierści,
  • zapalenie skóry (na tle alergicznym lub bakteryjnym),
  • zapalenie gruczołów łojowych,
  • niedobory miedzi,
  • nieodpowiednio zbilansowana dieta,
  • silny stres,
  • syndrom wątrobowo-skóry,
  • ichtioza psów (rybia łuska) – u golden retrieverów i labradorów,
  • mechaniczne urazy skóry – np. na skutek obtarcia,
  • zbyt wysoka temperatura w miejscu bytowania psa (klimatyzacja),
  • suche i ciepłe powietrze z grzejników w domu,
  • duże nasłonecznienie np. legowiska psa leżące na słońcu pod oknem (wysusza skórę),
  • nagłe zmiany temperatury – częste wchodzenie z nagrzanego miejsca do zimnego i odwrotnie,
  • odwodnienie organizmu.

Jak widać więc za łupież u psa odpowiedzialne mogą być różne czynniki. Na wiele z nich wpływ ma opiekun psa. To bowiem jego rolą jest zapewnienie psu zdrowej i zbilansowanej diety, w której nie zabraknie potrzebnych składników (w tym miedzi i kwasów omega). Równie ważna jest pielęgnacja sierści. Futro psa należy regularnie wyczesywać, aby pozbyć się martwego włosia i naskórka. Zalegający stary podszerstek może doprowadzić do pojawienia się stanów zapalnych skóry. Problemem mogą być też za częste kąpiele lub ich brak, gdy pies tego potrzebuje. Istotny jest także dobór szamponu – nieodpowiedni szampon błyskawicznie może wywołać łupież u psa i inne problemy skórne.

Ważne są także warunki, jakie zapewniamy psu w domu. W pomieszczeniu, gdzie najczęściej przebywa pies, nie powinno być ani za ciepło, ani za zimno. Niewskazane są mocno grzejące kaloryfery, które dodatkowo przesuszają powietrze. Groźna jest również podkręcona klimatyzacja i wylegiwanie się psa na słońcu. Wiele psów wprawdzie lubi wygrzewać się godzinami na słońcu, ale dla ich dobra nie powinniśmy na to pozwalać.

Na łupież u psa duży wpływ ma także stres. W niepokojącej psa sytuacji łupież może pojawić się nagle. To częste zjawisko zwłaszcza w gabinetach weterynaryjnych, kiedy to pies w poczekalni nagle ma na sierści mnóstwo białych płatków. Jest to normalna reakcja organizmu na stres. Organizm przygotowuje się bowiem do stawienia czoła stresującej sytuacji i zmniejsza ukrwienie w mniej ważnych na ten momentach organach – w tym w skórze. To doprowadza zaś do pojawienia się łupieżu.

Jak leczyć łupież u psa

Leczenie łupieżu u psa zależy od przyczyny. Jeśli za łupież odpowiedzialne są pasożyty, należy wdrożyć odpowiednie leki przeciw pasożytom. Czasem potrzebne są także lecznicze kąpiele w specjalnym szamponie na pasożyty. Jeśli z badań krwi wychodzi nam niedoczynność tarczycy lub Cushing, weterynarz wdroży leki, które pies będzie musiał na stałe przyjmować. Przy alergiach skórnych i pokarmowych kluczowe jest znalezienie czynnika uczulającego – może to być składnik jedzenia, a może element obroży (nikiel), pyłki, trawa lub inny czynnik środowiskowy. Alergie są czasochłonne do opanowania, ale jak najbardziej możliwe.

Jeśli łupież u psa pojawia się na skutek wysokiej temperatury czy suchego powietrza w mieszkaniu, wystarczy zmienić warunki panujące w domu. Nikt nie każe opiekunom siedzieć w zimnie i przestać ogrzewać, ale może można lekko przykręcić ogrzewanie. Można też przenieść legowisko psa w bardziej chłodne miejsce, jak najdalej od grzejnika, klimatyzacji bądź kominka. Dobrze też zawiesić zaciemniające zasłony, które nie będą wpuszczać tyle słońca do pokoju. Odpowiedni materiał na zasłony uchroni więc psa przed przegrzaniem i wysuszeniem skóry od słońca.

Trzeba także przyjrzeć się diecie psa. Musi być ona odpowiednio zbilansowana i zawierać wszystkie potrzebne składniki. Dla zdrowia skóry ważne są szczególnie niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) – omega-3 i omega-6 oraz cynk, miedź i witaminy z grupy B.

Należy także pamiętać o pielęgnacji skóry i sierści psa. Trzeba więc systematycznie wyczesywać psa – zwłaszcza w okresie linienia. Niektóre rasy wymagają strzyżenia. Nie wolno za często kąpać psa, ponieważ osłabia się naturalną barierę ochronną skóry i przesusza naskórek. Oczywiście jeśli zachodzi taka konieczność, to psa jak najbardziej trzeba wykąpać – byle w odpowiednio dobranych kosmetykach dla psów. Szampon dla psa musi być starannie dobrany, absolutnie nie wolno używać ludzkich kosmetyków.

Jeśli łupież u psa pojawia się w sytuacji stresowej, wystarczy spróbować uspokoić psa i przeczekać sytuację. Warto pracować też nad pewnością siebie psa i przyzwyczajaniem go do radzenia sobie chociażby u weterynarza. Może z czasem pies będzie się wówczas mniej stresował.