hot spot u psa

Hot spot u psa – przyczyny, objawy, leczenie

Zwierzęta – tak jak i ludzie – mogą cierpieć na różne choroby skóry. Dolegliwością, która mocno daje w kość pupilowi jest hot spot u psa. To zapalenie skóry może rozwinąć się błyskawicznie i bardzo uprzykrzyć życie czworonogowi. Dlatego warto wiedzieć, jakie są przyczyny powstawania hot spotów i jak je leczyć.

Co to jest hot spot u psa?

Hot spot, czyli w dosłownym tłumaczeniu z angielskiego „gorąca plama”, to ostre i na ogół sączące się zapalenie skóry. Występuje głównie w sezonie wiosenno-letnim, za to praktycznie nie spotyka się go jesienią i zimą. Hot spot u psa pojawia się nagle i jego rozwój jest błyskawiczny. Dosłownie w kilka godzin może dojść do postaci rozległej i ropiejącej rany. Stan zapalny skóry w miejscu hot spotu wywołuje silny świąd, co z kolei doprowadza do nadmiernego wylizywania skóry przez psa i wtórnych samouszkodzeń.

hot spot u psa objawy

Hot spot rozwija się błyskawicznie i łatwo go zauważyć. 

Jak rozpoznać hot spot u psa?

Szybkie zauważenie zmiany skórnej u psa pomoże skrócić jego dyskomfort i zapobiec rozprzestrzenianiu się rany. Jednak hot spot jest na tyle podstępny, że może rozwinąć się do rozległej rany w bardzo krótkim czasie. Warto więc regularnie przeglądać skórę pupila, by dostrzec nawet najmniejsze nieprawidłowości. Hot spoty najczęściej tworzą się na łapach, policzkach, zewnętrznych stronach ud oraz w okolicy nasady ogona. W tych miejscach zatem trzeba zwrócić szczególną uwagę na kondycję skóry i sierści. Pamiętajmy jednak, że hot spot może wytworzyć się tak naprawdę wszędzie.

Hot spot u psa początkowo przypomina niewielki rumień o owalnym kształcie. Najpierw skóra jest mocno zaczerwieniona, dopiero potem może przybrać bardziej ropny wygląd. Stan zapalny może mieć średnicę 3 cm, a może także urosnąć nawet do plamy o 15 cm średnicy. Tworzący się hot spot u psa wywołuje silny świąd, więc zwierzę próbuje sobie ulżyć mocno wylizując i wydrapując dane miejsce. Pies może także próbować ocierać się o przedmioty lub o opiekuna. To powinien być pierwszy impuls do zwrócenia uwagi na psią skórę.

W miejscu, w którym tworzy się hot spot, dochodzi także do znaczącego pogorszenia się stanu sierści. Hot spot u psa uszkadza bowiem mieszki włosowe i sierść zaczyna wypadać samoistnie. Dodatkowo uporczywe wylizywanie tego miejsca również przyspiesza pozbycie się sierści. Jeśli więc zauważymy łysy placek na ciele psa lub dziwne ułożenie sierści, koniecznie obejrzyjmy to miejsce dokładnie.

Już po kilku godzinach hot spot coraz bardziej się zaognia i może pojawić się wysięk. Na początku wydzielina jest przezroczysta, po czasie zaś przybiera charakter ropny, co świadczy o obecności bakterii. Gdy w hot spocie zagościły już bakterie, to mogą one przyczynić się do nieprzyjemnego zapachu z rany oraz dalszego jej infekowania. Im bardziej hot spot dokucza psu, tym bardziej zwierzę się drapie i wylizuje, co w konsekwencji pogarsza stan skóry. Tworzy się zatem błędne koło, które przerwać może tylko interwencja weterynarza.

jak rozpoznać hot spot

Uporczywe drapanie się psa w jednym miejscu powinno wzbudzić czujność opiekuna. 

Zapalenie skóry u psa typu hot spot – objawy

Hot spot u psa daje bardzo charakterystyczne objawy i łatwo rozpoznać tę zmianę skórną. Tym bardziej, że rozwija się ona bardzo szybko i ma intensywny przebieg. Do najbardziej widocznych symptomów świadczących o tym, że mamy do czynienia z hot spotem należą:

  • zaczerwienienie skóry i obrzęk,
  • wypadanie sierści w zmienionym miejscu,
  • wilgotna zmiana skórna,
  • często z ropną wydzieliną,
  • strupy,
  • nieprzyjemny zapach z rany,
  • nadmierne interesowanie się danym miejscem przez psa, wylizywanie i drapanie.

Przyczyny tworzenia się hot spotów

Choroba skóry hot spot pojawia się głównie wiosną i latem, kiedy temperatura wzrasta, a psy często korzystają z kąpieli w jeziorze czy strumyku. Ciepło i wilgoć to z kolei najlepsi sprzymierzeńcy hot spotów, zwłaszcza u psów z gęstą sierścią. Sierść dość długo schnie, a beztlenowe warunki, brak przewiewu i wysoka wilgotność to idealne warunki dla rozwoju bakterii. Często mówi się, że hot spot u psa to efekt właśnie takiego zaparzenia się skóry po wodnej przygodzie.

Ale przyczyn hot spotów jest znacznie więcej i nie istnieje jeden czynnik odpowiedzialny za tę chorobę. Tak naprawdę hot spot u psa może wywołać wszystko to, co prowadzi do podrażnienia skóry. Wystarczy zadrapanie, by pies zaczął wylizywać skórę, prowadząc do zapalenia skóry. Za hot spot może być też odpowiedzialny pozornie niegroźny rzep czy źdźbło trawy zaplątane w sierść. Pies bowiem będzie próbował uporczywie się tego pozbyć, co może skończyć się właśnie podrażnieniem skóry.

Hot spot u psa może również powstać w wyniku ugryzienia kleszcza lub pcheł. Skórne pasożyty, które wywołują u psa świąd, także mogą przyczynić się do zapalenia skóry, a w konsekwencji hot spotu. Szczególnie narażone na problemy skórne są psi alergicy. Sezon letni obfituje bowiem w pylące rośliny i przeróżne owady, które mogą przyczynić się do reakcji alergicznej na skórze. Należy pamiętać, że komary uprzykrzają życie nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Swędzące ukąszenie po komarze zaś to prosta droga do powstania hot spotu.

Do hot spotu przyczynić się mogą także problemy behawioralne psa. Zdarza się bowiem, że pies próbuje rozładować stres wylizując jedno miejsce. Takie zaburzenia obsesyjno-kompulsywne należy przepracować z dobrym weterynarzem i behawiorystą jednocześnie.

hot spot przyczyny

Jakie psy są szczególnie narażone na hot spoty?

Warto też podkreślić, że istnieją psy, które są mocniej narażone na choroby skóry i częściej mogą zmagać się z hot spotem. Alergikami często są buldogi francuskie, buldogi angielskie i mopsy. Skłonności do problemów skórnych wykazują również psy o białym umaszczeniu. Ze względu na to, że hot spot u psa często tworzy się po kąpieli w wodzie, ryzyko wzrasta u psów, które nie odpuszczą wskoczenia do wody na niemal każdym spacerze. A gdy do tej miłości do wody dodamy gęstą sierść, mamy wręcz gotowy przepis na hot spot. Właśnie ze względu na te dwa czynniki zapalenie skóry typu hot spot dość często występuje u golden retrieverów.

zapalenie skóry przyczyny

Chwila przyjemności w wodzie może doprowadzić do powstania hot spotów. 

Hot spot u psa – leczenie

Jak tylko zauważymy, że ze skórą naszego pupila dzieje się coś niedobrego, musimy jak najszybciej udać się do weterynarza. Co prawda hot spot nie jest zaraźliwy i pies nie przeniesie infekcji na innego psa czy człowieka, ale rana może się szybko rozprzestrzeniać na ciele. No i przede wszystkim takie zapalenie skóry bardzo mocno przeszkadza psu, swędzi go to i boli jednocześnie, zatem nie wolno narażać psa na taki dyskomfort. Trzeba też wiedzieć, że hot spot u psa nie przechodzi samoistnie, zwłaszcza gdy dostaną się tam bakterie.

Aby wyleczyć hot spot u psa najpierw należy wyeliminować uporczywy świąd i namnażające się bakterie. W tym celu zazwyczaj wprowadza się antybiotyki i leki sterydowe. Często też zaleca się przemywanie rany środkami odkażającymi o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym. O ile jeszcze pies nie wygryzł całej sierści z hot spotu, to warto wygolić sierść w tym miejscu, by umożliwić lepsze wysychanie rany. Czasem konieczne staje się założenie psu kołnierza, by uniemożliwić mu wylizywanie rany. Nie poleca się natomiast opatrywania rany, ponieważ utrudnia to leczenie.

Leczenie hot spotu u psa przebiega przez około tydzień. Pod warunkiem jednak, że szybko zareagujemy na zapalenie skóry i będziemy skrupulatnie przestrzegać zaleceń lekarza. W okresie leczenia pies nie powinien moczyć rany, zatem wszelkie kąpiele odpadają.

hot spot u psa leczenie

Przycięcie skóry wokół rany jest konieczne do wyleczenia. 

Zapalenie skóry u psa domowe sposoby

Niestety, na zapalenie skóry typu hot spot nie ma domowych sposobów. Jedynie konsekwencja w przestrzeganiu zaleceń weterynarza może wyleczyć skórę. Poza podawaniem leków rolą opiekuna jest przede wszystkim pilnowanie, by pies nie lizał i nie drapał chorego miejsca skóry. Jeśli nasz pies uwielbia wskakiwać do każdego strumyka czy kałuży, to wybierzmy trasę, na której nie napotkamy żadnych zbiorników wodnych. Nie puszczajmy też wtedy psa ze smyczy, ponieważ ponowne zamoczenie rany może znacząco opóźnić proces leczenia. Dokładnie sprawdzajmy też całe ciało psa, czy nie powstał kolejny hot spot.

Jak zapobiegać chorobom skóry u psa?

Jeśli już u naszego psa pojawił się hot spot, warto spróbować znaleźć jego przyczynę. Czy winna była kąpiel w jeziorze, czy może nasz pies jest alergikiem. Tym bardziej, że hot spoty mają tendencję do nawracania. Znając przyczynę dużo łatwiej będzie zapobiec ponownemu pojawieniu się zmiany skórnej.

W ramach profilaktyki zapalenia skóry typu hot spot u psa zaleca się:

  • regularną pielęgnację i wyczesywanie sierści,
  • dokładne osuszanie sierści po kąpieli,
  • dobranie odpowiedniej diety,
  • w miarę możliwości ograniczenie kontaktu psa z alergenami (np. niechodzenie po świeżo skoszonej trawie),
  • stosowanie odpowiedniej ochrony przed pasożytami.

hot spot objawy