ranking weterynarzy zielona góra

Ranking weterynarzy Zielona Góra

Posiadanie zwierzęcia to nie tylko mnóstwo przyjemności, ale także sporo obowiązków. Domowe zwierzęta to przecież całkowicie zależne od opiekunów istoty i wymagają troskliwej opieki. Do podstawowych obowiązków właściciela psa, kota czy gryzonia należy leczenie chorób oraz odpowiednia profilaktyka. Istotną kwestią jest zatem wybór weterynarza. Z racji tego, że weterynarzy – zwłaszcza w miastach – jest naprawdę sporo, postanowiliśmy przygotować poradnik, jak wybrać weterynarza i czym się kierować przy podejmowaniu decyzji. Mamy nadzieję, że nasz ranking weterynarzy Zielona Góra będzie dużym ułatwieniem dla właścicieli zwierzaków.

Jak wybrać dobrego weterynarza

Dość często zdarza się, że – zwłaszcza w internecie – ludzie pytają, gdzie tanio wykastrują psa lub jaki weterynarz przyjmuje w niedzielę. Szukają lekarza weterynarii dopiero w momencie, gdy wydarzy się coś złego bądź też potrzebny jest zabieg jak kastracja. I oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, jednak zdecydowanie lepszym pomysłem jest wybór weterynarza jeszcze zanim przygarniemy pod swój dach psa lub kota. Daje to niezbędny komfort i poczucie bezpieczeństwa, a jednocześnie nie stawia nas pod ścianą w momencie pilnej wizyty. Poszukiwanie weterynarza w stresie i pośpiechu może niekoniecznie skończyć się dobrze.

Jeśli jednak nie wybraliśmy lekarza wcześniej, to nic straconego. Zawsze możemy też zmienić weterynarza, jeśli nie do końca jesteśmy zadowoleni z obecnego lub chcemy po prostu zasięgnąć drugiej opinii. Pamiętajmy, że w kwestii zdrowia i życia istot całkowicie od nas zależnych nie ma miejsca na sentymenty. Nie zostawajmy przy weterynarzu tylko ze względu na wiele lat współpracy czy sympatię. To kompetencje lekarza i podejście do zwierząt są najważniejsze.

Aby ułatwić znalezienie dobrego lekarza weterynarii, przygotowaliśmy ranking weterynarzy Zielona Góra. Ale zanim przejdziemy do rankingu, przedstawimy kryteria, jakimi powinniśmy się kierować przy wyborze gabinetu weterynaryjnego.

Jak wygląda gabinet weterynaryjny?

Już samo pierwsze wrażenie może nam dużo powiedzieć o weterynarzu. Gabinet wcale nie musi być duży i przestronny, są przecież świetne małe gabinety. Za to w nawet najmniejszym gabinecie musi być czysto i schludnie. Wiadomo, że nie da się wysprzątać gruntownie gabinetu po każdym pacjencie i nie powinna nas zrażać leżąca gdzieś w kącie skryta sierść czy błotne odciski łapek. Pracownicy starają się na bieżąco sprzątać, ale nie da się chociażby myć podłogi po każdej wizycie.

Natomiast naszą uwagę powinien zwrócić bałagan wśród leków i dokumentów, widoczny kurz czy zastygnięte plamy na stole weterynaryjnym. Nie mówiąc już o tym, że jeśli cała podłoga wręcz lepi się od brudu, to jedynym słusznym rozwiązaniem jest jak najszybsze opuszczenie tego miejsca.

Nawet najmniejszy gabinet powinien również posiadać miejsce, w którym opiekun może poczekać ze swoim pupilem. Zdecydowanie dobrą praktyką jest także umawianie wizyt na konkretne godziny. Dzięki temu unikamy niepotrzebnego stresu długiego oczekiwania i to w dodatku przy innych, równie zestresowanych zwierzakach.

W gabinecie weterynaryjnym warto również zwrócić uwagę na to, jakim sprzętem dysponuje lekarz. W dzisiejszych czasach aparatura do badania krwi i USG to konieczność. Większe kliniki posiadają także sprzęt do zdjęć rentgenowskich czy wyspecjalizowaną aparaturę do konkretnych badań – jak np. badań wzroku. Obowiązkowo w każdym gabinecie powinna znaleźć się waga i stół weterynaryjny. Zatem nasz ranking weterynarzy Zielona Góra uwzględnia sprzęt będący na wyposażeniu kliniki.

gabinet weterynaryjny zielona góra

Ranking weterynarzy Zielona Góra w dużej mierze opiera się na tym, jaki sprzęt posiada gabinet. W dzisiejszych czasach USG to absolutne minimum. 

Dobry weterynarz, czyli jaki?

Gabinet to jedno, ale nawet najlepiej wyposażona klinika nic nie wskóra bez dobrego lekarza weterynarii. A cech wyróżniających weterynarza z powołania jest wiele. Przede wszystkim dobry weterynarz nie spoczywa na laurach, tylko stale pogłębia swoją wiedzę. Na przestrzeni lat zmieniają się nie tylko sposoby leczenia, ale także wprowadza się nowe leki. Pojawiają się niestety także niespotykane dotąd choroby, z którym weterynarz musi nauczyć się walczyć.

Dobry weterynarz jest dociekliwy, dopytuje opiekuna o wiele rzeczy i drąży do momentu aż odnajdzie przyczynę dolegliwości. Ważne bowiem, by wyleczyć przyczynę choroby, a nie pozbyć się objawów. A do tego potrzebne są czasem liczne badania i godziny spędzone nad analizowaniem wyników i porównywaniem różnych przypadków. Podczas wizyty lekarz powinien tłumaczyć opiekunowi, po co wykonuje konkretne badanie i na bieżąco wyjaśniać, co widzi np. na obrazie USG.

Choć u weterynarza najważniejsza jest wiedza medyczna, to jednak dobrze, by posiadał on przynajmniej podstawowe rozeznanie z dziedziny behawioru zwierząt. Musi przede wszystkim rozumieć główne sygnały wysyłane przez psa. Umiejętność odczytywania psich komunikatów nie tylko ułatwia pracę, ale przede wszystkim pozwala psu poczuć się lepiej w gabinecie. Poza sytuacjami nagłymi i ratującymi życie, weterynarz nie powinien robić niczego na siłę. Oczywiście trudno oczekiwać, że pies czy kot będzie doskonale współpracował z lekarzem, jednak nie powinno się siłowo traktować zwierzęcia. Może to przynieść więcej szkody niż pożytku, z nabytą traumą włącznie.

dobry weterynarz w zielonej górze

Trzeba pamiętać, że ranking weterynarzy Zielona Góra bierze pod uwagę także podejście lekarza do psa czy kota. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze weterynarza

Z racji tego, że gabinety weterynaryjne pojawiają się jak grzyby po deszczu, wybór lekarza dla swojego zwierzaka wcale nie jest łatwy. Czasem o wyborze decydują niuanse, takie jak np. odległość gabinetu od miejsca zamieszkania. Jeśli pies boi się jazdy samochodem, dobrze poszukać weterynarza w okolicy. Zwróćmy też uwagę na to, jak lekarz weterynarii wypowiada się o innych weterynarzach, czy dobrze żyje z koleżankami i kolegami po fachu i czy jest w stanie polecić specjalistę od danej choroby.

Dla wielu opiekunów zwierząt kluczowe jest także nastawienie weterynarza i poziom empatii. Nie powinniśmy oczekiwać, że każdorazowo weterynarz będzie uśmiechnięty od ucha do ucha, bo jak każdy z nas może mieć swoje problemy. Poza tym każdy jest inny i nie możemy wymagać, by weterynarz był wylewny w rozmowie lub przeciwnie – mówił jak najmniej. Jeśli nie odpowiada nam zawodowa osobowość weterynarza, zawsze możemy poszukać takiego, przy którym zarówno my, jak i nasze zwierzaki będą czuły się komfortowo.

Na pewno jednak żaden weterynarz nie powinien bagatelizować obaw opiekuna. Nawet jeśli strach jest nieuzasadniony, należy spokojnie wytłumaczyć, a nie zbywać czy wręcz wyśmiewać. Lepiej przyjść w panice niepotrzebnie na wizytę, niż zlekceważyć problem i zaniechać leczenia. Weterynarz musi również zmierzyć się z tą najgorszą częścią pracy, kiedy nie jest w stanie pomóc już zwierzęciu. Empatia i zrozumienie dla cierpiącego opiekuna podczas ostatniego pożegnania ze swoim przyjacielem jest bardzo ważna. Natomiast my jako właściciele psów czy kotów pamiętajmy, że eutanazja wpływa także na lekarza.

Wystrzegajmy się też lekarzy weterynarii, którzy używają sformułowań, takich jak: „pies jest już za stary na operację”, „nie ma sensu już go leczyć”, „on tak ma”. Rzeczywiście są przypadki, kiedy ryzyko operacji jest już zbyt duże i operacja nie jest rozsądnym pomysłem, jednak wciąż niestety zdarzają się weterynarze, którzy wmawiają właścicielom, że starych psów już się nie operuje. Jest to kompletna bzdura, tym bardziej, że wiele nowotworów pojawia się dopiero właśnie u starszych zwierzaków. Zaniechanie ich leczenia jest karygodne. Wystarczy bowiem zrobić szczegółowe badania krwi i echo serca, by stwierdzić, czy pacjent kwalifikuje się do operacji, czy nie. Zawsze istnieje ryzyko, że coś pójdzie nie tak, jednak jest też duża szansa, że nasz pupil po operacji będzie żył jeszcze kilka lat. Każdy weterynarz ma obowiązek poinformować opiekuna o alternatywach, a nie decydować za niego lub wmawiać mu jedyną słuszną drogę.

ranking weterynarzy zielona góra

Ranking weterynarzy Zielona Góra uwzględnia stopień zaangażowania lekarza. 

Ile kosztuje dobry weterynarz?

Ostatnim kryterium, choć dla wielu jednym z najważniejszych, jest cena usług weterynaryjnych. Trzeba sobie uczciwie powiedzieć od razu, że wizyty u weterynarz nie należą do tanich. Z pewnością też cena nie powinna decydować o wyborze weterynarza. Oczywiście warto porównać ceny z kilku klinik w jednym mieście, ale na ogół są one do siebie mocno zbliżone. Ostrzegawcza lampka powinna nam się zapalić raczej w sytuacji, gdy jeden gabinet będzie dużo tańszy od pozostałych. Ceny za usługi bowiem w dużej mierze wynikają z kosztów sprzętu (w tym środków do sterylizacji i dezynfekcji) i leków. Pamiętajmy też, że kiedy chodzi o zdrowie i życie naszych milusińskich, pieniądze nie powinny odgrywać pierwszych skrzypiec. Natomiast nie powinniśmy się również kierować zasadą, że im droższy weterynarz, tym lepszy.

Rankingi weterynarzy Zielona Góra – trudności z wyborem

Zielona Góra ma to szczęście, że posiada kilka naprawdę dobrych klinik weterynaryjnych i świetnych lekarzy weterynarii. Wybranie jednego najlepszego miejsca to niezwykle trudne zadanie. Wiele zależy bowiem od tego, z jaką chorobą zmaga się nasz pupil i w czym specjalizuje się dany gabinet. Może się też zdarzyć, że za pierwszym podejściem nie uda się zdiagnozować choroby zwierzęcia i wcale nie musi to oznaczać, że mamy do czynienia ze słabym weterynarzem. Niektóre choroby wymagają żmudnej diagnostyki, jeszcze inne specjalistycznego sprzętu.

Pamiętajmy też, że weterynarze są tylko ludźmi i tak samo jak my mogą mieć gorszy dzień i nie przekreślajmy po jednej wizycie weterynarza, który za mało się uśmiechał. Może ma problemy w domu, a może właśnie chwilę przed naszą wizytą musiał pożegnać psa, którego znał i leczył od szczeniaka. Weźmy pod uwagę różne okoliczności. Choć oczywiście nic nie usprawiedliwia chamstwa, braku kompetencji czy też lekceważącego traktowania zwierzęcia i jego opiekuna. Po prostu spróbujmy ocenić sytuację rzetelnie i w miarę obiektywnie zanim wydamy negatywne opinie o danym weterynarzu.

Zdarza się także, że negatywna ocena weterynarza wynika z emocji i tego, że nie udało się pomóc zwierzęciu. Niestety, ale na wiele chorób nie ma lekarstwa, tak samo jak nie ma lekarstwa na upływ czasu i starzenie się. Natomiast wciąż wielu właścicieli przychodzi do weterynarza i oczekuje cudu, a gdy ten nie następuje – obwiniają weterynarza.

Ranking weterynarzy Zielona Góra – miejsca 1-3

W Zielonej Górze mamy przynajmniej kilka gabinetów weterynaryjnych, które śmiało mogą być uznawane za top. Dlatego też nasz ranking weterynarzy Zielona Góra – choć rzetelny i obiektywny – nie powinien być rozpatrywany tylko pod kątem miejsca, na którym znalazł się dany weterynarz. Zalecamy spojrzeć, co oferuje dany gabinet i czym się wyróżnia. Miejsca w czołówce naszego rankingu – jak najbardziej zasłużone – nie powinny być traktowane zero-jedynkowo.

1. GreenVet – ul. Ptasia 16 AB/8

Na pierwszym miejscu uplasował się gabinet weterynaryjny GreenVet, który zbiera niemal same pozytywne opinie. Ogromnym plusem tej przychodzi są doświadczeni weterynarze, którzy mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt. GreenVet to na ten moment zespół trzech lekarzy weterynarii, z czego każdy specjalizuje się w innej dziedzinie. To tu można liczyć na poradę kardiologiczną i okulistyczną. To bardzo ważne, bo obserwujemy znaczący wzrost chorób oczu i serca. Badania kardiologiczne – w tym echo serca – są szczególnie ważne przed każdą operacją i podaniem narkozy. Dlatego fantastyczną sprawą jest, że w GreenVet można wykonać te istotne i często ratujące życie badania.

Przychodnia GreenVet to bardzo schludne i miłe dla oka miejsce, choć najważniejsze jest tu podejście do futrzastych pacjentów i ich opiekunów. Dlatego też wizyty umawia się telefonicznie, by uniknąć stresującego oczekiwania przed gabinetem. GreenVet pracuje od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00, a w soboty od 8:00 do 11:00. Dużym ułatwieniem jest możliwość internetowej rejestracji na wizytę. Wieści o tym, że GreenVet to świetny gabinet jednak szybko się rozchodzą, trzeba się więc liczyć z dłuższym czasem oczekiwania na wizytę.

Atutem przychodni weterynaryjnej GreenVet jest też lokalizacja. Choć dla niektórych ulica Ptasia to drugi koniec miasta, to jednak gabinet znajduje się rzut beretem od przepięknego Parku Piastowskiego. Po wizycie zatem można zabrać psiego pupila na odstresowanie na przechadzkę po lesie.

W GreenVet można wykonać takie badania, jak: badania krwi, badania moczu i kału, badania cytologiczne i histopatologiczne, badania genetyczne oraz badania płynów z jam ciała i płynu mózgowo-rdzeniowego. Diagnostyka obrazowa umożliwia robienie między innymi: USG (w tym USG gałki ocznej i USG serca), RTG – badanie radiograficzne tkanek miękkich i twardych oraz EKG, czyli badanie elektrokardiograficzne wykrywające ewentualne zaburzenia pracy serca. W ramach okulistyki weterynaryjnej GreenVet do dyspozycji ma sprzęt, którego nie spotkamy w żadnym innym gabinecie.

Greenvet przeprowadza również przeróżne – mniej lub bardziej skomplikowane – zabiegi chirurgiczne. Kastracja, chirurgia onkologiczna (usuwanie guzów), chirurgia przewodu pokarmowego i dróg moczowych, chirurgiczne leczenie jaskry, usunięcie soczewki czy chirurgia rogówki – to tylko niektóre wykonywane przez GreenVet zabiegi. Jak dodamy do tego zaangażowane lekarki weterynarii, to zyskujemy świetny gabinet, który z pewnością warto wziąć pod uwagę przy wyborze kliniki dla swojego pupila.

Plusy: doskonale wyposażony gabinet, specjalizacja w chirurgii, okulistyce i kardiologii, możliwość rejestracji internetowej, doświadczeni weterynarze, dobra lokalizacja, długie godziny otwarcia.

Minusy: długi czas oczekiwania na wizytę.

2. Lecznica Weterynaryjna Amicus – ul. Batorego 128 D

Na drugim miejscu znalazła się Lecznica Weterynaryjna Amicus, która od lata uchodzi za jedną z ulubionych i najczęściej chwalonych. Równie dobrze Amicus mógł znaleźć się na pierwszym miejscu i też byłby to dobry wybór. Amicus również może pochwalić się doskonałą ekipą lekarzy weterynarii oraz nowoczesnym sprzętem. To tu zrobimy między innymi badanie RTG, które jest podstawą przy diagnozowaniu chorób układu ruchu, jak spondyloza, dysplazja czy złamania. Zdjęcie rentgenowskie często daje również informacje o ewentualnych przerzutach do płuc i zbieraniu się tam płynu. Nie są to wieści, jakie chce usłyszeć opiekun zwierzaka, jednak prawidłowa diagnoza może zmniejszyć lub skrócić cierpienie.

W Amicusie wykonamy oczywiście szczegółowe badania krwi i badanie USG narządów wewnętrznych. Co bardzo istotne – Amicus przeprowadza także USG serca i badanie EKG, dzięki czemu możliwe jest ewentualne zdiagnozowanie choroby serca. Takie badania powinno się również wykonywać przed każdą narkozą, by upewnić się, że pupil nie cierpi na chorobę serca, która jeszcze nie daje widocznych objawów. To olbrzymia wygoda, że wszystkie te badania można zrobić w jednym miejscu pod okiem weterynarza prowadzącego.

Lecznica Amicus specjalizuje się też w prowadzeniu ciąży i rozrodzie. Prawidłowa opieka przez cały okres ciąży zapewnia zdrowie i komfort mamie, ale także daje lepszy start w życie maluchom. Po przeciwnej stronie mamy nowotwory, które – tak jak u ludzi – coraz częściej dotykają zwierzęta. Do gabinetu najczęściej zgłaszają się właściciele psów i kotów, u których zdiagnozowano guzy. Onkologia weterynaryjna w Amicus obejmuje rozpoznanie choroby, ustalenie planu leczenia i usuwanie guzów.

W Amicusie na futrzastych (i nie tylko) pacjentów czeka aż sześciu weterynarzy na czele z założycielką lecznicy – doktor Anną Jastrzębską o ogromnym doświadczeniu. Poza nią o zdrowie czworonogów z najwyższą starannością i empatią dbają lekarze weterynarii: Anna Marciniak, Anna Markowicz, Katarzyna Szczepańska, Amelia Kobierowska-Ulbrych i Karolina Żukowska.

Amicus przyjmuje pacjentów od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-19:00 oraz w soboty 10:00-14:00. Obowiązuje umawianie na konkretną godzinę, co pozwala zaoszczędzić opiekunom czas, a zwierzętom ogranicza stres związany ze zbyt długim przebywanie w lecznicy.

Plusy: bogato wyposażony gabinet, doświadczony zespół lekarzy, długie godziny otwarcia, konkurencyjne ceny.

Minusy: dla niektórych problemem może być lokalizacja.

3. Gabinet weterynaryjny Adavet – ul. Dolina Zielona 1

GreenVet i Amicus do spore kliniki, które mogą pochwalić się długim stażem pracy i doskonałym sprzętem. W gronie trzech najlepszych weterynarzy w Zielonej Górze nie mogło zabraknąć gabinetu, który funkcjonuje dopiero nieco ponad rok, jednak już zdążył podbić serca wielu. Adavet to mały gabinet, w którym przyjmuje lekarz weterynarii Adriana Sokołowska. Choć gabinet jest niewielki, to znalazła się tam poczekalnia, przestronny i schludnie urządzony gabinet główny oraz sala operacyjna.

Mimo że gabinet działa stosunkowo krótko, to jednak doktor Sokołowska ma już spore doświadczenie. Wcześniej pracowała pod okiem legendy zielonogórskiej weterynarii – dr Barbary Hanusz, a potem prowadziła gabinet weterynaryjny w schronisku dla bezdomnych zwierząt. Tam nabrała bezcennego doświadczenia, schroniskowe zwierzaki bowiem to trudni pacjenci. Nie mają przecież swoich opiekunów, którzy w porę zaobserwują zmianę zachowania. W schronisku weterynarz musi często stawać na głowie, by odgadnąć, co dolega zwierzęciu.

Ta dociekliwość i skrupulatne poszukiwanie przyczyny gorszego samopoczucia pozostały z panią weterynarz do dziś. Właśnie za to najczęściej chwalą Adavet opiekunowie zwierząt leczonych w tym gabinecie. Doktor bowiem nie leczy samych objawów, tylko skupia się na znalezieniu genezy problemu. I choć w gabinecie nie wykona się badań takich jak RTG czy echo serca, to kiedy tylko zachodzi taka potrzeba, doktor sama znajduje inne gabinety, w których można wykonać potrzebne badania.

Adavet nie boi się konsultować z innymi weterynarzami, kiedy chodzi o zdrowie jej pacjentów. Ogromne zaangażowanie przy każdym pacjencie to coś, co zdecydowanie trzeba wyróżnić. Tu wizyta nie trwa paru minutach, jak to się zdarza w niektórych gabinetach. W Adavet wnikliwe bada się zwierzaka bez pośpiechu, co jednocześnie wpływa na komfort zwierzaka, który może poczuć się choć trochę swobodniej w gabinecie. Dzięki takiemu podejściu lekarzowi udaje się rozpoznać choroby, które przez lata bywały nie wykryte w innych miejscach.

Obok dużej wiedzy, zaangażowania i wnikliwości gabinet Adavet charakteryzuje jeszcze jedno – ogromna empatia. I to zarówno wobec czworonożnych pacjentów, jak i ich opiekunów. Cały proces leczenia jest krok po kroku wyjaśniany właścicielowi. Może on jednocześnie liczyć na radę, pomoc w nagłych przypadkach i tak czysto po ludzku dobre słowo i uśmiech. Gabinet jest otwarty w poniedziałki, środy i piątki od 8:30 do 16:30, we wtorki i czwartki od 11:00 do 18:00, a w soboty od 9:00 do 11:00. Obowiązuje telefoniczne umawianie na wizytę. Jeśli doktor nie jest w stanie odebrać telefonu, zawsze oddzwania w wolnej chwili.

Plusy: bardzo zaangażowany weterynarz, miła atmosfera, duże doświadczenie i wiedza, świetne podejście do pacjenta, dobra współpraca z innymi weterynarzami.

Minusy: nie wszystkie badania można zrobić na miejscu (brak RTG).

Ranking weterynarzy Zielona Góra – miejsca 4-8

Tuż za pierwszą trójką mamy kolejnych kilka świetnych gabinetów, które cieszą się sporym uznaniem wśród właścicieli czworonogów. Coraz więcej gabinetów posiada też nowoczesny sprzęt, dzięki czemu nie trzeba jeździć już do innych miast, by zrobić potrzebne badania. Także w przypadku miejsc 4-8 w rankingu kolejność mogłaby być zmieniona i wciąż byłaby zgodna z prawdą. Pozostaje cieszyć się, że w Zielonej Górze działa tak wiele dobrych lecznic weterynaryjnych.

4. Ironvet – al. Wojska Polskiego 33/6

Gabinet weterynaryjny Ironvet działa stosunkowo krótko, ale trudno mówić tu o małym doświadczeniu. Dwójka weterynarzy – Małgorzata Kozak i Wojciech Szylkin – pracowali przez długie lata w największej klinice weterynaryjnej w Zielonej Górze – Hanusz. Doktor Kozak od dawna specjalizuje się w kardiologii i wykonuje echo serca nie tylko psom i kotom, ale także małym gryzoniom. Z kolei doktor Szylkin lubuje się głównie w chirurgii i ortopedii. Nie straszne mu są nawet skomplikowane przypadki chirurgiczne. Zajmuje się również leczeniem gadów i zwierząt egzotycznych, co jest rzadkością u innych weterynarzy.

Doktor Szylkin jako jeden z nielicznych w Zielonej Górze zajmuje się ortopedią. Mowa tu nie tylko o operacjach układu kostnego, ale także ukierunkowanemu leczeniu schorzeń ruchu. Z pewnością dużym ułatwieniem jest fakt, że od niedawna Ironvet posiada sprzęt do wykonywania zdjęć rentgenowskich. Badanie RTG jest bowiem niezbędne przy diagnozowaniu i lokalizowaniu problemów z kręgosłupem i łapami.

Ogromnym plusem, który wyróżnia gabinet weterynaryjny Ironvet, jest posiadanie narkozy wziewnej. Sprzęt do narkozy wziewnej póki co należy do rzadkości w gabinetach, a szkoda, bo jest to znacznie bezpieczniejszy sposób podawania narkozy. Taka wziewna narkoza możliwa jest nawet przy psach i kotach chorych na serce. W Ironvet mamy zatem nie tylko bezpieczniejszą narkozę wziewną, ale i znaną i cenioną także poza granicami Zielonej Góry specjalistkę od kardiologii. Jeśli więc mamy zwierzaka, który może źle znieść znieczulenie lub po prostu obawiamy się narkozy, warto pomyśleć o Ironvet.

Atutem gabinetu jest również możliwość umawiania na wizyty przez stronę internetową. Ironvet jest czynny od poniedziałku do piątku od 9:00 do 19:00, a w soboty od 10:00 do 14:00.

Plusy: dobrze wyposażony gabinet (m.in. RTG, echo serca, narkoza wziewna), doświadczeni weterynarze, specjalizacja w kardiologii i ortopedii, możliwość umawiania się na wizytę przez stronę internetową.

Minusy: trudności z dodzwonieniem się do gabinetu.

5. Lecznica dla Zwierząt Barbara Hanusz – ul. Olbrychta 1

Tej kliniki weterynaryjnej chyba żadnemu zwierzolubowi nie trzeba przedstawiać. To największa lecznica w mieście i o ogromnym doświadczeniu. Założycielką kliniki jest doktor Barbara Hanusz, której wiedza i doświadczenie są nieocenione. Dość powiedzieć, że z fachowej pomocy doktor Hanusz do dziś korzystają inni weterynarze w celu porady i konsultacji. Warto też podkreślić, że to właśnie z lecznicy Hanusz wywodzą się uznani obecnie weterynarze, którzy posiadają już swoje własne gabinety. Pracowali tu między innymi: Małgorzata Kozak i Wojciech Szylkin (Ironvet), Adriana Sokołowska (Adavet) czy Anna Konik (Skinvet).

Lecznica Hanusz dysponuje kilkoma gabinetami oraz profesjonalnym sprzętem. Wykonamy tu między innymi badania USG, badania RTG, echo serca, EKG, liczne badania krwi oraz badania endoskopowe dające obraz z wnętrza ciała przy użyciu kamery. W klinice doktor Hanusz przeprowadza się również skomplikowane operacje chirurgiczne, które wymagają dużego doświadczenia – jak np. biopsje jelita.

Gabinet weterynaryjny otwarty jest od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00, w soboty od 9:00 do 15:00, a w niedziele od 10:00 do 12:00. Jak widać jest to nieliczne miejsce, które przyjmuje pacjentów również w niedziele. Obowiązuje telefoniczne umawianie na wizytę, co zdecydowanie skraca czas oczekiwania w poczekalni. Trzeba tu jeszcze podkreślić, że lecznica Hanusz – z racji swojej wielkości – może poszczycić się całkiem przestronną poczekalnią.

Plusy: dobrze wyposażony gabinet, przestronna poczekalnia, bardzo duże doświadczenie lekarzy, podejmowanie się trudnych przypadków, długie godziny otwarcia, gabinet otwarty w niedzielę.

Minusy: niektórzy skarżą się na wysokie ceny oraz mało zaangażowane podejście (kwestia subiektywna).

6. Przychodnia Weterynaryjna Ulvet – ul. Wyczółkowskiego 77

W ustronnym miejscu przy lesie, a jednak blisko miasto skrywa się bardzo dobra przychodnia weterynaryjna Ulvet. Gabinet ten oferuje szczegółowe badania krwi oraz diagnostykę obrazową – w tym cyfrowe zdjęcia RTG, USG z kolorowym Dopplerem i projekcje RTG stawów do wpisów rodowodowych. Ulvet przeprowadza także zabiegi chirurgiczne, w tym kastracje i usuwanie guzów.

Jednak Ulvet słynie przede wszystkim z okulistyki weterynaryjnej. Doktor Natalia Ulman to uznana specjalista w dziedzinie okulistyki i to tu kierowani są pacjenci z innych gabinetów z problemami ze wzrokiem. Natomiast doktor Martyna Fleszar zajmuje się przede wszystkim dermatologią, więc pacjenci z problemami skórnymi powinni umawiać się właśnie do niej.

Przychodnia Ulvet jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-12:00 oraz 15:00-19:00, a w soboty od 9:00 do 14:00. Tak jak we wszystkich dobrych gabinetach także i tu obowiązuje telefoniczne umawianie wizyt.

Plusy: posiadanie sprzętu RTG i do zaawansowanego badania oczu, specjalizacja w okulistyce i dermatologii, lokalizacja blisko lasu.

Minusy: zdarzają się znaczne poślizgi w przyjmowaniu do gabinetu (mimo umawiania na konkretną godzinę).

7. Skinvet Gabinet Weterynaryjny Anna Konik – ul. Agrestowa 83

Specjalistką od skomplikowanych dolegliwości dermatologicznych jest bez wątpienia także Anna Konik. Już sama nazwa gabinetu – Skinvet – daje jasno do zrozumienia, w czym najlepiej czuje się doktor Konik. Przyjmuje ona pacjentów z chorobami skóry, z którymi nie radzili sobie inni weterynarze. A i weterynarze chętnie wysyłają swoich pacjentów na konsultację do Skinvet.

Poza dermatologią gabinet Skinvet oferuje kompleksową diagnostykę – w tym badania krwi i USG. Doktor Konik wykonuje również zabiegi chirurgiczne, w tym kastracje i sterylizacje. Pacjenci – a właściwie opiekunowie zwierząt – bardzo chwalą sobie indywidualne podejście doktor Konik i jej wnikliwość.

Skinvet pracuje w poniedziałki, wtorki i czwartki 9:00-13:00 i 15:00-19:00 oraz środy i piątki 9:00-15:00. Na weekendy gabinet jest zamknięty.

Plusy: specjalizacja w dermatologii i skomplikowanych chorobach skórnych, duże doświadczenie weterynarza.

Minusy: gabinet nieczynny w soboty.

8. Przychodnia dla Zwierząt Help – ul. Węgierska 44

Drugą pod względem wielkości – zaraz po klinice Hanusz – jest przychodnia Help. To klinika, która zatrudnia kilku lekarzy weterynarii o dużym doświadczeniu. Ponadto dysponuje nowoczesnym sprzętem i wykonuje między innymi badania krwi, badania USG i badania RTG. W klinice Help możemy także liczyć na bezpieczną narkozę wziewną. Najbardziej znanym i doświadczonym weterynarzem przychodni Help jest bez wątpienia doktor Koliński. Specjalizuje się on głównie w ortopedii i chirurgii. Przeprowadza nawet wyjątkowo skomplikowane zabiegi, dając tym samym szansę zwierzętom, których nie chciał operować nikt inny.

Jednocześnie doktor Koliński jest ratunkiem dla wszystkich zwierząt po wypadkach lub poważnych urazach układu ruchu. Tym bardziej, że Help dysponuje gabinetem do rehabilitacji. Na wyposażeniu jest między innymi bieżnia wodna oraz sprzęt do laseroterapii i magnetoterapii. Rehabilitację przeprowadzają uprawnienie do tego zoofizjoterapeuci, a pieczę nad wszystkim sprawuje doktor Koliński.

Przychodnia weterynaryjna Help jest otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-19:00 oraz w soboty od 8:00 do 13:00. Obowiązuje telefoniczne umawianie się na wizyty.

Plusy: duże doświadczenie, bogato wyposażona klinika, specjalizacja w ortopedii i skomplikowanych zabiegach chirurgicznych, sprzęt od rehabilitacji.

Minusy: często długi czas oczekiwania na wizytę w poczekalni, niektórzy narzekają na ceny i mało zaangażowane podejście do pacjenta (kwestia subiektywna).

Ranking weterynarzy Zielona Góra – miejsca 9-13

Na dalszych miejscach rankingu mamy lekarzy weterynarii, którzy również cieszą się dużym uznaniem i wiele osób z pewnością umieściłoby ich gabinety wyżej w rankingu. I mieliby oczywiście sporo racji. Staramy się jednak trzymać określonych kryteriów, jak dostępność weterynarza i kontakt z nim oraz podejście do pacjenta i jego opiekuna. Należy też pamiętać, że każdy z właścicieli jest nieco inny i czegoś innego oczekuje od weterynarza. Równie dobrze może być również tak, że to naszemu psu nie przypasuje któryś z weterynarzy. Pamiętajmy zatem, że ten ranking weterynarzy Zielona Góra jest tylko umowny.

9. Sabvet – ul. Strumykowa 15N

Gabinet weterynaryjny Sabvet to dwójka lekarzy weterynarii – Agnieszka Petri i Igor Słobodzian. Doktor Petri zgłębia głównie choroby wewnętrzne, badanie USG i cytologie weterynaryjne, natomiast doktor Słobodzian znany jest przede wszystkim z zamiłowania do ortopedii i diagnostyki obrazowej. Obok doktora Szylkina i doktora Kolińskiego to właśnie doktor Słobodzian diagnozuje większość problemów ortopedycznych w Zielonej Górze. Uczulamy jednak na to, by po usłyszeniu diagnozy zweryfikować ją jeszcze z innym specjalistą. Operacje ortopedyczne są bowiem obarczone dużym ryzkiem i zawsze warto się upewnić, że w danym przypadku są jedynym wyjściem.

W gabinecie Sabvet przeprowadza się liczne zabiegi chirurgiczne, w tym skomplikowane operacje ortopedyczne. Doktor Słobodzian chętnie tłumaczy zawiłości psiej i kociej anatomii oraz rozpisuje zalecenia mające uchronić zwierzę przed pogłębiającymi się problemami z chodzeniem. Dużym atutem jest sprzęt do badania rentgenowskiego na miejscu. Trzeba jednak wiedzieć, że do pracowni RTG trzeba zejść po wąskich schodach, co dla niektórych psów może być dużym utrudnieniem. Tak samo jak zniesienie ponad trzydziestokilogramowego psa na rękach. Sam gabinet główny jest dość ciasny.

Sabvet przyjmuje do gabinetu wyłącznie po wcześniejszym ustaleniu terminu wizyty. Dodzwonienie się do przychodni bywa jednak trudne i czasem na telefon oddzwaniający czeka się kilka godzin. Wynika to oczywiście z dużej liczby pacjentów i braku czasu, choć zdajemy sobie sprawę, że wielu osobom może się to nie podobać. Gabinet przyjmuje od poniedziałku do piątku od 9:00 do 11:00 i 15:00 do 19:00, a w soboty od 9:00 do 13:00.

Plusy: sprzęt do badania rentgenowskiego, specjalizacja w ortopedii i skomplikowanych operacjach układu ruchu.

Minusy: pracownia RTG po stromych schodach, trudności z dodzwonieniem się do gabinetu, mało miejsca w gabinecie, spory czas oczekiwania w poczekalni.

10. Hanna Koźmińska – Osiedle Pomorskie 7G/7H

Na dużym Osiedlu Pomorskim od lat funkcjonuje gabinet weterynaryjny prowadzony przez Hannę Koźmińską i jej męża Sławomira Koźmińskiego. Z pacjentami na co dzień spotyka się doktor Hanna i przez lata zdążyła już zebrać spore grono zadowolonych właścicieli zwierząt. Doktor Koźmińska jest niemal zawsze uśmiechnięta i odpowiada na zadane pytania. W gabinecie jest czysto i schludnie, a zwierzak może swobodnie pokrążyć po pomieszczeniu.

Doktor Koźmińska to taki lekarz pierwszego kontaktu – fachowo zajmie się szczepieniem, obcięciem pazurków i czyszczeniem gruczołów. Zdiagnozuje też najczęstsze choroby i przepisze odpowiednie leki. Wykonuje badania krwi oraz badanie USG. Jednak na szczegółową diagnostykę zalecamy wybranie innego gabinetu. Co zresztą doktor sama często podkreśla i podpowiada innego weterynarza. W tym gabinecie stawia się raczej na wyleczenie objawów i unormowanie stanu pacjenta, niż na wnikliwe analizowanie przyczyny dolegliwości. Czasem to opiekun psa czy kota musi prosić o wykonanie badania profilaktycznego. Jeśli natomiast opiekun jest mniej świadomy, nie usłyszy podpowiedzi, co jeszcze warto sprawdzić. Oczywiście to zawsze właściciel zwierzęcia zgadza się lub nie na dane badanie, dobrze jednak być informowanym o opcjach. A tego czasem brakuje w tej lecznicy.

Gabinet otwarty jest od poniedziałku do piątku od 12:00 do 19:00. Dość późna pora rozpoczęcia pracy sprawia, że zwierzę, które musi być na czczo do badania, musi się sporo naczekać i namęczyć. Nie ma tu umawiania na wizyty, co skutkuje często wielogodzinnym oczekiwaniem na przyjęcie w poczekalni pełnej innych zwierząt. Ma to jednak też swój plus – doktor przyjmuje praktycznie do ostatniego pacjenta, zatem z dnia na dzień możemy dostać się na wizytę. Klienci chwalą też tę lecznicę za umiarkowane ceny.

Plusy: przyjmowanie do ostatniego pacjenta, schludny gabinet, sympatyczna pani doktor, konkurencyjne ceny.

Minusy: brak umawiania na konkretną godzinę, przez co często czas oczekiwania wynosi kilka godzin, mała poczekalnia, brak specjalistycznej diagnostyki.

11. Leszek Winnicki – ul. Czyżykowa 4

Ranking weterynarzy Zielona Góra nie może obejść się bez Leszka Winnickiego. Przyjmuje on w dość małym gabinecie domowym i wykonuje podstawowe badania diagnostyczne. Opiekunowie zwierząt chwalą doktora za profesjonalizm i podejście do zwierząt.

Jest jednak jedna rzecz, która wyróżnia to miejsce – to jeden z niewielu weterynarzy, który odbiera telefon wieczorami i na weekendy. Nie sposób zliczyć, ile nagłych przypadków – jak zatrucia czy wypadki – trafiły do lekarza Winnickiego i ilu pacjentów uratował wieczorną poradą. Zdecydowanie warto więc zapamiętać tego weterynarza, choć oczywiście nie życzymy nikomu, by musiał ratować się nagłą poradą.

Gabinet doktora Winnickiego otwarty jest w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki od 9:00 do 17:00 oraz w środy od 12:00 do 19:00.

Plusy: przyjmowanie nagłych przypadków wieczorami i na weekend.

Minusy: brak specjalistycznego sprzętu.

12. Lecznica Zwierząt Anna Ryś – ul. Żołnierzy 2 Armii

W rankingu zielonogórskich weterynarzy nie może też zabraknąć lecznicy Anny Ryś. Gabinet ten na mapie Zielonej Góry gości już od wielu lat i ma swoich stałych klientów. W tym miejscu – poza standardowymi badaniami i zabiegami – można wykonać badanie USG nawet małych zwierząt (gryzoni), badanie RTG oraz badania cytologiczne, których wynik analizowany jest w gabinecie. Zdecydowanie skraca to czas postawienia prawidłowej diagnozy.

Opinie na temat tej lecznicy są dość mocno podzielone. Jedni nie wyobrażają sobie innego weterynarza dla swoich pupilów, inni skarżą się na niezbyt wnikliwe badanie i brak wychwycenia istotnych zmian podczas USG. Mimo to wielu opiekunów chwali doktor Ryś i przekonuje, że uratowała życie ich czworonożnego przyjaciela. Jak widać więc wszystko jest kwestią indywidulaną. Polecamy jednak przy bardziej skomplikowanych przypadkach poszukać opinii drugiego weterynarza. Jak to mówią – co dwie głowy to nie jedna.

Lecznica Anny Ryś przyjmuje pacjentów od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-17:30 oraz w soboty 12:00-14:00. Na wizyty należy umawiać się telefonicznie w godzinach 11:00-17:00.

Plusy: dobrze wyposażona lecznica (w tym RTG).

Minusy: krótkie godziny otwarcia, nie zawsze wnikliwe zgłębienie problemu (kwestia subiektywna).

13. Pogotowie weterynaryjne Władysław Chlamtacz – ul. Urszuli 5

Na koniec rankingu weterynarz, którego znają chyba wszyscy właściciele czworonogów w Zielonej Górze. Doktor Chlamtacz to bowiem jedyny weterynarz, który przyjmuje w nocy w nagłym wypadku. Opinie na temat tego lekarza są podzielone i skrajne. Niektórzy twierdzą, że uratował życie ich pupilowi, inni poddają w wątpliwość wiedzę lekarza i przestrzegają przed przekraczaniem progu jego gabinetu. Słychać głosy, że lata robią swoje i doktor Chlamtacz średnio sobie już radzi ze zwierzętami. Mimo to wciąż często jest jedynym, który odbierze telefon w nocy.

Zatem mamy nadzieję, że nigdy nie będziecie musieli korzystać z nocnych usług, natomiast czy wizyta tutaj jest dobrym pomysłem, musicie już zdecydować sami.

W poważnych przypadkach radzimy raczej próbować w Nowogrodzie Bobrzańskim u Marka Mrówczyńskiego lub uderzać od razu na Wrocław lub Poznań. Swoją drogą przykre, że Zielona Góra nie posiada żadnej kliniki weterynaryjnej pełniącej dyżur nocny. Niestety, ale wiele dolegliwości nie chce czekać do rana na przyjęcie do swojego weterynarza. Szybka interwencja zaś może uratować zwierzakowi życie jak np. przy skręcie żołądka lub skrócić mu cierpienie w beznadziejnych przypadkach.

Plusy: przyjmowanie nagłych przypadków w nocy i na weekend.

Minusy: brak nowoczesnego sprzętu, mało aktualna wiedza, zarzucane dość częste błędy w diagnozowaniu i leczeniu.

weterynarz zielona góra

Ranking weterynarzy Zielona Góra to sugestia i pomoc przy wyborze gabinetu, ale nie ostateczna wyrocznia. 

Ranking weterynarzy Zielona Góra – podsumowanie

Jak widać wybranie najlepszej kliniki weterynaryjnej to trudne zadanie. Poza oceną wyglądu i wyposażenia gabinetu, wiedzy, doświadczenia weterynarza i jego podejścia do pacjentów dochodzi jeszcze aspekt emocjonalny opiekunów. Czasem też właściciele oceniają negatywnie danego lekarza, ponieważ nie dokonał cudu. Z drugiej strony niektórzy wybielają weterynarza i zachwycają się nim z czystej wygody i braku chęci zmiany gabinetu bądź też mieli szczęście, że ich zwierzak nigdy nie wymagał dokładniejszej diagnostyki. Dopiero kiedy u weterynarza musimy zrobić coś więcej, niż szczepienie i obcięcie pazurów, zaczynamy wnikliwiej oceniać dany gabinet.

Dlatego pamiętajmy, że wszelkie rankingi – choć opracowywane rzetelnie i w oparciu o doświadczenie własne i innych właścicieli – nie są ostatecznym wykładnikiem tego, czy weterynarz będzie dobry dla naszego pupila czy nie. Mamy tu do czynienia z subiektywną oceną.

Na koniec musimy jeszcze podkreślić, że choć Zielona Góra posiada naprawdę dobrych lekarzy weterynarii, to rzuca się w oczy brak całodobowej kliniki weterynaryjnej. W poważnych i nagłych przypadkach opiekunowie muszą pędzić na sygnale do Poznania lub Wrocławia. Dopiero tam – w innym województwie – funkcjonuje nocny dyżur. W Zielonej Górze brak także sprzętu, takiego jak rezonans magnetyczny i tomograf. Właściciele zmuszeni są do wyjazdów do innych klinik, np. do Gorzowa.

Zielona Góra nie posiada także wyspecjalizowanego onkologa, który posiada doświadczenie w ustalaniu planu chemioterapii i innych metod leczenia nowotworów, niż samo usunięcie guza. W Winnym Grodzie brak także dobrego dietetyka bądź weterynarza specjalizującego się w dietetyce, a jak wiemy coraz więcej chorób wymaga terapii odpowiednią dietą. Oby na przestrzeni najbliższych lat się to zmieniło.